22 Haziran 2010, Salı 11:20:15

HACILARA PASAPORT ŞOKU

Pasaport ve süre uzatım fiyatlarının indirilmesiyle 1-20 Haziran tarihleri arasında e-pasaport alanların düştüğü mağduriyetin giderilmeyeceği ve aradaki farkın ödenmeyeceği devletin resmi sitelerinden www.e-pasaport.gov.tr tarafından resmen açıklandı.
  • anne babbam da gidecekler hacca 17 haziranda aldılar ve kazık 3, gün sonra anlaşıldı
  • Aşağıda Hac olayını tam olarak anyamayan arkadaşa sesleniyorum; O hacılar o topraklara senin leş dediğin arapları zengin etmek için değil inandığı dinin bir farzı olduğu için gidiyor..Meseleyi bilmeden işkembe-i kübradan sallamak bu olsa gerek..
  • Hacılar ziyaretten çok ticaret yapıyorlarsa bedelini de ödeyecekler. Diğer pahalı alan vatandaşların ne ayrıcalığı var ?
  • tc nin vatandaşıyız müsterisi değiliz ...vatandaşını yolunacak kaz olarak görmekten bıkmadılar vatandaşlarımızda kendilerini soyanlara oy vermekten bıkmadılar...hem dünyanın en pahalı ve en itibarsız pasaportlarından birine sahip ol hem de yeni pasaportları çok eksiklikleri ve hataları olmasına rağmen çok büyük bir başarıymış gibi lanse etmek ne kadar doğru ???eğer hakikaten vatandaşının çıkarını,iyiliğini düşünen bir hükümetimiz varsa pasaport farklarını geri öderler...ben pek ihtimal vermiyorum ama..

Bu arada kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan 74 bin hacı adayının da mağdur edildiği ortaya çıktı. 
    
Devletin resmi site e-pasaport.gov.tr'den yer alan açıklamada şöyle denildi:

"Bu harç ve defter bedelleri 20 Haziran 2010 tarihinden sonra yapılan başvurular için geçerlidir. Başvurusunu bu tarihten önce yapmış olan başvuru sahiplerine aradaki farkın ödenmesi yasal olarak sözkonusu değildir."

Kesin kayıt hakkı kazanan 74 bin Hacı adayı da mağdur edildi.

26 Mayıs tarihinde çekilen Hac kuralarının ardından Hacca gitmeye hak kazanan 74 bin kişinin de e-pasaport mağduru olduğu ortaya çıktı.

Öğrenilen bilgiye göre kurayı kazanan 74 bin adayın 7-18 Haziran 2010 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırmak zorunda olduğu ve bu kaydı yaptırırken pasaportlarını da teslim etmek zorunda oldukları için fahiş fiyattan pasaport almak zorunda kaldıkları belirlendi.

Kesin kayıt haklarını kaybetmek istemeyen hacı adayları, bu nedenle 18 Haziran tarihine kadar pasaportlarını fahiş ücretle aldıktan sonra 20 Haziran'da pasaport fiyatlarının yarı yarıya indirilmesiyle neye uğradığını şaşırdı.

Hacı adaylarının "Ah"ını aldılar

Dini vecibelerini yerine getirmek için Hac'ca gitmek isteyen ve bunun için yıllarca para biriktiren, çoluklarından çocuklarından akrabalarından para toplayan, borç alan zaten zar zor bir araya getirebildikleri masraflarının üzerine bir de bu şoku yaşayan Hacı adayları kendilerini aldatılmış hissediyor.

Devletin resmi sitesi e-pasaport.gov.tr'den de bu alınan fazla ücretlerin geri ödenmeyeceğini öğrenen Hacı adayları, kendilerinden haksızca fazla olarak alınan bu paraların geri ödenmesini istiyor.

Sadece Hacı adayları mağdur edilmedi

1-20 Haziran tarihleri arasında yapılacak indirimden habersiz binlerce kişi e-pasaport başvurusu yapıp fahiş fiyatlardan e-pasaport aldılar. 20 Haziran'da yapılan yüzde 50 indirimle sayılarını kesin olarak bilemediğimiz bu kişiler mağdur edildiler.

(CnnTurk.com)
 

HACILARA PASAPORT ŞOKU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 8 yıl önce
anne babbam da gidecekler hacca 17 haziranda aldılar ve kazık 3, gün sonra anlaşıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Aşağıda Hac olayını tam olarak anyamayan arkadaşa sesleniyorum; O hacılar o topraklara senin leş dediğin arapları zengin etmek için değil inandığı dinin bir farzı olduğu için gidiyor..Meseleyi bilmeden işkembe-i kübradan sallamak bu olsa gerek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hacılar ziyaretten çok ticaret yapıyorlarsa bedelini de ödeyecekler. Diğer pahalı alan vatandaşların ne ayrıcalığı var ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tc nin vatandaşıyız müsterisi değiliz ...vatandaşını yolunacak kaz olarak görmekten bıkmadılar vatandaşlarımızda kendilerini soyanlara oy vermekten bıkmadılar...hem dünyanın en pahalı ve en itibarsız pasaportlarından birine sahip ol hem de yeni pasaportları çok eksiklikleri ve hataları olmasına rağmen çok büyük bir başarıymış gibi lanse etmek ne kadar doğru ???eğer hakikaten vatandaşının çıkarını,iyiliğini düşünen bir hükümetimiz varsa pasaport farklarını geri öderler...ben pek ihtimal vermiyorum ama..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000