22 Ekim 2009, Perşembe 07:46:41

Güler misin ağlar mısın?

Kütahya'nın Çavdarhisar mevkisinde yapılacak olan Uluslararası Zafer Havaalanı inşaat çalışmalarının bir avcının çıkardığı, "Buradan çok kuş geçer" söylentisi nedeniyle geciktiği anlaşıldı...
  • Iste cevrecilik buna denir. Hatay'da kuslardan dolayi havalanini baska bir yerde kuracagimiza, havaalanini yapip ve suyu kesip golu kurutarak kuslari kovaladik yurtlarindan. Bu proje Birlesmis Milletler Cevrecilik odulune aday gosterilmelidir ve herkese ornek olmalidir. Kim takar cevreyi????
  • ya bu adamlar 50-100 trilyonu boşyere yatıracaklar oraya inşallah şu kuşlar bu işi engeller bu adamların kafası bu kuşlar kadar çalışmıyor kim uçacak ordan allah aşkına 20-25 tl ye ankaraya istanbula izmira antallya bursaya gitmek varken kim 150-200 lira verip uçağa biner en uzak yer 4-5 saat oraya ha yok zafer- hakkari zafer çemişgezek zafer -aralık zafer ardeşen seferleri olursa onu bilemem

Ege'nin en büyük uluslararası havaalanının kurulacağı Kütahya'nın Altıntaş ilçesi Çavdarhisar mevkisinde çalışmaların gecikmesine bir "avcı palavrasının" neden olduğu ortaya çıktı. AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak Uluslararası Zafer Havaalanı'nın bir avcının çıkardığı, "Buradan sürekli göçmen kuşlar geçiyor, çok tehlikeli" söylentisi nedeniyle geciktiğini açıkladı. Aksoy, ÇED raporu hazırlama süresinin altı ay geciktiğini duyurdu.

Zafer Havaalanı'nın Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın turizm, ekonomik ve sosyal hayatını canlandıracağını kaydeden Aksoy, "Türkiye için önemli olan bu yatırım, bölgede avcılık yapan bir vatandaşın 'Buradan sürekli göçmen kuş geçiyor' dedikodusu yüzünden gecikti. Koca havaalanının yapımı ertelendi" dedi.

Yatırımcıların şimdiden bölgeye akın ettiğini vurgulayan Aksoy, üç ilin yıllardır atıl kalan değerlerinin de bu sayede kısa sürede tanıtılarak, yöre insanının yararına gelire dönüşeceğine inandığını ifade etti. Vekil Aksoy, havaalanı ihalesine yıl sonuna kadar çıkmayı planladıklarını söyledi.

Avcılar arasında eğlence amaçlı anlatılan "tatlı yalanlar", Ege'nin en büyük yatırımlarından birinin gecikmesine yol açtı. AK Parti Kütahya Milletvekili Aksoy, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Havaalanı için uzun zamandır çalışıyorduk. Bu iş için 3 ilin ortak yakınlığında bulunan Kütahya'ya bağlı Altıntaş ilçesinin Çavdarhisar mevkisini seçtik. Tüm bu çabalarımızın meyvesini almak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan ÇED raporu bekliyorduk. Fakat bir türlü tamamlanamadı. Rapor için gelen komisyondan bir arkadaşımızın bölgede avcılık yapan bir arkadaşı daha varmış. Avcı, bu arkadaşımıza bölgeye havaalanı yapılırsa uçakların düşebileceğini söylemiş. Alanın göçmen kuşların geçiş bölgesinde yer aldığını iddia etmiş. Söylenti de olsa uzmanlarımız her türlü ihtimali dikkate alarak konuyu araştırmış. Yeniden bir inceleme istendi. Söylenilenin gerçek olmadığını göstermek bizim 6 ayımızı aldı. Şimdi ÇED raporu tamamlandı."

Vekil Aksoy, yaşanılan "avcı palavrası" olayında en çok korkanların başında ise bölgeye yatırım yapmakta olanlar ve yatırım yapanlar olduğunu sözlerine ekledi.

Her ilin bir kazancı var

Bölge havaalanı Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar için büyük önem taşıyor. Ulaşımın zor olduğu bölgelere yatırımcı ve turist gelmediği için Afyonkarahisar'ın termali, Kütahya'nın termal ve çinisi, Uşak'ın halı ve kilimi yeterince tanıtılamıyordu. Yurtdışı bağlantılarında da bölgedeki dünyanın en şifalı ve lüks termal tesislerinin tanıtılması halinde turist akınının artacağı ifade ediliyor. Yap-işlet-devret sistemi ile inşa edilecek havaalanı sayesinde ekonomik ve otantik yöresel değerler öne çıkarılacak.

Hatay'da kuşların göç yolu değişmişti

Hatay Amik Gölü'nün yatağı üzerinde kurulan havaalanının, kuşların göç yolunu değiştirdiği bildirildi. 1970'li yıllarda kurutularak tarıma açılan bölgede kurulan havaalanı yüzünden kuşların İskenderun sahili üzerinden Ortadoğu'ya göç ettiği belirtildi.

Havaalanı inşaatının başladığı 2000 yılında şantiyede çalışanlar göçmen kuşları sıkça gördüklerini, ancak inşaatın ilerleyen yıllarında kuşlara çok az rastladıklarını anlattı. Havaalanının altyapı çalışmalarını yürüten yetkililer ise, yıllar geçtikçe kuşların sayısının azaldığını fark ettiklerini belirtti. Yetkililer, en son 2007'nin Mayıs ayında çok az sayıda göçmen kuşla karşılaştıklarını dile getirdi.

Sabah

Güler misin ağlar mısın?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Iste cevrecilik buna denir. Hatay'da kuslardan dolayi havalanini baska bir yerde kuracagimiza, havaalanini yapip ve suyu kesip golu kurutarak kuslari kovaladik yurtlarindan. Bu proje Birlesmis Milletler Cevrecilik odulune aday gosterilmelidir ve herkese ornek olmalidir. Kim takar cevreyi????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ya bu adamlar 50-100 trilyonu boşyere yatıracaklar oraya inşallah şu kuşlar bu işi engeller bu adamların kafası bu kuşlar kadar çalışmıyor kim uçacak ordan allah aşkına 20-25 tl ye ankaraya istanbula izmira antallya bursaya gitmek varken kim 150-200 lira verip uçağa biner en uzak yer 4-5 saat oraya ha yok zafer- hakkari zafer çemişgezek zafer -aralık zafer ardeşen seferleri olursa onu bilemem

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000