25 Kasım 2010, Perşembe 08:12:33

Gri Pasaport için çalışmalar sürüyor

Basın İlan Kurumu tarafından gazetecilere yönelik hazırlanan gri pasaport çalışmasında sona yaklaşıldığı belirtildi. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Atalay, “Gri pasaportların 3 ile 5 yıllık olmasını planlıyoruz” dedi.
  • iyi de gazetecilerin ne ozellikleri var da siradan vatandaslardan daha ayricalikli olabiliyorlar??? hangi akli basinda ulke vatandaslari arasinda boyle ayricalik yapar??? gazetecilik onemlide diger meslek gruplari onemsiz mi??? sen gazetecilerin vizesiz seyahat etmeleri icin ugrasacagina o ugrasi tum vatandaslarin icin niye yapmiyorsun??? vatandaslarin hergun vize icin konsolosluklarda ve vize araci kurumlarinda asagilaniyor,horlaniyor,soyuluyorlar onlar icin ne yapmayi dusunuyorsun?? onlardan hesap sorabiliyor musun?? aynisini onlara yapabiliyor musun???sen kendi vatandasina kendi ulkende sahip cikmazsan , soyulmasina,horlanmasina ses cikarmazsan,hesap sormazsan elalem de boyle bir suru sorun cikarir sen de bos bos ugrasirsin...
  • Eski Türk pasaportu dünyanın en kötü görünümlü pasaortu idi. Şimdi çağdaş bir pasaporta kavuştuk ama ne yazık ki hala dünyanın en pahalı pasaportu bizde.. Vatandaşına bedava pasaport veren ülkeler bile var..
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, yaptığı açıklamada, gri pasaportun görev pasaportu olduğunu, hizmet için verileceğini söyledi. Gri pasaport uygulamasının gazetecilere önemli avantajlar sağlayacağına inandığını vurgulayan Atalay, “Gri pasaportların 3 ile 5 yılık olmasını planlıyoruz. Gri pasaporta sahip basın mensubu yurtdışı görevlerinde vize kuyruklarında beklemeyecek, rahat bir şekilde görevlerini yerine getirebilecek” dedi.
 
Gri pasaport verilecek basın mensuplarına ilişkin liste hazırladıklarını ifade eden Atalay, şunları söyledi:
“İlk etapta gri pasaport verilmesi düşünülen 916 basın mensubunun isminin yer aldığı listeyi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a verdik. Kendileri listeyi inceliyor. Listenin yakın zamanda onaylanmasını bekliyoruz. Listedeki sayı artabilir. Tirajı 5 bini geçen yerel gazetelerin genel yayın yönetmenlerini de, gri pasaport uygulamasına dahil ettik. Yurt dışına görev için çıkan bütün medya mensupları gri pasaport uygulamasından yararlanabilecek.”
 
Atalay, gri pasaportlarla ilgili Basın İlan Kurumu’nda bir birim oluşturacaklarını da vurguladı.
Gri Pasaport için çalışmalar sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
iyi de gazetecilerin ne ozellikleri var da siradan vatandaslardan daha ayricalikli olabiliyorlar??? hangi akli basinda ulke vatandaslari arasinda boyle ayricalik yapar??? gazetecilik onemlide diger meslek gruplari onemsiz mi??? sen gazetecilerin vizesiz seyahat etmeleri icin ugrasacagina o ugrasi tum vatandaslarin icin niye yapmiyorsun??? vatandaslarin hergun vize icin konsolosluklarda ve vize araci kurumlarinda asagilaniyor,horlaniyor,soyuluyorlar onlar icin ne yapmayi dusunuyorsun?? onlardan hesap sorabiliyor musun?? aynisini onlara yapabiliyor musun???sen kendi vatandasina kendi ulkende sahip cikmazsan , soyulmasina,horlanmasina ses cikarmazsan,hesap sormazsan elalem de boyle bir suru sorun cikarir sen de bos bos ugrasirsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Eski Türk pasaportu dünyanın en kötü görünümlü pasaortu idi. Şimdi çağdaş bir pasaporta kavuştuk ama ne yazık ki hala dünyanın en pahalı pasaportu bizde.. Vatandaşına bedava pasaport veren ülkeler bile var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000