29 Ağustos 2016, Pazartesi 08:53:24

GOP Üniversitesi İHA üretii

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, KOSGEB’in Ar-Ge desteği ile ‘Octocopter’ adı verilen çok amaçlı kullanım alanlarına sahip insansız hava aracı (İHA) üretimini tamamladı.
  • Yagmur ve kar disinda her turlu hava kosulunda calisiyormus. Muazzam(!) Bir de KOSGEB destegi verilmis, bu tarz haberleri gordukce kahroluyor insan. Hicbir ozgunlugu olmayan, sozde inovasyonla bir sey yaptigini sanan yuksek liselerin parklari...
  • Her yerde rahatca bulunan bir uzaktan kumandalı uçak modelini az değiştir. Olsun sana iha vay anam vay...
  • Tokat yigidin ve inovasyonun harman oldugu yerdir...
  • Müthiş yav

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, KOSGEB’in Ar-Ge desteği ile ‘Octocopter’ adı verilen çok amaçlı kullanım alanlarına sahip insansız hava aracı (İHA) üretimini tamamladı.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Teknopark A.Ş. bünyesinde kurulan Teknomer Harita Mekatronik Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti., KOSGEB’in Ar-Ge desteği ile 26 kilogram ağırlığında Octocopter adı verilen çok amaçlı aracın üretimini, proje süresi bitmeden tamamladı. Ayrıca, Teknomer Harita Mekatronik Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti. farklı amaçlarda kullanılabilecek 5 farklı ürün daha geliştirerek satışlara başladı. Üretilen araçlar içerisinde, işletmenin özellikle kendi yazılımlarını kullanmak suretiyle ürettikleri, bin 500 metre menzile sahip, yağmur ve kar dışında her türlü hava şartlarında uçabilen, dünya çapında eşine az rastlanan multikopter adlı İHA da bulunuyor. 20 dakika uçarak havada kalabilen ve 25 hektar alanı tarayıp fotoğraflayabilen multikopter, elde ettiği net görüntüleri bilgisayara ulaştırabiliyor. Resmi olarak 238 uçuş yapan multikoptere ‘Teknomer GEO1’ ismi verilirken, haritacılık alanında kullanılmaya başlandı. Girilen koordinatlar üzerinde uçuş yaparak fotoğraf çeken multikop, haritacılık çalışmalarında çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca işletmenin ürettiği ürünler arasında zoom kamera, NIR, hyper spectral ve termal kameralar taşıyabilen hava araçları da bulunmakta.

Üretilen ürünler; harita, güvenlik, arama ve kurtarma, basın yayın alanları olmak üzere birçok alanda kullanılmakta. KOSGEB’in Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında Tokat Teknopark A.Ş.’de kurulan işletme, taşınılacak yüke ve amaca göre yurtdışı emsallerinden çok daha üstün multikopterler üretmeyi hedefliyor. 

GOP Üniversitesi İHA üretii

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

M. ~ 2 yıl önce
Yagmur ve kar disinda her turlu hava kosulunda calisiyormus. Muazzam(!) Bir de KOSGEB destegi verilmis, bu tarz haberleri gordukce kahroluyor insan. Hicbir ozgunlugu olmayan, sozde inovasyonla bir sey yaptigini sanan yuksek liselerin parklari...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzaktan kumandalı ~ 2 yıl önce
Her yerde rahatca bulunan bir uzaktan kumandalı uçak modelini az değiştir. Olsun sana iha vay anam vay...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
u ~ 2 yıl önce
Cok dogru yazmissin bundan brs sene once olsa idi belki inandirici olurdu ama bu tamamen kopya iste unuvesitenin kalitesini gosteriyor .
hak ~ 2 yıl önce
katılıyorum. gps destekli otopilot yazılımını kendileri özgün ürettilerse o biraz kurtarır.
bravo ~ 2 yıl önce
Tokat yigidin ve inovasyonun harman oldugu yerdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyvallah ~ 2 yıl önce
:))
Breeh ~ 2 yıl önce
Müthiş yav

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000