14 Ekim 2016, Cuma 10:39:20

Gömülü savaş uçakları çıkıyor

Kayseri’de 50’den fazla gömülü savaş uçağı tespit edildi. Focke-Wulf FW-190 tipi uçakların ABD’nin dayatması ile ortadan kaldırıldığı 70 yıldır da kamuoyundan saklandığı belirtiliyor
  • 5 ADET TIGER,3 ADET TB 9 SOCATA,3 ADET TB 20 SOCATA,2 ADET C90 BEECHCRAFT,1 ADET B200 BEECHCRAFT,1 ADET DUCHES BEECHCRAFT, VE YEDEK PARÇALARI. ZARAR 20 MİLYON DOLAR. YIL 2016 BU OLAYLARIN AYNISI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE YAŞANMAKTA.KANIT İSTERSENİZ GÖRSEL KANIT VERİYORUZ.ANADOLU ÜNİVERSİTESİ PİLOTAJ YAZARAK YOU TUBE KANALINDA UÇAKLARIN HALİNİ GÖREBİLİRSİNİZ. ARTI OLARAK ANTONOV UÇAĞININ HİKAYESİ TEPKİLERE NEDEN OLDU? Bu uçağı parçalayarak müzeye götürecek ekip, dün fakülteye gelerek, çalışmalara başladı. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 14 Mayıs 1990 yılında Polonya’dan ANTONOV firmasının ürettiği TC-AUB kuyruk numarasıyla tescil ettirilen AN-2P ANTONOV uçağını sıfır olarak aldı. Bu uçağın 1948 modeli bile bugün aktif olarak uçarken, sadece 130 saat havada kalan uçağın müzelik olması tepkilere neden oldu.
  • Nediyelim bazılarına abd nin boku da kazığıda tatlı geliyo
  • Ey millet! Bu uçakların kanat açıklığı ve boyunu "50" rakamıyla bir çarpın bakalım ne kadar büyüklükte bir alan yapıyor. Bir de derinliği hesaba katınca çıkarılması gereken toprak hacmini düşünün. Bu toprak Kayseri'de nereye yığılmış (tahmini 500 bin metreküp toprak)? Bunlar kesin kayıt altındadır. Değilse bile bu kadar büyük bir kazıyı hatırlayan, bu kadar büyük bir toprağın bir yere dökülmesini gören birileri mutlaka çıkar! Bir de bu uçaklar çıkarılırsa uçurulabilir diyen var. Sıkı kafa buluyorsunuz bizimle!
  • İğrenç 4.5 parmak hareketi ile ancak yalan ve hile ile iş yapılıyor sanırsınız, iş işten geçmiş olur kusuru yine chp ye bulursunuz

Türk savunma sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. 70 yıldır Türk kamuoyundan gizlenen kayıp savaş uçakları skandalında yeni belgeler ortaya çıktı.

1947'de ABD'nin Türkiye'ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50'si Kayseri Eski Havalimanı'nın altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü. Uçakların ortaya çıkarılması ile ilgili ilk resmi çalışma 2015'te gerçekleşti. Bu kapsamda yapılan metal dedektör testleri de uçakları tespit etti. Ancak uzayan bürokrasi ve araya giren 15 Temmuz darbe girişimi uçakların gün yüzüne çıkmasını engelledi. SABAH'ın ulaştığı kaynaklar, konuyla ilgili çalışmaların en yakın zamanda yeniden başlayacağını ifade etti.

YERLİ ÜRETİMİ BİTİRDİ
FW-190 A3'ler yerlilik açısından ayrı bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşı'nda başlayan Alman işbirliği Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye'de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20'ler ülkemizde üretilmişti. Ortak üretimin devamı amacıyla 1941'de Alman büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen'in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu anlaşma gereği Türkiye Almanya'ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı.

Parçalarının önemli kısmı Anadolu'daki tesislerde üretilen uçaklar 1943'te Türkiye'ye getirildi. İlk uçuşunu 10 Temmuz 1943'te yapan bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri'ye gitti. Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947'de son buldu. Ortaya çıkan gizli belgelere göre olay şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere çalışma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD'li yetkililer ile 1947'de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190'lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.

YAĞLI BRANDALARA SARDILAR
Konuyu 25 yıla yakın süredir araştıran Hasdal Kışlası'na adı verilen komutanın torunu olan Uluhan Hasdal, "ABD kendi uçaklarını ücretsiz vermek istedi. Ancak bir şartı vardı. Alman uçaklarının yok edilmesi. 50'ye yakın uçak Kayseri Havalimanı'na getirildi. Envanter dışı bırakıldı. Hatta belgelere göre, uçaklar yağlı brandalara sarılarak gömüldü. Alman havacılık temsilcileri ile görüştüm. Bu model uçakların korozyana dayanıklı olduğunu ve çıkarılması halinde uçurulabileceğini söyledi" dedi.

HİÇBİR MÜZEDE ÖRNEĞİ YOK
Uçakların gün yüzüne çıkması için sanat düşkünü işadamları da yoğun çaba sarf ediyor. Bu isimlerden biri olan Hisart Müzesi'nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yakın zaman önce Kayseri'deki görevli komutanlarla birçok görüşme yaptığını ifade ediyor. Uçakların çıkarılması konusunda önemli mesafe alındığını belirten Çuhadaroğlu, "Ancak araya 15 Temmuz darbe girişimi girdi ve çalışmalar rafa kalktı. Bu model uçaklar şu an dünyada hiçbir müzede yok" dedi. İstanbul'da 'İsmail Akbay Havacılık ve Uzay Bilimleri' adlı bir müze kurmayı hedefleyen araştırmacı Stuart Kline da konuyu takip eden isimlerden. 14 yıldır Türk havacılık tarihi üzerine 2 önemli kitap yazan Kline, "Konuyla ilgili bürokratik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca bir müze projemiz var. Hükümet tarafından da projemiz ilgi gördü" dedi.

İLK UÇUŞU 1939'DA YAPTI
Focke-Wulf FW-190 ilk uçuşunu 1 Haziran 1939'da yaptı ve 1941'de hizmete girdi. İlk olarak Eylül 1941'de Kuzeybatı Fransa üzerinde görüldü ve kısa sürede RAF'ın en iyi av uçağı olan Spitfire Mk.V'ye karşı üstünlüğünü ispatladı. Tanınmış Alman tasarımcısı Kurt Tank tarafından projelendirilen Fw-190 esas itibariyle tek kişilik bir av uçağı olup kara-taarruz ve gece av uçağı olarak da savaş sonuna kadar kullanıldı. (Sabah)

Gömülü savaş uçakları çıkıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

ali ~ 2 yıl önce
5 ADET TIGER,3 ADET TB 9 SOCATA,3 ADET TB 20 SOCATA,2 ADET C90 BEECHCRAFT,1 ADET B200 BEECHCRAFT,1 ADET DUCHES BEECHCRAFT, VE YEDEK PARÇALARI. ZARAR 20 MİLYON DOLAR. YIL 2016 BU OLAYLARIN AYNISI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE YAŞANMAKTA.KANIT İSTERSENİZ GÖRSEL KANIT VERİYORUZ.ANADOLU ÜNİVERSİTESİ PİLOTAJ YAZARAK YOU TUBE KANALINDA UÇAKLARIN HALİNİ GÖREBİLİRSİNİZ. ARTI OLARAK ANTONOV UÇAĞININ HİKAYESİ TEPKİLERE NEDEN OLDU? Bu uçağı parçalayarak müzeye götürecek ekip, dün fakülteye gelerek, çalışmalara başladı. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 14 Mayıs 1990 yılında Polonya’dan ANTONOV firmasının ürettiği TC-AUB kuyruk numarasıyla tescil ettirilen AN-2P ANTONOV uçağını sıfır olarak aldı. Bu uçağın 1948 modeli bile bugün aktif olarak uçarken, sadece 130 saat havada kalan uçağın müzelik olması tepkilere neden oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harun Korkmaz ~ 2 yıl önce
Nediyelim bazılarına abd nin boku da kazığıda tatlı geliyo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Masal. ~ 2 yıl önce
Ey millet! Bu uçakların kanat açıklığı ve boyunu "50" rakamıyla bir çarpın bakalım ne kadar büyüklükte bir alan yapıyor. Bir de derinliği hesaba katınca çıkarılması gereken toprak hacmini düşünün. Bu toprak Kayseri'de nereye yığılmış (tahmini 500 bin metreküp toprak)? Bunlar kesin kayıt altındadır. Değilse bile bu kadar büyük bir kazıyı hatırlayan, bu kadar büyük bir toprağın bir yere dökülmesini gören birileri mutlaka çıkar! Bir de bu uçaklar çıkarılırsa uçurulabilir diyen var. Sıkı kafa buluyorsunuz bizimle!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DÖRTBUÇUK PARMAK ~ 2 yıl önce
İğrenç 4.5 parmak hareketi ile ancak yalan ve hile ile iş yapılıyor sanırsınız, iş işten geçmiş olur kusuru yine chp ye bulursunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000