17 Ocak 2016, Pazar 09:21:01

Gökyüzünün sıradışı pilotundan sıradışı pozlar

Gözde meslekler arasında gösterilen pilotluğa ilgi her geçen gün daha da artıyor. Çünkü toplumdaki saygınlığının yanı sıra yüksek maaş, şık üniforma, yurt içi ve yurt dışı seyahatler bu mesleği daha da cazip hale getiriyor.
  • begenmedim pala biyigi yok.Profesyonellikden cok uzak,bi okadarda simarik.Cockpitte oldugunu bilirsem binmem havada nara ata bilir.
  • bu haberle ilgili en şahane yorumu "yanlış meslek" başlıklı yorumcu yapmış. sorun pilotun kadın olması foto çekmesi espri yapıp sosyal medya paylaşımı yapması değil. sorun tam olarak "yanlış meslek" isimli yorumcunun yorumunda belirttiği şey
  • burada asıl sorun göz ardı ediliyor. sorun pilotun fotoğraf çektirmesi ve sosyal medyada paylaşması değil. bunu yapan bir sürü kadın ve erkek pilot var. hatta içlerinde bazılarının instagram hesaplarında gerçekten çok profesyonel fotoğraflar var belki thy nin binlerce lira harcasa yapamayacağı pr ı yapıyorlar hem de kaliteli bir şekilde. bu haberdeki sorun ise bambaşka bir şey aşağıdaki yorumlarda çok güzel açıklanmış o yüzden tekrar etmeye gerek yok. sorun bayan veya erkek olunması da değil. işini çok iyi yapan veya sosyal medya paylaşımlarını hem kaliteli hem ilgi çekici yapan bir sürü kadın pilot da var bunu tartışma konusu yapmaya bile gerek yok kimse pilotların cinsiyetine bir şey demiyor. şahsen ben bu haberde yer alan fotoğraflardaki esprileri hiç komik bulmadım. herkes herkesin esprisini komik bulmak zorunda değil, fotoğrafları da güzel ve profesyonel bulmadım. zevkler ve renkler farklıdır. ayrıca kamyon şoförün taklit edilerek espri yapılmıyor tam tersi şoför daha çok eziliyo
  • Ay cok begendim, masallah. ozelikle son resimi! basarilar dilerim kariyerinize.

Gözde meslekler arasında gösterilen pilotluğa ilgi her geçen gün daha da artıyor. Çünkü toplumdaki saygınlığının yanı sıra yüksek maaş, şık üniforma, yurt içi ve yurt dışı seyahatler bu mesleği daha da cazip hale getiriyor. Ancak pilot olmak hiç de kolay değil. Zor ve disiplinli bir eğitimden sonra gerekli uçuş lisansını alan pilotlar, emekli oluncaya kadar eğitim görmeye devam ediyor. Yolcularını en konforlu ve emniyetli şekilde uçurmaya çalışan kokpit ekibi, aynı zamanda bu zor mesleği tanıtmak ve sevdirmek için çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriyor. Bu yüzden uçakta çektiği fotoğraflarla sergi açan, paraşütle atlayış sporunda ülkemizi başarıyla temsil eden, sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden veya sosyal medyada aktif yer alan pilotların sayısı da her geçen gün artıyor. Boeing 737 tipi uçaklarda görevli Bengü Gül Yalabıyık ise neşeli davranışlarıyla pilotluğun eğlenceli yüzünü göstermeye çalışıyor.

Türk havayolu şirketlerinden birinde ikinci kaptan pilot olarak görev yapan Yalabıyık, sosyal medyada paylaştığı sıra dışı fotoğraf ve yorumlarıyla dikkat çekiyor. Genç pilot, İnstagram hesabından, ‘İstanbul kalmasın. Ücretleri uzatalım gardaş’, ‘Abi koyuver 4 ton kurşunsuz’ ve ‘Bana arabalarınızla hava atmayın. Aracımdan kafamı bir çıkarırım görürsünüz.’ şeklinde paylaştığı ilginç fotoğraflara yaptığı yorumlarıyla, mesleğinin eğlenceli yönlerini göstermeye çalışıyor. Uçuşlara başlayalı 5 yıl olan başarılı pilot, gelecekle ilgili düşüncelerini ise “Umarım bu düzensizlik, değişkenlik ve tutku benim için ‘monotonluğa (!)’ dönüşmez ise sonuna kadar bu yolda ilerlemeyi kendi adıma görmek isterim. Yoksa herhalde geriye tek seçenek Tibet’e gidip 7 yıl geçirmek kalıyor benim için :)” şeklinde açıklıyor.

ANADOLU KADINIYIZ YORULMAYIZ!

Pilot Bengü Gül Yalabıyık’ın, uçuş öncesi paylaştığı bir fotoğraf da büyük beğeni gördü. Türk kadının çalışkanlığına vurgu yapan başarılı pilot, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Geçenlerde Afrika’dan gelmişiz, alanda çıkışa doğru yürüyorum. Bir kaptan arkadaş gördü. Dedi, “Nereye uçuş?”. Saba Tümer kahkahamı atarak cevap verdim: “Ayol tüm gece uçtum istersen senin uçuşu da ben yapabilirim. Sen benden yorgun gözüküyorsun.” dedim. “Yuh” dedi. “Valla hiç belli olmuyor!” Dedim, “Ey vatandaş! Anadolu kadınıyız biz. Yorulmak nedir bilmeyiz, belli de etmeyiz. Kudretimizi sakın ola sorgulama.” Hadi bol bol kahkahalar herkese.”.

MESLEKTAŞLARININ YORUMU ÜZDÜ

Başarılı pilotun sosyal medyadaki paylaşımları ise meslektaşlarını kızdırdı. Yalabıyık’ın paylaştığı fotoğraflar, pilotlar tarafından ‘mesleğe ve üniformaya saygısızlık’ şeklinde değerlendirildi. Ancak hakkındaki yorumlara üzülen genç pilotun sosyal medya aracılığı ile eleştirilere verdiği cevap ise ders verir nitelikteydi.

“Tır şoförleri gibi denilmiş. Böyle yorum yapanlar o meslek gurubunu küçümsememiş mi? Hangi din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet (!) ve meslek gurubundan olursak olalım hepimiz insanız. Ne kadar ciddi bir meslek olursa olsun, hiç mi espri yapılmayacak, hiç mi gülünmeyecek. Geçmişteki kazaların hepsi gayrı ciddiyet kaynaklı mı yoksa? Ben aksine pozitif ve baskı yaratmayan ortamın daha başarılı sonuçlar çıkardığına inanırım. Şimdiye kadarki hiçbir kontrol uçuşumda, simülatör ve diğer eğitimlerimde başarısız sonuç almadım. Şimdiye kadar uçtuğum tüm kaptanlarla gülerek ve mutlu bir şekilde çıktık kokpitten. Hiçbir zaman saygıda kusur etmedim. Böyle resimler vermem beni disiplinsiz ve saygısız yapmaz değerli kaptanlarım, saygıdeğer büyüklerim. O resim harici kontrol yapıldıktan sonra kalan bekleme süresinde çekilmiştir. Neyse, halen olumsuz düşünen kaptanlarım umarım benle uçmazsınız. Zaten uçmak da istemezsiniz. Allah korusun 2 dk gülersiniz ciddiyetinizi kaybedersiniz…”.

Mustafa Gün / Zaman

Gökyüzünün sıradışı pilotundan sıradışı pozlar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (265)

Antepli ~ 2 yıl önce
begenmedim pala biyigi yok.Profesyonellikden cok uzak,bi okadarda simarik.Cockpitte oldugunu bilirsem binmem havada nara ata bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış meslek ~ 2 yıl önce
bu haberle ilgili en şahane yorumu "yanlış meslek" başlıklı yorumcu yapmış. sorun pilotun kadın olması foto çekmesi espri yapıp sosyal medya paylaşımı yapması değil. sorun tam olarak "yanlış meslek" isimli yorumcunun yorumunda belirttiği şey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sorun ne ~ 2 yıl önce
burada asıl sorun göz ardı ediliyor. sorun pilotun fotoğraf çektirmesi ve sosyal medyada paylaşması değil. bunu yapan bir sürü kadın ve erkek pilot var. hatta içlerinde bazılarının instagram hesaplarında gerçekten çok profesyonel fotoğraflar var belki thy nin binlerce lira harcasa yapamayacağı pr ı yapıyorlar hem de kaliteli bir şekilde. bu haberdeki sorun ise bambaşka bir şey aşağıdaki yorumlarda çok güzel açıklanmış o yüzden tekrar etmeye gerek yok. sorun bayan veya erkek olunması da değil. işini çok iyi yapan veya sosyal medya paylaşımlarını hem kaliteli hem ilgi çekici yapan bir sürü kadın pilot da var bunu tartışma konusu yapmaya bile gerek yok kimse pilotların cinsiyetine bir şey demiyor. şahsen ben bu haberde yer alan fotoğraflardaki esprileri hiç komik bulmadım. herkes herkesin esprisini komik bulmak zorunda değil, fotoğrafları da güzel ve profesyonel bulmadım. zevkler ve renkler farklıdır. ayrıca kamyon şoförün taklit edilerek espri yapılmıyor tam tersi şoför daha çok eziliyo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pinar ~ 2 yıl önce
Ay cok begendim, masallah. ozelikle son resimi! basarilar dilerim kariyerinize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000