26 Nisan 2018, Perşembe 10:01:46

Göklerin kraliçesi: Semin Öztürk

Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu olan gökyüzü aşığı 27 yaşındaki Semin Öztürk, pilot olmak isteyen kadınlara yol gösterip cesaretlendiriyor.
  • Ali abimiz çok başarılı bir akrobattır..muhteşem gösterileri ile çok müstefid olmuşuzdur...Size de başarılar diliyor ve Öztürk ailesini kutluyorum...Veffakakumullah ve fi emanillaah..
  • Kadından pilotmu olur diyenlere gelsin. Bak neler yapıyor bayan pilot. Gurur duyuyoruz sizinle . Bayan pilotlara torpille kaptan olmuş diyenlere gelsin heyecanla izliyoruz sizi. Baba parasıyla kaptan çocukları pilot oluyor diyenlere gelsin... Semin Öztürk'te bir bayan ve bir pilotun kızı. Havacılık özellikle pilotluk bir sevda ve yetenek işi . Tüm yeteneklerinide babasından almış belliki ve uçaklarım içinde büyümüş. Helal olsun size tebrik ederim.
  • Bu işler yürek, inanç ve çok çalışma ister. Aklını, kalbini, emeğini vermeden yapılacak şeyler değildir bunlar. Düşünüyor musunuz maddi ve manevi her şeyini bu işe adayan hanımefendi, ülkemize ve kendisine hiçbir fayda sağlamayacak kötü yorumlar sebebiyle neler hissediyor? Neler sorguluyor kafasında, kalbini neler meşgul ediyor? Ama en güzeli de ne biliyor musunuz? Bu hanımefendi, her şeye ve kötü niyetli insanlara rağmen, aklına ve kalbine koyduğunu, güzel ülkemiz ve onun pek değerli genç insanları, çocukları için gerçekleştirmek için bir an bile tereddüt etmiyor. Sorarım size, bunca imkanı olan insan var, pilot var ama neden akrobasi pilotu göremiyoruz? Bir düşünün bence. Cevabını açıklamaya bile lüzum görmüyorum. Her şeyi biliyorsunuz ya, bunun cevabını da pekala bilirsiniz. Bu hanımefendi başka bir ülkenin başka bir gezegenin akrobasi pilotu değil. Bağrınıza basmanız gerekirken, başka gençlerimizi yüreklendirmeniz gerekirken bu çekememezliği anlayabilmek mümkün değil. Kendisini şimdiden tebrik ediyorum başardıkları ve başaracakları için. Ne güzel bir ilhamsın Semin!
  • Kutluyorum ve başarılar diliyorum !

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Sportif Havacılık Tesislerinin kurucularından babasının izinden giderek Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu olan gökyüzü aşığı 27 yaşındaki Semin Öztürk, pilot olmak isteyen kadınlara yol gösterip cesaretlendiriyor.

Akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'ün kızı Semin Öztürk'ün akrobasi serüveni, 12 yaşındayken babasıyla yaptığı ilk gösteriyle başladı.

Seyirci önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015'te Necati Artan Sportif Havacılık Tesisleri'ndeki hava gösterilerinde gerçekleştiren Öztürk, 360 beygir gücündeki "Pitts S2-B" uçağıyla yurt içinde yaptığı 10 gösteriyle Türk kadınlarına örnek oluyor.

Kendisine sosyal medya aracılığıyla ulaşan birçok kadına da yol gösterip cesaretlendiren başarılı kadın pilot, 14-15 Temmuz'da Romanya'da düzenlenecek Aeromania Havacılık Festivali'nde gökyüzünde Türkiye'yi ilk kez temsil edecek olmanın gururunu yaşıyor.

"İlk yurt dışı gösterimi gerçekleştireceğim"

Tüm pilotların 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nü kutlayan Öztürk, yaptığı açıklamada, akrobasi uçuşlarında eğitimin hayati önem taşıdığını, bu işin dışarıdan göründüğü gibi kolay olmadığını söyledi.

Çok çalışarak bu noktaya geldiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Çok gayret gösterdim. Henüz istediğim noktada da değilim bu arada. Daha çok çalışıp, kendimle mücadele ediyorum. Yurt içinde 10'un üzerinde gösteri yaptım. Hedefim yurt dışında bayrağımızı dalgalandırmaktı. 14-15 Temmuz'da Romanya'da düzenlenecek Aeromania Havacılık Festivali'nde Türk bayrağını ilk kez dalgalandıracağım. Böylece ilk yurt dışı gösterimi gerçekleştireceğim."

Öztürk, uçuş öncesinde tamamen işine konsantre olduğunu belirterek yerdeyken havada yapacağı bütün manevraları adeta uçuyormuş gibi eliyle gökyüzüne çizdiğini ve bunun bir antrenman uçuşu kadar etkili olduğunu vurguladı.

"Kadınlara örnek olmak mutluluk verici"

Kendisini görüp pilot olmak isteyen çok fazla kadın bulunduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

"Sosyal medya üzerinden çok mesaj alıyorum. 'Semin abla ben de pilot olmak istiyorum', 'Ben de senin gibi olmak istiyorum' mesajları geliyor. Örnek olmak çok güzel ama bir o kadar da sorumluluk yüklüyor. Daha iyi bir örnek olmak için çalışıyorum. İçlerinde asuman (gökyüzü) aşkı varsa sabretsinler ve çalışsınlar. En sonunda hedefe ulaşacaklar. Kadın pilot sayısı her geçen artıyor. Bundan dolayı mutlu ve gururluyum."

Öztürk, uçuş öncesinde heyecanlandığını ve korktuğunu dile getirerek bunun kendisini emniyette ve hayatta tutan bir duygu olduğunun altını çizdi.

Her uçuşun ayrı bir yolculuk olduğuna değinen Öztürk, şunları kaydetti:

"Kendimi yeniden keşfediyorum. İş hayatımda oldukça disiplinliyim. Pilotluk büyük bir disiplin gerektiriyor. Prensiplerinizin olması gereken bir iş. Ben de prensipliyim ve dakik bir yapıya sahibim. Özel hayatımda biraz daha rahat olmaya çalışsam da disiplinli tarafım beni her zaman dürtüyor. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Bol bol su içiyorum. Şekerli ve tansiyonu olumsuz etkileyecek gıdalardan uzak duruyorum. İnsanlar beni ilk gördüklerinde kibirli olduğumu düşünüyor ancak tanıdıklarında, böyle biri olmadığını anladıklarında bu olumsuz düşüncelerinden uzaklaşıyorlar."

Göklerin kraliçesi: Semin Öztürk

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

İbrahim ~ 4 ay önce
Ali abimiz çok başarılı bir akrobattır..muhteşem gösterileri ile çok müstefid olmuşuzdur...Size de başarılar diliyor ve Öztürk ailesini kutluyorum...Veffakakumullah ve fi emanillaah..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek pilot ~ 4 ay önce
Kadından pilotmu olur diyenlere gelsin. Bak neler yapıyor bayan pilot. Gurur duyuyoruz sizinle . Bayan pilotlara torpille kaptan olmuş diyenlere gelsin heyecanla izliyoruz sizi. Baba parasıyla kaptan çocukları pilot oluyor diyenlere gelsin... Semin Öztürk'te bir bayan ve bir pilotun kızı. Havacılık özellikle pilotluk bir sevda ve yetenek işi . Tüm yeteneklerinide babasından almış belliki ve uçaklarım içinde büyümüş. Helal olsun size tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 4 ay önce
Bu işler yürek, inanç ve çok çalışma ister. Aklını, kalbini, emeğini vermeden yapılacak şeyler değildir bunlar. Düşünüyor musunuz maddi ve manevi her şeyini bu işe adayan hanımefendi, ülkemize ve kendisine hiçbir fayda sağlamayacak kötü yorumlar sebebiyle neler hissediyor? Neler sorguluyor kafasında, kalbini neler meşgul ediyor? Ama en güzeli de ne biliyor musunuz? Bu hanımefendi, her şeye ve kötü niyetli insanlara rağmen, aklına ve kalbine koyduğunu, güzel ülkemiz ve onun pek değerli genç insanları, çocukları için gerçekleştirmek için bir an bile tereddüt etmiyor. Sorarım size, bunca imkanı olan insan var, pilot var ama neden akrobasi pilotu göremiyoruz? Bir düşünün bence. Cevabını açıklamaya bile lüzum görmüyorum. Her şeyi biliyorsunuz ya, bunun cevabını da pekala bilirsiniz. Bu hanımefendi başka bir ülkenin başka bir gezegenin akrobasi pilotu değil. Bağrınıza basmanız gerekirken, başka gençlerimizi yüreklendirmeniz gerekirken bu çekememezliği anlayabilmek mümkün değil. Kendisini şimdiden tebrik ediyorum başardıkları ve başaracakları için. Ne güzel bir ilhamsın Semin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı ~ 4 ay önce
Gerçekten çalışmadan emek harcamadan bu işler yapılamaz ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz.İnsanlar düşünmeden konuşuyorlar varmı Türkiye de başka akrobasi yapan hanım pilot.Semin hepimizin gururu onu çooooook seviyoruz...Başarıların daim olsun sevgili Semin!
Ertekin ~ 4 ay önce
Kutluyorum ve başarılar diliyorum !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000