13 Nisan 2011, Çarşamba 12:13:17

GENÇLERE TÜRK HAVACILIK TARİHİNİ ANLATIYOR

Uluslararası bir firmanın Türkiye’de genel müdürlüğünü yapan Ali Emre Güneş, Türk havacılık tarihini gençlere anlatıyor.
  • ali beyin gaziantep konferansına katılan şanslı kişilerden biriydim bende,konusuna o kadar çok iyi hazırlanmıştiki o salondaki proflardan öğrencilere kadar herkes birçok şeyi ilk defa o salonda farkederek kendisinde havacılık tutkusunun temellerini attı.Konferans bitiminde salonda bulunan tüm proflar yrd. doçentler yüksek lisans ve lisans öğrencilerinin ali emre beyi dakikalarca ayakta alkışlaması o soluksuz geçen 2.5 saatlik konferansın ne kadar başarılı olduğunun göstergesiydi.Bence yorum yapmadan önce bir konferansına katılın ve ondan sonra görüşlerinizi burada yazın.
  • Öncelikle Türk Havacılık Tarihi konusunda bir konferans verilmesini takdir ediyorum. Ancak, 1001 yıl gibi çok gerilere gitmek bilim, mantık ve tarihe pek uygun olmamış. Çalışmalar yapıldığı doğru, ama sonuç alınamamış. (Bazı kaynaklar ilk hava şehidi dese de...) Ancak, Türk Havacılık Tarihi ilklerle, terle, kanla, gururla, özveriyle, başarıyla, yaratıcılıkla, kahramanlıkla doludur. Hala kırılamamış rekorlarımız var. Ankara ve İstanbul da Havacılık Müzelerimiz var. Gençlere ziyaret etmelerini öneriyorum.
  • sizler ya yazılan yazıları okumuyorsunuz yada anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz ali bey geçmişi derken cumhuriyet ve osmanlı dönemindeki havacılığı ve havacılığın geçmişini işliyor sizler ise tutmuşunuz sanki 5 yıllık geçmişi işliyormuş gibi konularında anlamadan o şahsın semineride katılmadan görmeden yazı yazma gereği duyuyorsunuz yazıklar olsun görmeden yazmaya,duymadan anlamaya çalıştığımız bir dünya olmuş yazıklar olsun açıkçası yazıklar olsun...(kabin memurları platformu)
  • Havacılık sektöründe Türk gençleri ile yabancılarla nasıl aynı şartların yaratıldığını , buna en iyi örneğin THY pilot alımlarının olduğunu ve işin en acı yanının Türkiye'nin ne yazık ki boş teneke misali nasıl çok ses çıkardığını da anlatın.Türkiye'de havacılıkmış.Külahıma anlat.YGS sınavını yapmaktan aciz , kendi işsiz öğretmenlerini atamaktan aciz , yabancı öğretmenden pilot ve doktor ithal eden sömürge devleti; bunu da anlatın.BM sözleşmesine göre mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı gibi işgücünün de serbest dolaşımının nasıl başlayıp Türk insanın nasıl iş bulamaz haline getirileceğini de anlatın; bırakın geçmişi.

Savunma sanayi ve havacılık teknolojileri üreten İsviçre merkezli Starragheckert şirketinin Türkiye Genel Müdürü Ali Emre Akgüneş, Türkiye’deki bir çok üniversitede "1001. Yılında Türk Havacılığı" konulu konferanslar düzenlemeye başladı.

Türklerin 1001 yıllık havacılık geçmişine sahip olduğunu ve bunun yeterince anlatılmadığını kaydeden Akgüneş, bir dizi konferansla üniversite öğrencilerine Türk havacılık tarihi hakkında bilgiler veriyor.

ODTU Uzay ve Havacılık Bölümde gerceklesen konferansta, havacılık tarihinde Türklerin 1001 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Ali Emre Akgüneş, "BugünTürk havacılığının 1001. yıldönümündeyiz. 1010 yılında Türkmenistan'da yaşayan İsmail Caferi, dünya literatürlerinde havacılıkla uğraşan ilk bilim adamlarından biri olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Ali Emre Akgüneş, havacılıkta bu kadar köklü bir geçmişe sahip olan Türkiye'nin, havacılık alanında bugün hak ettiği yerde olmadığını, ancak bu alanda son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydedildiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Türkiye'de havacılık alanında son yıllarda belli bir mesafe kat edilmiş durumda.Ulaştırma Bakanlığı'nın gerek havacılık servis hizmetlerinde gerekse de havacılık üretim alanında birçok projesi var. Bunlardan en önemlisi bölgesel Türk yolcu uçağı. Bu, dünyada da ses getirecek bir proje. Bu büyük çalışmada, birçok kobi, firma, mühendis ve elemana ihtiyaç duyulacak. Bu projenin çeşitli aşamalarında üniversitelere de ihtiyaç olacak.”

Havacılığın özellikle Türkiye'de yetişmiş elemana ihtiyacı olduğunun altını çizen Akgüneş, “ Bugün baktığımızda, pilot açığının yanı sıra, bakım elemanı ve parça üretimi yapacak eleman ve mühendis anlamında da eksiklikler var. Bu nedenle, öğrencilerin kariyer planlarını bu hedef doğrultusunda yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz”  şeklinde konuştu.

Ali Emre Akgüneş, gelecek nesil havacılık teknolojileri aktardiği konferansında, dünyada ve bölgesinde güçlenen Türkiye’deki havacılık ile yatırım ve kariyer ilgili fırsatlarla  olanakları da aktarıyor.

Konferanslarına  2 Mart’ta Celal Bayar Üniversitesi’nde başlayan Ali Emre Akgüneş, 11 Mart’ta Gaziantep Üniversitesi, 17 Mart’ta İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 24 Mart’ta Gazi Üniversitesi, 25 Mart’ta ODTÜ, 8 Nisan’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devam etti.

Ali Emre Akgüneş, 15 Nisan İTU`de, 20 Nisan’da Osmangazi Üniveristesinde, 4 Mayıs’ta da Konya Selcuk Üniversitesi’nde konferanslar verecek.

Ali Emre Akgüneş, Atılım, Ege, TOBB, Marmara, Erciyes gibi birçok üniversite ile de konferans tarihlerini kesinleştirmek için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

GENÇLERE TÜRK HAVACILIK TARİHİNİ ANLATIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 7 yıl önce
ali beyin gaziantep konferansına katılan şanslı kişilerden biriydim bende,konusuna o kadar çok iyi hazırlanmıştiki o salondaki proflardan öğrencilere kadar herkes birçok şeyi ilk defa o salonda farkederek kendisinde havacılık tutkusunun temellerini attı.Konferans bitiminde salonda bulunan tüm proflar yrd. doçentler yüksek lisans ve lisans öğrencilerinin ali emre beyi dakikalarca ayakta alkışlaması o soluksuz geçen 2.5 saatlik konferansın ne kadar başarılı olduğunun göstergesiydi.Bence yorum yapmadan önce bir konferansına katılın ve ondan sonra görüşlerinizi burada yazın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Öncelikle Türk Havacılık Tarihi konusunda bir konferans verilmesini takdir ediyorum. Ancak, 1001 yıl gibi çok gerilere gitmek bilim, mantık ve tarihe pek uygun olmamış. Çalışmalar yapıldığı doğru, ama sonuç alınamamış. (Bazı kaynaklar ilk hava şehidi dese de...) Ancak, Türk Havacılık Tarihi ilklerle, terle, kanla, gururla, özveriyle, başarıyla, yaratıcılıkla, kahramanlıkla doludur. Hala kırılamamış rekorlarımız var. Ankara ve İstanbul da Havacılık Müzelerimiz var. Gençlere ziyaret etmelerini öneriyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sizler ya yazılan yazıları okumuyorsunuz yada anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz ali bey geçmişi derken cumhuriyet ve osmanlı dönemindeki havacılığı ve havacılığın geçmişini işliyor sizler ise tutmuşunuz sanki 5 yıllık geçmişi işliyormuş gibi konularında anlamadan o şahsın semineride katılmadan görmeden yazı yazma gereği duyuyorsunuz yazıklar olsun görmeden yazmaya,duymadan anlamaya çalıştığımız bir dünya olmuş yazıklar olsun açıkçası yazıklar olsun...(kabin memurları platformu)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Havacılık sektöründe Türk gençleri ile yabancılarla nasıl aynı şartların yaratıldığını , buna en iyi örneğin THY pilot alımlarının olduğunu ve işin en acı yanının Türkiye'nin ne yazık ki boş teneke misali nasıl çok ses çıkardığını da anlatın.Türkiye'de havacılıkmış.Külahıma anlat.YGS sınavını yapmaktan aciz , kendi işsiz öğretmenlerini atamaktan aciz , yabancı öğretmenden pilot ve doktor ithal eden sömürge devleti; bunu da anlatın.BM sözleşmesine göre mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı gibi işgücünün de serbest dolaşımının nasıl başlayıp Türk insanın nasıl iş bulamaz haline getirileceğini de anlatın; bırakın geçmişi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000