13 Ağustos 2015, Perşembe 09:20:02

'Genç Hezarfenler' mezun oluyor

Havacılık sektöründeki kalifiye eleman açığına cevap vermek amacıyla Selçuk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin (METEM) yaşama geçirdiği “Genç Hezarfenler” projesi, İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) da destekleriyle bu yıl ilk mezunlarını verecek.
  • Ya okutsan nooolur Yeğenim,typ ye alıcaklar onlarıda,başka bölümde okuyup bitirenide
  • okadar çok açık var ki atanamamış teknik öğretmenleri teknisyen diye piyasaya sürüyolar . ne ala memleket
  • yılda 4 yıllık 400 , 2 yıllık 700 , lise mezunu olarak da yaklaşık 200 mezun var. Ne açığından bahsediyonuz ?

Dört yıl önce METEM bünyesinde kurulan Uçak Bakım bölümünde şu anda 132 öğrencinin bulunduğunu belirten Okul Müdürü Sedat Yeşilyağcı, havacılık sektörü ve sektörde hizmet veren uçakların üretim, bakım, onarım ve teknik destek alanlarındaki kalifiye eleman eksikliğine cevap vermeyi amaçladıklarını ifade etti.

İZKA'nın sağladığı 529 bin TL'lik destekle birlikte eğitim için gerekli olan ve yüksek maliyetli ekipman ve motorların alındığını aktaran Yeşilyağcı, METEM'de kurulan Uçak Gövde ve Motor Bakım Atölyesi ile de öğrencilerin bilgilerini pekiştirdiklerini ve çeşitli uygulama imkanlarına kavuştuğunu belirtti.

Yeşilyağcı, projeye İZKA ile birlikte Selçuk Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Selçuk Ticaret Odası, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Havacılık ve Kümelenme Derneği ve Boeing firmasının da katkı sağladığını belirtti. Yeşilyağcı, şunları kaydetti: “Ege Bölgesi’nde havacılık alanında kalifiye eleman açığı var. Devlet okullarında bu bölüm bulunmuyor. Biz de kendimiz girişim yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı'na konuyu ilettik. Birçok farklı kurum ve kuruluştan da destek aldık. Selçuk'ta Türk Hava Kurumu'nun (THK) kurduğu meslek yüksek okulu bulunuyor. Bu yıl dört yıllık fakülte de açılacak. Buradan hareketle THK ile bir protokol imzaladık. Onların atölyelerini de kullanabiliyoruz. Bu projenin yaşama geçmesinde katkısı bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.”

‘BÖLÜMÜ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ’

METEM Uçak Bakım bölümünün kısa sürede büyük ilgi gördüğünü ve taleplerle birlikte daha da büyütmek istediklerini ifade eden Sedat Yeşilyağcı, hedeflerinin bu alandaki sayılı okullar arasında yer alarak, sektöre donanımlı teknisyen ve mühendisler kazandırmak olduğunu vurguladı. Bölümün kurulmasında kendisiyle birlikte çaba gösteren öğretmenlere de teşekkür eden Yeşilyağcı, teknik eleman yetiştiren diğer okullarda da benzer projelerin geliştirilmesini istediğini ve sorumluluk üstlenen kişilerin teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

'Genç Hezarfenler' mezun oluyor

Facebook Yorum

Yorumlar

EngnCntr ~ 3 yıl önce
Ya okutsan nooolur Yeğenim,typ ye alıcaklar onlarıda,başka bölümde okuyup bitirenide

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haha ~ 3 yıl önce
okadar çok açık var ki atanamamış teknik öğretmenleri teknisyen diye piyasaya sürüyolar . ne ala memleket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he canım ~ 3 yıl önce
yılda 4 yıllık 400 , 2 yıllık 700 , lise mezunu olarak da yaklaşık 200 mezun var. Ne açığından bahsediyonuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000