05 Temmuz 2014, Cumartesi 07:50:22

GELECEĞİN UÇAKLARINDA KOKPİTE YER YOK!

Airbus’ın patentini aldığı fikir uygulamaya geçerse, gelecekte uçağa bindiğimiz zaman, belki de pilotları ortalarda göremeyeceğiz ya da “pilot kabininde oturma” hayali kuramayacağız.
  • Bir zamanlar Amerika da concordu istememiştir , bekleyip göreceğiz bakalım ne çıkacak , Airbus hafif ticari araç üretimi yapmıyor
  • Tüh. Gavurlar tk da is bulamicaklar.
  • Valla ben bir pilot olarak şunu söyleyeyim : Yolcu olarak pilotsuz bir uçağa BİNMEM !!! NOKTA !!!
  • Home kokpit öneriyorum

Airbus’ın patentini aldığı fikir uygulamaya geçerse, gelecekte uçağa bindiğimiz zaman, belki de pilotları ortalarda göremeyeceğiz ya da “pilot kabininde oturma” hayali kuramayacağız. Çünkü onlar, muhtemelen uçağın arka kuyruk bölümünde ya da altta bagaj bölümüne yakın oturuyor olacaklar.

Avrupalı havacılık devi Airbus, yeni pilot kabini konseptini tanıtırken, bunun patentini de aldığı açıklandı. Pilotların aslında “camlara gereksinim duymadığını” düşünen Airbus, maliyetleri de azaltmak amacıyla tamamen yeni ve sanal teknolojilerin yoğun olarak kullanıldığı bir pilot kabini projesi geliştirmiş.

Tıpkı simülatör gibi

Pilot kabinini camlar yerine, uçuş simülatörlerinde olduğu gibi ekranlar ve projektörler ile donatan Airbus, dışarıdaki tüm görüntüyü pilotların önüne yansıtmayı tercih etmiş.. Bu büyük projektörler, aynı zamanda gerekli haritalar ve grafikleri de yansıtabilirken, hava şartları (örneğin fırtına yüklü bulutlar, güneş) da hologram aracılığıyla üç boyutlu olarak pilot kabinine yansıtılabilecek.

Bunun, pilot kabinini uçağın herhangi bir yerine koyma imkanı vereğini belirten Airbus yetkilileri, öndeki camların ortadan kalkmasının, uçağın burun tasarımını daha kusursuz hale getireceğini, bunun da aerodinamik etkiyi artırarak sürtünmeyi, dolayısıyla yakıt tüketimini azaltacağını savunuyor. Ayrıca bu camlarda kullanılan, basınca dayanıklı camlarda kullanılan özel maddelerden tasarruf edilebileceği, kaldırılan camların ağırlığı oranında uçağın daha da hafifleyeceği de “sanal kokpit”in faydaları arasında sayılıyor.

Ve son bir konu daha. Uçak üreticilerinin, bu konuda çok istekli olacaklarına emin olabilirsiniz. Çünkü üreticiler, son dönemdeki teknolojik uçaklarda pilotlara cam gerekmediğine, onların tüm verileri zaten ekranlardan izlediğine dikkat çekiyorlar. (Milliyet)Pilotlar penceresi olmayan kokpitte dışarıyı kamera görüntüleriyle izleyecekCam-pencere zorunluluğu olmayınca, pilot kabini arkada, kuyrukta bile yer alabilecek

GELECEĞİN UÇAKLARINDA KOKPİTE YER YOK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Le ~ 4 yıl önce
Bir zamanlar Amerika da concordu istememiştir , bekleyip göreceğiz bakalım ne çıkacak , Airbus hafif ticari araç üretimi yapmıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tüh. Gavurlar tk da is bulamicaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Valla ben bir pilot olarak şunu söyleyeyim : Yolcu olarak pilotsuz bir uçağa BİNMEM !!! NOKTA !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yk ~ 4 yıl önce
pilotsuz diye bir şey söylememiş çakma pilot.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Home kokpit öneriyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000