08 Ağustos 2009, Cumartesi 08:04:50

Gaziantep semalarında Bayan Pilot...

Hollanda da doğup büyüyen ve küçük bir çocukken başlayan uçma merakı büyüdükçe bir tutkuya dönüşen Mualla Jonkman, tam 11 yıldır gökyüzünü kokpitten fethetmeyi sürdürüyor...
  • Mualla dan pilot olmaz ....abartıyorsunuz....
  • Murat Culcu bey mualla hanımın yakını oluyorsunuz heralde yorumunuz cok duygusal.. lisans alıp almamayı sizden öğrenecek değilim ki. almayıda düşünmüyorum.ekib olarak o ucağın sahibiyse bizlerde birer parcasıyız. iyi uçuşlar. feel like a star sunexpress .)
  • Sayin Mualla Kaptanın uçağına her zaman binerim. Bence en küçük bir ikircikte yolcularının güvenliğini düşünerek ineceği alana inmeden dönen pilot, EN İYİ pilottur.
  • Annesinin kadın olduğunu unutan yorumcuya. Dünya nüfusunun yarısının kadın oldugunu belkı de bilmiyor. Ya dünyadaki araba sürücülerinin yüzmilyonlarcasının da kadın olduğunu belki de bilmiyor. Dünyada binlerce kadın pilot olduğunu da bilmiyor. Peki ne biliyor?

Özel bir havayolu şirketinin başarılı bayan pilotu Gaziantep'e de uçuş gerçekleştiriyor.Hollanda da doğup büyüyen ve küçük bir çocukken başlayan uçma merakı büyüdükçe bir tutkuya dönüşen Mualla Jonkman, tam 11 yıldır gökyüzünü kokpitten fethetmeyi sürdürüyor.

Otomobil veya otobüs değil, 189 kişilik Boeing 737-800 tipi bir uçağı kullanan Jonkman, Türkiye’de bu işi yapan sayılı kadınlardan biri.

Kadın olduğu için zaman zaman tepkilerle karşılaşsa da bunu "Türkiye’de sivil havacılık tam olarak gelişmedi, ama gün geçtikçe bu konuda ilerliyoruz" sözleriyle eleştirileri bertaraf etmeye çalışan Jonkman’a göre pilotluk, "sevilmezse çekilmeyecek bir iş."

Özellikle yaz dönemi, ayın ortalama 95-100 saatini gökyüzünde geçiren Jonkman, ilk günkü heyecanını, her iniş ve kalkışta tekrar tekrar yaşadığını dile getiriyor.
Jonkman’ın vazgeçilmezleriyse 6 aylık kızı Julia ile 6 yaşındaki oğlu Joey. Zaman zaman annesine "biraz daha az çalışsan olmaz mı" diye sitem eden Jonkman’ın oğlu Joey’in hayallerini, annesi gibi pilot olup, bir uçakla aya gitmek süslüyor. Julia’nın en büyük mutluluğuysa şimdilik sadece annesinin kolları arasında olmak. İş arkadaşlarının çok sevdiği ve "Mualla Kaptan" diye hitap ettiği Jonkman’ın en büyük destekçisi ise hiç kuşkusuz, yaşadığı ülkeyi terk edip Türkiye’ye yerleşmeyi tereddütsüz kabul eden ve çocukların bakımını üstlenen Hollandalı eşi Michel.

Eşi gökyüzünde uçarken kendisinin evde yemek, ütü, çamaşır, çocukların bakımı gibi her türlü işi yaptığını ifade eden Michel, güzel Türkçesiyle, "bir ev hanımı ne yapıyorsa, ben de onları yapıyorum işte" diyor.

Birlikte uçuş teklifimizi kabul eden Mualla Kaptan, sabah saat 04.00 sularında çocuklarıyla vedalaştıktan sonra ayrıldığı evinden, bir uçuş seferini tamamlayıp tekrar evine döndüğü zamanı paylaştı Mualla Kaptan ile 1 saat 15 dakika sürecek İzmir-Adana seferini yapmak üzere yola çıkıyoruz.

Mualla Kaptan, röportajımız bittikten sonra üniformasını çıkarıyor. Artık bir pilot değil, bir anne. Bahçede çocuklarıyla oyuna dalıyor, kedisini ve köpeğini seviyor. Birazdan Joey’i doktora götürecek.

Sabah saat 04.00’te evinden aldığımız Mualla Kaptan ve sıcak ailesiyle öğleden sonra saat 13.00’te vedalaşıyoruz.

Mualla Kaptan’a yarın uçuş yok, ama ondan sonraki gün Gaziantep seferi onu bekliyor.

"KADIN PİLOTLA UÇMAK HARİKA BİR DUYGU"

Uçuş sonrası sohbet ettiğimiz yardımcı pilot Ufuk Köksal, kadın pilotla uçmanın "harika" bir duygu olduğunu söylüyor. Herkesin aynı kriterlerden ve seçmelerden geçtiğini aktaran Köksal, kadın pilotla uçmayı, "belli bir standart içindeyiz. Bunu yakaladığınız zaman zaten geriye bir şey kalmıyor. Orada artık sizin görev arkadaşınız var, bir kadın değil. Görev arkadaşınızla birlikte bir uçağı kaldırıp, bir yerden başka bir yere götürüyorsunuz ve yolcuları emniyetle arzu ettikleri yere taşıyorsunuz. İşin güzelliği bu" şeklinde tanımlıyor.

Radikal

Gaziantep semalarında Bayan Pilot...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 9 yıl önce
Mualla dan pilot olmaz ....abartıyorsunuz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Murat Culcu bey mualla hanımın yakını oluyorsunuz heralde yorumunuz cok duygusal.. lisans alıp almamayı sizden öğrenecek değilim ki. almayıda düşünmüyorum.ekib olarak o ucağın sahibiyse bizlerde birer parcasıyız. iyi uçuşlar. feel like a star sunexpress .)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayin Mualla Kaptanın uçağına her zaman binerim. Bence en küçük bir ikircikte yolcularının güvenliğini düşünerek ineceği alana inmeden dönen pilot, EN İYİ pilottur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Annesinin kadın olduğunu unutan yorumcuya. Dünya nüfusunun yarısının kadın oldugunu belkı de bilmiyor. Ya dünyadaki araba sürücülerinin yüzmilyonlarcasının da kadın olduğunu belki de bilmiyor. Dünyada binlerce kadın pilot olduğunu da bilmiyor. Peki ne biliyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000