21 Mart 2016, Pazartesi 15:17:38

Flydubai uçağı böyle düşmüş

Önceki gün Dubai'den Rusya'nın Rostov kentine giden ancak havalimanına inişi sırasında düşen Flydubai uçağının düşüş anı 3D canlandırmayla yayınlandı.
  • Aynı THY 1951 sayılı uçuş gibi düşüyor.Önce stall sonra pistin hemen arkasına çakılma.Ama CCTV'lerin gösterdiğine göre uçak burundan dalıyor.Tuhaf..
  • ilginizi çeker mi bilmem.. buyrun https://www.youtube.com/watch?v=CRUVDZjBAAs
  • Uçağın düştüğü anı izleyenler uçağın alçalma hızından çok daha hızlı gittiğini görebilir. O yüzden bu uçakta başka sorunlar olduğu çok bariz bir gerçek. Ayrıca kanat temasıyla direk çarpıp paramparca olması da mantıklı gelmiyor. Kanadı çarpmıştır doğru ama zaten çok hızlı olduğu için kanadı üzerine çarparak direk düştüğü kanısındayım ben.
  • Canlandırmayı pek zayıf buldum, kazanın dönüm ve en önemli kısmının stall'a girmeye başladığı zaman olduğunu düşünmekteyim. Kazada stall olayı olduğunu bilmek, kaza şeklini az çok tahmin etmemize yardımcı olabilir ama uçağın stll'a giriş şeklini görebiliyor olsaydık, nedeni daha net canlanabilirdi zihinlerimizde. Havacılık sektörü gelişimini kazalardan ders çıkartarak da sürdürmekte, hatta pilot adaylarına geçmişe yönelik kazaların izletildiği ve bunlardan çıkarımların yapıldığı bir ders verilmekte (THKÜ). Bu nedenle kazaların şeklini tüm berraklığı ve mümkün ayrıntısıyla görmek ve öğrenmek her havacı için kazanımdır.

Önceki gün Dubai'den Rusya'nın Rostov kentine giden ancak havalimanına inişi sırasında düşen Flydubai uçağının düşüş anı 3D canlandırmayla yayınlandı. 

Canlandırmada uçağın piste inişi sırasında sol tarafa yattığı ve önce kuyruk kısmıyla sol kanadını yere vurduğu görülüyor.

FZ981 sefer sayısıyla Dubai-Rostov seferini yapan Flydubai Havayolları'na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı inişi sırasında düşmüş ve uçaktaki 62 kişiden kurtulan olmamıştı.

 

Flydubai uçağı böyle düşmüş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Tuhaf ~ 2 yıl önce
Aynı THY 1951 sayılı uçuş gibi düşüyor.Önce stall sonra pistin hemen arkasına çakılma.Ama CCTV'lerin gösterdiğine göre uçak burundan dalıyor.Tuhaf..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 2 yıl önce
ilginizi çeker mi bilmem.. buyrun https://www.youtube.com/watch?v=CRUVDZjBAAs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sanmam ~ 2 yıl önce
Uçağın düştüğü anı izleyenler uçağın alçalma hızından çok daha hızlı gittiğini görebilir. O yüzden bu uçakta başka sorunlar olduğu çok bariz bir gerçek. Ayrıca kanat temasıyla direk çarpıp paramparca olması da mantıklı gelmiyor. Kanadı çarpmıştır doğru ama zaten çok hızlı olduğu için kanadı üzerine çarparak direk düştüğü kanısındayım ben.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mgb ~ 2 yıl önce
Canlandırmayı pek zayıf buldum, kazanın dönüm ve en önemli kısmının stall'a girmeye başladığı zaman olduğunu düşünmekteyim. Kazada stall olayı olduğunu bilmek, kaza şeklini az çok tahmin etmemize yardımcı olabilir ama uçağın stll'a giriş şeklini görebiliyor olsaydık, nedeni daha net canlanabilirdi zihinlerimizde. Havacılık sektörü gelişimini kazalardan ders çıkartarak da sürdürmekte, hatta pilot adaylarına geçmişe yönelik kazaların izletildiği ve bunlardan çıkarımların yapıldığı bir ders verilmekte (THKÜ). Bu nedenle kazaların şeklini tüm berraklığı ve mümkün ayrıntısıyla görmek ve öğrenmek her havacı için kazanımdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000