13 Ağustos 2017, Pazar 17:44:11

F/A-18 pilotlarının kabusu: Hipoksi!

F/A-18 uçaklarının kokpitlerindeki pilotlar 5 yıldan fazla bir zamandır neredeyse 300 defa oksijen kaybı yaşadı. Donanma ise bu sayıdaki artışın nedenini bilmiyor.
  • Temiz gelen oksijen,Akciğerde co(corbon monoksit) olduktan sonra dışarı atılamaması;Maskedeki valf terleme sonucu yapışık kalabiliyor.Neticesinde gittikçe azalan oksijen söz konusu oluyor. Çözüm;bu valfin belirli süre açılmadığında veya açık kaldığında ikaz vermesini sağlamak.Yedek maske veya,By-pass sistemi geliştirilmeli.Koldaki numaramız 20 bin feette koldan ayrıldı.8 bin fertte kendine gelebildi.Yani nefes alırken oksijen tarafı açılıyor.verirken maske tarafı açılıyor. Diğer bir ihtimal KOKPİT basıncı aşırı yüksek ve maskedeki valf devamlı açık kalırsa yine alınan oksijen kirlenir Çünki kokpitteki kirli hava karışır yine hipoksi olur. Hemen Amerikalılar bilmiyorda sen mi biliyorsun diyeceksiniz.Siz bilirsiniz.
  • Coca Cola için geçer
  • KAPİTAN... Madem Bu Kar G..Tün Vardı ... Yürekliydin de Neden Kaçdın Geldin Sivil Havacılık'a...Senin Gibilerini İyi Biliriz Biz..LİNE da Görmiyim.. Öperim Fena ..( Kontrolde..)
  • Merhaba. Hipoksi yani Hypoxia sadece pilotlarda degil kabin ekiolerinde ve yolcularda da olur. Haber hava kuvvetleri uzerinden yapildigi icin sanirim ozellikle pilotlar belirtilmis. Havacilik bilgisi olmayan insanlari yanlis yonlerdirmeyelim.

F/A-18 uçaklarının kokpitlerindeki pilotlar 5 yıldan fazla bir zamandır neredeyse 300 defa oksijen kaybı yaşadı. Donanma ise bu sayıdaki artışın nedenini bilmiyor.

Son kazada, bir hava saldırı donanması, psikolojik vaka olarak bilinen nedenlerden sonra 12 Temmuz'dan 19 Temmuz'a kadar George H.W. Bush uçak gemisiyle birleştirildi.

The Navy Times'ın haberine göre, filodaki en az 16 pilot, havasızlıktan dolayı, geminin basınç odasındaki bölüme alındı.

BAŞKA DONANMA UÇAKLARINDA DA YAŞANDI

F/A-18 uçağı psikolojik vakaların görüldüğü tek uçak değil. Haziran ayında, Arizona'daki Luke Donanma Sahası'ndaki 55F-35A Joint Donanma Uçakları da pilotların oksijen yetersizliği çekmesinden kaynaklı 5 kaza yaşanmasından sonra havalandırılmadı.

YÜZLERCE UÇUŞ ERTELENMEK ZORUNDA KALDI

Nisan ayında yüzlerce donanma eğitmeni, T-45 Goshawks eğitim jetlerinin uçuşunu toksik gaz sızıntısı nedeniyle erteledi. Geçmişte oksijen sorunlarının hava kuvvetlerine maliyeti 150 milyon dolar oldu.

HİPOKSİ, ÖZELLİKLE PİLOTLARDA GÖRÜLÜYOR

Hipoksi, özellikle pilotlarda görülen, bedende oksijenin azalması durumu, donanma için uzun süre büyük bir problem oldu.

Diğer belirtileri olan bulantı, sersemlik, bilinç kaybı durumları ise evlerinden yüzlerce mil uzaktaki pilotların hayatını tehlikeye soktuğu gibi, milyon dolarlık donanmayı da tehlikeye atıyor.

HİPOKSİ KAYNAKLI KAZALAR RAPORLANDI

Mart ayının sonlarında, F/A-18 Hornets ve Super Hornets pilotlarında bir yıldır artış gösteren hipoksi kaynaklı kazalar raporlandı.

Donanma yetkilileri şahitliğinde bir bant kaydı oluşturuldu. "2010 Mayıs ayından beri, tüm modeller kullanıma hazır görünüyor, yıl içinde psikolojik vakalardaki sayı ise artıyor." Atlantik Savaş Uçakları Donanma Komutanı Mike Hecht, "Gizemli bir durum. Psikolojik vakaların nedeni bilinmiyor" dedi.

Ancak, NASA da dahil olmak üzere, diğer tüm acentelerle çözüm üretmek için çalıştıklarını ekledi. Bir tanı koyamadıkları, somut bir veri bulamadıkları da belirtildi.

F/A-18 pilotlarının kabusu: Hipoksi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

CPT ~ 11 ay önce
Temiz gelen oksijen,Akciğerde co(corbon monoksit) olduktan sonra dışarı atılamaması;Maskedeki valf terleme sonucu yapışık kalabiliyor.Neticesinde gittikçe azalan oksijen söz konusu oluyor. Çözüm;bu valfin belirli süre açılmadığında veya açık kaldığında ikaz vermesini sağlamak.Yedek maske veya,By-pass sistemi geliştirilmeli.Koldaki numaramız 20 bin feette koldan ayrıldı.8 bin fertte kendine gelebildi.Yani nefes alırken oksijen tarafı açılıyor.verirken maske tarafı açılıyor. Diğer bir ihtimal KOKPİT basıncı aşırı yüksek ve maskedeki valf devamlı açık kalırsa yine alınan oksijen kirlenir Çünki kokpitteki kirli hava karışır yine hipoksi olur. Hemen Amerikalılar bilmiyorda sen mi biliyorsun diyeceksiniz.Siz bilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kola ~ 11 ay önce
Coca Cola için geçer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KPT a... ~ 11 ay önce
KAPİTAN... Madem Bu Kar G..Tün Vardı ... Yürekliydin de Neden Kaçdın Geldin Sivil Havacılık'a...Senin Gibilerini İyi Biliriz Biz..LİNE da Görmiyim.. Öperim Fena ..( Kontrolde..)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KPT ~ 11 ay önce
60 yaşında Fighterda uçursalar kalırdım. Edebini bil, ben adamla adam, itle it olabilirim. Öpmenin ötesine geçirme beni. Editör efendi, bu tür yorumlara izin verdiğiniz için durum sizin için de aynı.
CC ~ 11 ay önce
Merhaba. Hipoksi yani Hypoxia sadece pilotlarda degil kabin ekiolerinde ve yolcularda da olur. Haber hava kuvvetleri uzerinden yapildigi icin sanirim ozellikle pilotlar belirtilmis. Havacilik bilgisi olmayan insanlari yanlis yonlerdirmeyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000