15 Mayıs 2017, Pazartesi 15:00:13

F-35'ten pahalı helikopter ABD'yi karıştırdı

ABD’nin en pahalı hava aracı olan 144 milyon dolarlık King Stallion helikopteri, tartışmalara yol açtı.
  • Bizim şimdilik ihtiyacımız yok 25 yıl sonra envanterden çıkarmaya niyetlendiklerinde alırız.Tıpkı CH-47 ler gibi (Chinook)
  • Sankı kadıkoy ustunde gordum ben bunu
  • Muhtemelen zehirli mantar :))
  • gelsinler bizden ve temel efendiden helikopter ve uçak nasıl yapılırmış öğrensinler diyeceğim de bu amerikalılarda kafa yok...

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, donanmaya tahsil edilmek üzere tanesi 138.5 milyon dolara mal olacak CH-53K King Stallion helikopterinin üretimine onay vermişti. Yük taşıma helikopterinin maliyetinin, pahalılığı nedeniyle daha önce ABD’de tartışılan F-35A savaş uçaklarından bile çok daha yüksek olması eleştirilere yol açmıştı.

Bloomberg’in haberine göre Pentagon’un son maliyet raporunda helikopterin fiyatının 144 milyon dolara yükseldiği ve teslimat tarihinin 2020’yi bulacağı ortaya çıktı.

Lockheed Martin tarafından üretilen helikopter, şu anda Pentagon’un kullandığı ağır yük taşıyan helikopterden üç kat daha ağır yük taşıyabiliyor. Askeri uzmanlar yeni helikopterin özellikle sıcak çatışmalarda çok etkili olacağını söylüyor.

'PARA İSRAFI'

Buna karşın yeni helikopterin yüksek maliyeti ABD yönetimi içinde tartışma yarattı. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Niki Tsongas, King Stallion projesini “para israfı” olarak niteledi.

Donanmadan bir yetkili ise, helikopterin uzun vadede askeri harcamaları önemli ölçüde azaltabileceğini savundu.

F-35'ten pahalı helikopter ABD'yi karıştırdı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

~ 1 yıl önce
Bizim şimdilik ihtiyacımız yok 25 yıl sonra envanterden çıkarmaya niyetlendiklerinde alırız.Tıpkı CH-47 ler gibi (Chinook)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadıkoy ~ 1 yıl önce
Sankı kadıkoy ustunde gordum ben bunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abuzer ~ 1 yıl önce
Muhtemelen zehirli mantar :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hacan ~ 1 yıl önce
gelsinler bizden ve temel efendiden helikopter ve uçak nasıl yapılırmış öğrensinler diyeceğim de bu amerikalılarda kafa yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000