04 Şubat 2017, Cumartesi 14:52:09

F-35'lerin maliyeti 100 milyon doların altına indi

ABD Savunma Bakanlığı ve Lockheed Martin, 90 adet F-35 savaş uçağı için 8,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Bir F-35 uçağının maliyeti bu anlaşmayla ilk defa 100 milyon doların altına indi.
  • Benim anlamadığım, bu pazarlık indirim bizim siparişimizin de fiyatlarını etkiliyor mu, yoksa biz yine kuzu kuzu fahiş fiyattan ödeme mi yapacağız?
  • Uçağın tam karşıdan resmine bakın hele bunun neresi düşük görünürlük. Fasa fiso bu uçak skimsonic bişe
  • 1 tanesi 94.4 milyon dolar ediyor
  • Avustralya, Hollanda ne yapacak bu silahları kime karşı kullanacaklar? Sormuyor kamuoyları...

ABD Savunma Bakanlığı ve Lockheed Martin, 90 adet F-35 savaş uçağı için 8,5 milyar dolara anlaşma yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın yüksek maliyeti dolayısıyla eleştirdiği F-35 uçaklarının maliyeti bu anlaşmayla ilk defa adet başına 100 milyon doların altına indi.

ABD Savunma Bakanlığı ve Lockheed Martin’den yapılan açıklamalarda, 90 adet F-35 savaş uçağı için 8,5 milyar dolarlık anlaşmanın imzalandığı bildirildi. Anlaşma, Donald Trump'ın Pentagon'a programın maliyetinin gözden geçirilmesi talimatı vermesinin ardından geldi.

F-35 Programı'ndan sorumlu Korgeneral Chris Bogdan, programın maliyetini 728 milyon dolar düşüren anlaşmanın “Amerikalı vergi mükellefleri için adil ve iyi olduğunu” ifade etti.

Daha önceki siparişlerde adet başına 102 milyon dolara mal olan F-35 uçaklarının maliyetini 94,4 milyon dolara indirdiklerini duyuran Lockheed Martin’in açıklamasında ise “Başkan Trump’ın F-35 programıyla kişisel olarak ilgilenmesi pazarlıkları hızlandırdı ve fiyatı düşürmeye odaklanmamıza yardım etti.” ifadelerine yer verildi.

Trump, başkan seçilmesinin ardından F-35 programını yüksek maliyetinden dolayı eleştirmiş ve savunma harcamalarında tasarrufa gideceğini belirtmişti.

F-35 Programı'na Türkiye de dahil
ABD’nin hava savaşları konusunda çığır açacağı düşünülen F-35 Programı'nda toplamda 12 farklı ülke yer alıyor.

Düşük görünürlük kabiliyeti, gelişmiş aviyonikler, üstün performanslı motor, ağ merkezli muharebe mimarisi gibi özellikleri nedeniyle beşinci nesil savaş uçağı olarak tanımlanan F-35'lerin geliştirilmesine ve üretimine katkıda bulunan 12 ülkeyi ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Güney Kore, İtalya, Danimarka, Hollanda, Japonya, Norveç, İsrail ve Türkiye oluşturuyor.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının 2018 yılına kadar ortaklara teslim edileceği bildirilirken, Türkiye'nin verdiği 107 adet F-35 savaş uçağı siparişinden ilk 2'sini 2017'de teslim alması bekleniyor.

F-35'lerin maliyeti 100 milyon doların altına indi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Bize son kaça olur? ~ 2 yıl önce
Benim anlamadığım, bu pazarlık indirim bizim siparişimizin de fiyatlarını etkiliyor mu, yoksa biz yine kuzu kuzu fahiş fiyattan ödeme mi yapacağız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EngnCentr ~ 2 yıl önce
Uçağın tam karşıdan resmine bakın hele bunun neresi düşük görünürlük. Fasa fiso bu uçak skimsonic bişe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-35 ~ 2 yıl önce
1 tanesi 94.4 milyon dolar ediyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F35 ~ 2 yıl önce
Avustralya, Hollanda ne yapacak bu silahları kime karşı kullanacaklar? Sormuyor kamuoyları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
U ~ 2 yıl önce
Ee tabiki muslumanlara karsi kullanaclar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000