04 Haziran 2014, Çarşamba 17:00:56

F-35 İÇİN İZMİR'DE TARİHİ ADIM

Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık ile ABD'li Pratt & Whitney ortaklığıyla İzmir'de kurulan F-35 uçak motoru fabrikası 6 Haziran cuma günü açılıyor.
  • Yüzde yüz yerli diyenlere soruyorim ? Yani F35 amerikan yerli mali deyilmi,cünkü parcalari türkiyede üretilecek
  • Arkadaşlar ciddi teknoji bu.PW çalışmış biri olarak söylüyorum. Bakım onarım değil üretim yapılacak. Bu tip motor projeleri her zamam çok ulusludur. Burda hem üretim hem montaj var. Çok büyük bir iş değilsede küçümsediğiniz kadar küçük değil asla. Bunlar senkronize çalışan parçalar olduğundan üretmediğin aksamların dizaynlarını görebiliyorsun. Araba gibi düşünmeyin. Dizayn engineering var burda ciddi iş
  • Anlamiyor musunuz, bize dizayn lazim dizayn..%100 Turk mali ne demek, sen bu ucagin dizaynina patentine sahipsin, istedigin yerde uretirsin. Istersen konsepti satarsin. Kopya sistemi ile yuruyen bu isi dahi yapamamaktayiz. Ozgun tasarim yapabilecek kabiliyette olan cogu Turk muhendis korelmistir. Bunu basarmaya calisan muhendisi de (universitelerden senede sadece 3-4 tane bu tip muhendis cikmaktadir) yabanci ulkeler tabiki cazip teklifleri ve ozgur-demokratik yasam tarzlariyla vakumlamaktadir. Haydi arkadaslar, umut fakirin ekmegi, yeter bu kadar hayal kurmayin. Zaten dunyada 5-6 tane baba ucak ureticisi var, onlardan biri olamayacagiz. Ama onlarin parcalarini uretmek de bir istir, para kaynagidir, ekonomiye ve insanimiza katkidir..
  • Bazi yorumcular ,önemli olan yüzde yüz yerli üretebilmek yaziyor..Bir araba kullaniyorum Audi A7 ,alman Mali.! ama icinde Türkiye dahil belki 10-15 ülkeden gelmis ve monte edilmis parcalar var..! artik yüzde yüz yerli diye birsey yok.

Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık ile ABD'li Pratt & Whitney ortaklığıyla İzmir'de kurulan F-35 uçak motoru fabrikası 6 Haziran cuma günü açılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açılışını yapacağı fabrika, dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35'lerin kritik motor parçalarını üretecek.

Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden Amerikalı Pratt & Whitney ile yüzde 51-49 ortaklıkla, temeli üç yıl önce yine Gül tarafından atılan fabrikanın, yaklaşık 75 milyon dolara mal olan 1. etap yatırımı tamamlandı.

Ege Serbest Bölgesi'nde 2. ve 3. etap yatırımlarla büyüyecek olan Kale Pratt&Whitney Fabrikası'nda 700-750 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Yatırımın devreye girmesiyle İzmir ve başka ülkelerde üretilen F35 parçaları, ABD'de montajla motor haline gelecek. (Hürriyet)

F-35 İÇİN İZMİR'DE TARİHİ ADIM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yüzde yüz yerli diyenlere soruyorim ? Yani F35 amerikan yerli mali deyilmi,cünkü parcalari türkiyede üretilecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar ciddi teknoji bu.PW çalışmış biri olarak söylüyorum. Bakım onarım değil üretim yapılacak. Bu tip motor projeleri her zamam çok ulusludur. Burda hem üretim hem montaj var. Çok büyük bir iş değilsede küçümsediğiniz kadar küçük değil asla. Bunlar senkronize çalışan parçalar olduğundan üretmediğin aksamların dizaynlarını görebiliyorsun. Araba gibi düşünmeyin. Dizayn engineering var burda ciddi iş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
motor ~ 4 yıl önce
Anlamiyor musunuz, bize dizayn lazim dizayn..%100 Turk mali ne demek, sen bu ucagin dizaynina patentine sahipsin, istedigin yerde uretirsin. Istersen konsepti satarsin. Kopya sistemi ile yuruyen bu isi dahi yapamamaktayiz. Ozgun tasarim yapabilecek kabiliyette olan cogu Turk muhendis korelmistir. Bunu basarmaya calisan muhendisi de (universitelerden senede sadece 3-4 tane bu tip muhendis cikmaktadir) yabanci ulkeler tabiki cazip teklifleri ve ozgur-demokratik yasam tarzlariyla vakumlamaktadir. Haydi arkadaslar, umut fakirin ekmegi, yeter bu kadar hayal kurmayin. Zaten dunyada 5-6 tane baba ucak ureticisi var, onlardan biri olamayacagiz. Ama onlarin parcalarini uretmek de bir istir, para kaynagidir, ekonomiye ve insanimiza katkidir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinan akerman ~ 4 yıl önce
Bazi yorumcular ,önemli olan yüzde yüz yerli üretebilmek yaziyor..Bir araba kullaniyorum Audi A7 ,alman Mali.! ama icinde Türkiye dahil belki 10-15 ülkeden gelmis ve monte edilmis parcalar var..! artik yüzde yüz yerli diye birsey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000