05 Ekim 2015, Pazartesi 08:22:04

F-16'lardan Rus uçaklarına önleme

Dışişleri Bakanlığı Suriye'de IŞİD'e karşı operasyon yapan Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğini, buna karşılık F-16'ların devreye girerek önlemede bulunduğunu söyledi.
  • Ruslar yıllarca Amerikaya kafa tuttu, şimdide gitti suriyeyi bombalıyor kimseninde kıgı çıkmıyor çıkamıyor. Yemez çünkü.
  • RUSYAYI BEGENME;AMERIKAN DUSMANI ESAD REJIMINI BEGENME; ISRAILI BEGENME AMERIKAYI BEGENME; SONTRA TURKUN TURKTEN BASKA DOSTU YOK DE TABI OLMAZ BIZIM HIC BIR ZAMAN POLITIKAMIZ OLMAMIS ZATEN TARIHTEN GELEN
  • Vursaydınız ya hemen Suriye´nin uçagı gibi Ne Oldu????
  • Ruslar çok korkmuş ve ne yapacaklarını şaşırmışlardır muhakkak... Sayın bakan tepki vermiş!!! İsraile'de zamanın sayın başbakanı tepki vermişti!!! Uçağımız düştüğünde de sayın birileri tepki vermişti sanırım!!!

Dışişleri Bakanlığı Suriye'de IŞİD'e karşı operasyon yapan Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğini, buna karşılık F-16'ların devreye girerek önlemede bulunduğunu söyledi. Bakanlık, Rus Büyükelçisinin çağrılarak tepki verildiği ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın da aranarak tepki gösterildiğini söyledi. Ayrıca ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri'nin de bilgilendirildiğini söyledi.

İşte o açıklamanın tamamı:

“Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.” (Odatv)

F-16'lardan Rus uçaklarına önleme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Kimle dans ediyorsun ~ 3 yıl önce
Ruslar yıllarca Amerikaya kafa tuttu, şimdide gitti suriyeyi bombalıyor kimseninde kıgı çıkmıyor çıkamıyor. Yemez çünkü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MEHMET ~ 3 yıl önce
RUSYAYI BEGENME;AMERIKAN DUSMANI ESAD REJIMINI BEGENME; ISRAILI BEGENME AMERIKAYI BEGENME; SONTRA TURKUN TURKTEN BASKA DOSTU YOK DE TABI OLMAZ BIZIM HIC BIR ZAMAN POLITIKAMIZ OLMAMIS ZATEN TARIHTEN GELEN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
RUSYA ~ 3 yıl önce
Vursaydınız ya hemen Suriye´nin uçagı gibi Ne Oldu????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uuuhhhh... ~ 3 yıl önce
Ruslar çok korkmuş ve ne yapacaklarını şaşırmışlardır muhakkak... Sayın bakan tepki vermiş!!! İsraile'de zamanın sayın başbakanı tepki vermişti!!! Uçağımız düştüğünde de sayın birileri tepki vermişti sanırım!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000