09 Eylül 2015, Çarşamba 08:05:27

Eskişehir uçuşa geçti

Ulaşım ve sanayi altyapısında mini bir devrime imza atan Eskişehir, sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da örnek kentleri arasına girmeyi başardı.
  • IST-AOE seferleri denenmisti, her sabah 6-7 gibi kalkardi. Fakat hep 3-5-10-15 yolcu ile gidip geldigi icin kapanmisti. Simdi size soruyorum, madem sanayi ve ogrenci kenti bu sefer neden dolmuyor. Uygun fiyata ucaga binme imkanin var ise trene kimse binmez. Nedeni arastirilmali bence. Hadi AEO .
  • Orgiye harcanan paralar böyle şehirlere gitse de ülke kalkınsa
  • eskisehir'e ucuslar tekrar baslamali
  • eskisehir'e ucuslar tekrar baslamali

Ulaşım ve sanayi altyapısında mini bir devrime imza atan Eskişehir, sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da örnek kentleri arasına girmeyi başardı. Havacılık sanayisinde öne çıkan şehirde Airbus'tan F-16'ya kadar birçok marka için katma değeri yüksek ürünler imal ediliyor

Eskişehir ulaşım ve sanayi altyapısında gerçekleştirdiği dönüşümle birlikte son 15 yıl içinde sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da örnek kentleri arasına girmeyi başardı. Nüfusu 100 bini aşan iki üniversitenin yanı sıra, katma değeri yüksek ürünler imal eden 500'ü aşkın fabrika ve modern şehir altyapısı ile Eskişehir Türkiye'nin inovasyon reformunda önemli rol üstlendi. En önemli başarılardan biri ise havacılık ve savunma sanayisinde yaşandı. Havacılık sanayisi il ihracatının adeta parlayan yıldızı haline geldi.

Bölgede bulunan TUSAŞ ve Alp havacılık gibi dev şirketlerle ortak çalışan 100'e yakın KOBİ yerli uçak ve helikopter gibi projeler için üretim yapıyor. Buna paralel olarak gelişen endüstri sayesinde Airbus ve Boeing gibi firmalarla çalışan KOBİ sayısı ise 25'e yükselmiş durumda. Eskişehir'de bugün Sikorsky'den F-16'ya Airbus'tan Boeing'e kadar birçok dünya devine üretim gerçekleştiriliyor. Kentin bu alandaki ihracatı 2000'lerin başında sadece 50 milyon dolar düzeyindeyken, rakam 2014 sonunda 410 milyon dolara ulaştı. 2023'te bu rakamın 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Havacılık sektöründeki işbirliklerini daha da geliştirmek istediklerini belirten Eskişehirli sanayiciler, uçak devlerinin temsilcilerini neredeyse her hafta kentte görmenin mümkün olduğunu ifade ediyor. Sanayiciler, "Hedefimiz faaliyet gösterdiğimiz her alanda KOBİ'lerimizin dünya devi şirketlerin tedarikçisi durumuna gelmesidir" diyor. (Sabah)

Eskişehir uçuşa geçti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Keko ~ 3 yıl önce
IST-AOE seferleri denenmisti, her sabah 6-7 gibi kalkardi. Fakat hep 3-5-10-15 yolcu ile gidip geldigi icin kapanmisti. Simdi size soruyorum, madem sanayi ve ogrenci kenti bu sefer neden dolmuyor. Uygun fiyata ucaga binme imkanin var ise trene kimse binmez. Nedeni arastirilmali bence. Hadi AEO .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orgi ~ 3 yıl önce
Orgiye harcanan paralar böyle şehirlere gitse de ülke kalkınsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskisehirli ~ 3 yıl önce
eskisehir'e ucuslar tekrar baslamali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskisehirli ~ 3 yıl önce
eskisehir'e ucuslar tekrar baslamali

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000