25 Haziran 2012, Pazartesi 08:43:16

ESAD GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ YAPTI?

Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Taha Akyol, herkesin merak ettiği o sorunun cevabını köşesine taşıdı. "Uçağımızın orada ne işi vardı?"
  • yemezler artık girdigi belli..sucu azaltmak icin birazcık girdi demenin bir alemi yok.pis islerin taseronlugunu yapmak turkiyeye yakısmaz ama oldu
  • Katar ve S.Arabistan'a da acil demokrasiyi götürmesini diliyorum bu hükümetten.
  • cumhuriyet tarihinde olmayan olmuş , MB ait bilançolarda NET HATA NOKSAN diye bir kalem çıkmış/icat edilmiştir.şimdi sormak lazım ; bu kaynağı belirsiz paranın yüzde kaçı hataydaki cia ajanları marifeti ile suriyeli teröristlere silah olarak harcanmaktadır?bu para katardan ve s.arabistandan gelmekte olduğu için mi kaynağı belirsiz para olarak adlandırılmaktadır?siz yatın kalkın beğenmediğniz suriye türkiye ye çok sabırlı davranmaktadır , tüm yaptığı pisliklere rağmen hem de.AKP yöeticileri , oraj planının alasını suriye için yazmış ve uygulamıştır.bugünkü hükümet yetkililerinin de aynı ırak'taki yaptıklarının bedeli olarak g.w.bush gibi savaş suçları mahkemesinde yargılanacakları günleri de göreceğiz.dosyası rusya dışişleri bakanı lavrovun elinde, bekleyin ve görün.
  • 12:22:03'e sen bunu Atatürk ile birlikte filistin cephesinde kahramanca vatanını savunan suriye halkına söyleyeceğine, ingilizlerle işbirliği yapan ve Osmanlıyı arkadan vuran Mekke Şerifi Hüseyin ve devamı Suudi Arabistan ve Katarla işbirliği yapıp kardeş suriye halkına acısı çok çektiğimiz terörü besleyip gönderiyoruz. Ne güzel değil mi?
  • Basta Taha Akyol denilen hükumet borazani olmak üzere ne kadar yandaş basın mensubu varsa bu olayı kasimaya devam ediyor. Gene kanitsiz ve mesnetsiz haberlerle olay çarpitiliyor. Bize söylenen uçağımızın birazcık Suriye sınırına girdiği.. Peki eminmiyiz bundan? Nereden bilelim kilometrelerce sınırdan içeri girmediğini? Bizebir kanıt gosteriliyor mu? Hayır..Yine sırf yandaş çarpıtmaları.. Boş yere bizi savaşa sokmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyor hükumet.
  • bu arap milletinden adam olmaz! Yemek yedigi kaba tüküren,yattigi evin kapisina pisleyen bir toplum.tarihte hep en buyuk kazigi onlardan yemedik mi TÜRK milleti olarak?(dogu cephesinde ingilizlerle isbirligi yapip,satisa getirmediler mi ornegin) yillardir maddi ve manevi destek lerle pohpoh layip,sisirdikleri arap dunyasi nin attigi kazigi cikarsinlar hadi! Mevcut iktidar da dahil olmak uzere ne RP,ne SP,ne de FP iktidarlari birturlu vazgecmemistir bunlari beslemekten.bu israr neden? Kimin hakkini kimlere yediriyorsunuz? Bu kafada yonetildikce biz daha cok kaziklar yiyecegiz,hazmedecegiz..bu vatan ugruna kanlarinin son damlasina kadar savasmis sehitlerimize saygisizliktir bu!

Zihinlerdeki sorulardan biri, orada ne işimiz var? Orada yani İskenderun Körfezi’nden aşağıya doğru Doğu Akdeniz’de...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, düşürülen uçağımızın “Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de dikkate alarak radar sistemimizi test için eğitim uçuşu” yaptığını söyledi.
Uçağımız Kıbrıs’ın sivri tarafı, Zafer Burnu’nun güneyine kadar uçup dönerken, uluslararası hava sahasında vuruldu.

Uçağın bu seyri, CNN Türk’ün radar kayıtlarına göre çizdiği yukarıdaki haritada görülüyor.
Oralarda ne işimiz var, denilebilir mi?

Doğu Akdeniz

Evvela Türkiye’nin petrol terminali olan Ceyhan için İskenderun Körfezi ve Doğu Akdeniz son derece önemli bir güvenlik sahasıdır. Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Aksoy’un yönetimindeki uçak özel bir kasıtla kalkmamıştır. Bu uçuşlar eskiden beri yapılmaktadır ve yöreyle ilgili hava savunma sistemlerimizi kontrol eden radarlar bu uçuşlarla test edilmektedir.
Bütün Doğu Akdeniz açısından, Davutoğlu’nun Deniz Kuvvetleri’nin görevleri itibariyle söylediği şu sözü de hatırlamakta yarar var:

“Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak, Türkiye Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.” (Hürriyet Planet, 4 Eylül 2011)

Sismik araştırma gemisi de göndermemiş miydik?

Radar kayıtları

Türk radar kayıtlarına göre, uçağımız saat 11.40’ta, dönüş sırasında bilmeyerek Suriye hava sahasına girmiş ve Ankara’daki merkez kumandanın uyarısıyla üç dakika içinde çıkarak uluslararası hava sahasına geçmiş, saat 11.58’de, Suriye sahillerinin 13 mil açığında vurularak 8 mil açığına düşmüştür. Alttaki haritada bu görülüyor.

Aksini iddia edenler, mesela Suriye ya da Suriye’nin iddiasını desteklerse Rusya, kendi radar kayıtlarını ortaya koymalı.
Özellikle Rusya, Türkiye’nin dostu bir ülkedir. Suriye’nin Tartus limanında Rusya’nın üssü vardır, Rus radarlarının kaydetmemiş olması mümkün mü?

Suriye özür dileyecek

Suriye’nin uçak düşürmesinin savunulabilir tarafı yoktur. Özür dilemek ve tazminat ödemek zorunda kalacaktır. Uluslararası hukukta yazılan budur. Ama siyasi olarak olay bitmeyecektir.
Özür ve tazminat, bu saldırının asgari yaptırımıdır. Bunun ötesi vardır, hiçbir devlet böyle bir şeyi cezasız bırakmaz!
Ne yapar mesela? Tabii zamana, cezalandırma için ortaya çıkacak fırsata ve planlamaya bağlı... Eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, “Siz de yanlışlıkla bir Suriye uçağını düşürürsünüz” dedi mesela... Ya da başka bir şey, şimdiden kestirilemez.

Suriye niye bunu yaptı?

Tabii insanın aklına geliyor, Suriye de bir uçağımızın birkaç dakikalık sınır ihlalini “fırsat” sayarak Türkiye’yi cezalandırmak mı istedi? Yanlışlıkla vurmadıysa amacı başka ne olabilir?

Beşar Esad da bilmektedir ki, Türkiye bir uçağı düşürüldü diye savaşa girecek bir kabile devleti değildir. Esad, savaş tehlikesi olmadan Türk uçağını düşürerek kendi halkına, Türkiye’ye ve herkese güçlülük mesajı vermek istemiş olabilir. Sonra da sürecin gidişatına göre özür ve tazminatla olayı kapatmayı planlamış olması mümkündür.

Yanlışlıkla değil kasten vurduğuna göre, bunun başka bir sebebi olabilir mi?

Türkiye’nin siyasi tepkisi bundan sonra benzer teşebbüsleri caydıracak sertlikte olmalıdır elbette.

Uluslararası toplum da kendi aklının katili olan Suriye rejimini benzer maceralardan caydıracak bir tepki göstermelidir.

 

ESAD GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ YAPTI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

pis isler ~ 6 yıl önce
yemezler artık girdigi belli..sucu azaltmak icin birazcık girdi demenin bir alemi yok.pis islerin taseronlugunu yapmak turkiyeye yakısmaz ama oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DEMOKRASİ GÖTÜRMEK ~ 6 yıl önce
Katar ve S.Arabistan'a da acil demokrasiyi götürmesini diliyorum bu hükümetten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
net hata noksan ~ 6 yıl önce
cumhuriyet tarihinde olmayan olmuş , MB ait bilançolarda NET HATA NOKSAN diye bir kalem çıkmış/icat edilmiştir.şimdi sormak lazım ; bu kaynağı belirsiz paranın yüzde kaçı hataydaki cia ajanları marifeti ile suriyeli teröristlere silah olarak harcanmaktadır?bu para katardan ve s.arabistandan gelmekte olduğu için mi kaynağı belirsiz para olarak adlandırılmaktadır?siz yatın kalkın beğenmediğniz suriye türkiye ye çok sabırlı davranmaktadır , tüm yaptığı pisliklere rağmen hem de.AKP yöeticileri , oraj planının alasını suriye için yazmış ve uygulamıştır.bugünkü hükümet yetkililerinin de aynı ırak'taki yaptıklarının bedeli olarak g.w.bush gibi savaş suçları mahkemesinde yargılanacakları günleri de göreceğiz.dosyası rusya dışişleri bakanı lavrovun elinde, bekleyin ve görün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arabistanlı Arab İsyanı ~ 6 yıl önce
12:22:03'e sen bunu Atatürk ile birlikte filistin cephesinde kahramanca vatanını savunan suriye halkına söyleyeceğine, ingilizlerle işbirliği yapan ve Osmanlıyı arkadan vuran Mekke Şerifi Hüseyin ve devamı Suudi Arabistan ve Katarla işbirliği yapıp kardeş suriye halkına acısı çok çektiğimiz terörü besleyip gönderiyoruz. Ne güzel değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manipule ~ 6 yıl önce
Basta Taha Akyol denilen hükumet borazani olmak üzere ne kadar yandaş basın mensubu varsa bu olayı kasimaya devam ediyor. Gene kanitsiz ve mesnetsiz haberlerle olay çarpitiliyor. Bize söylenen uçağımızın birazcık Suriye sınırına girdiği.. Peki eminmiyiz bundan? Nereden bilelim kilometrelerce sınırdan içeri girmediğini? Bizebir kanıt gosteriliyor mu? Hayır..Yine sırf yandaş çarpıtmaları.. Boş yere bizi savaşa sokmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyor hükumet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
bu arap milletinden adam olmaz! Yemek yedigi kaba tüküren,yattigi evin kapisina pisleyen bir toplum.tarihte hep en buyuk kazigi onlardan yemedik mi TÜRK milleti olarak?(dogu cephesinde ingilizlerle isbirligi yapip,satisa getirmediler mi ornegin) yillardir maddi ve manevi destek lerle pohpoh layip,sisirdikleri arap dunyasi nin attigi kazigi cikarsinlar hadi! Mevcut iktidar da dahil olmak uzere ne RP,ne SP,ne de FP iktidarlari birturlu vazgecmemistir bunlari beslemekten.bu israr neden? Kimin hakkini kimlere yediriyorsunuz? Bu kafada yonetildikce biz daha cok kaziklar yiyecegiz,hazmedecegiz..bu vatan ugruna kanlarinin son damlasina kadar savasmis sehitlerimize saygisizliktir bu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000