20 Aralık 2010, Pazartesi 08:50:27

"ERCAN'A KARŞILIK TÜM LİMANLAR" TEKLİFİ REDDEDİLMİŞ!

AB Dönem Başkanı Belçika'nın son 3 aydır Türkiye ile Kıbrıs Rum yönetimi arasında gizli görüşmelere aracılık yaptığı ancak AB sürecinin önünü açacak limanlar pazarlığında Ankara'nın öneriler sunmasına rağmen Rumları ikna edemediği ileri sürüldü.
  • türk hava sahasını kullanarak rum kesimine uçan batılı havayolu şirketlerinede kapatılmalı hava sahamız..sanırm yetmemiş cyprus airwaysa kapatmak..
  • Türkiye ve güney kıbrıs rum yönetimi gizli pazarlıklar içindeymiş, KKTC Cumhurbaşkanı ise güyya görüşmeler yapıyor. Kimi kandırıyorsunuz beyler??? herşey ortada...
  • ülkemizin ne tür bir GÜRUH tarafından yönetildiğinin açık göstergesidir bu haber.ey türk halkı seni SATANLARI asla unutma.
  • Kendilerini Çok Açıkgöz Sanıyorar Madem Ercanın Açılmasını Kabul etmek İstemiyorsunuz O Zaman Hava Sahası Kapalı Kalacak Ve Sizin Milli Havyolu Şirketiniz Olan Cyprus Airways İse Her Sene Zarar Açıklayacak Kaçınılmaz Son Öyle Değil Böyledir. . .

Rum Politis gazetesinin haberine göre, Türkiye Rumlara önce İzmir ardından Mart ayına kadar tüm limanlarını ve hava sahasını açma teklifinde bulundu, karşılığında KKTC'nin Ercan Havaalanı'nın BM denetiminde uluslararası trafiğe açılmasını istedi.

Rumların, Ercan'ı kabul etmemesi üzerine anlaşma olmadı.

Belçika'nın Rumlarla Türkiye arasında arabulucuk ve gizli görüşme girişimi 3 ay önce başladı.

Belçika, dondurulan müzakere başlıkları nedeniyle Türkiye'nin durma noktasına gelen müzakere sürecinde ilerleme sağlamak amacıyla Kıbrıs paketi hazırladı.

Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum yönetimine açmaması nedeniyle AB'nin askıya aldığı 8 müzakere başlığı ile igili görüşmeler yapan Belçika Türkiye'ye şu öneriyi getirdi: Türkiye hava ve deniz limanları aşamalı olarak Rumlara açsın. Bunun karşılığında AB ilk aşamada eğitim, rekabet ve kamu tedarikleri başlıklarında müzakereleri hemen başlatsın. Ardından da Rumları gümrük birliğine alan protokolün uygulanması hızına bağlı olarak Kıbrıs sorunu nedeniyle dondurulmuş olan başlıkların tedricen açılsın.

Türkiye: "Ercan'a karşı izmir"

Rumlar Belçika'nın bu önerisini hemen kabul etti ancak Ankara karşı öneri sundu. Türkiye 7 Aralık'a kadar İzmir limanını hemen açmayı önerdi, karşılığında da 3 müzakere başlığının hemen müzakereye açılmasını talep etti; KKTC'nin Ercan Havaalanı'nın da BM denetiminde uluslararası trafiğe açılmasını şart koydu.

Türkiye ayrıca, Mart ayına kadar da İzmir dışında kalan tüm deniz ve hava limanlarını Rumlara açma sözü verdi.

Rumlar son anda reddetti

Kıbrıs Rum yönetimi uzun süren pazarlıklar sonucunda, Ercan Havaalanı'nın içinde bulunduğu pazarlığı kabul etmedi.

Ancak Belçika özellikle Türkiye'nin müzakere süreindeki eğitim başlığına uygulanan Rum vetosunun kaldırılması için perde arkasında temaslarını sürdürüyor.

"ERCAN'A KARŞILIK TÜM LİMANLAR" TEKLİFİ REDDEDİLMİŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
türk hava sahasını kullanarak rum kesimine uçan batılı havayolu şirketlerinede kapatılmalı hava sahamız..sanırm yetmemiş cyprus airwaysa kapatmak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Türkiye ve güney kıbrıs rum yönetimi gizli pazarlıklar içindeymiş, KKTC Cumhurbaşkanı ise güyya görüşmeler yapıyor. Kimi kandırıyorsunuz beyler??? herşey ortada...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ülkemizin ne tür bir GÜRUH tarafından yönetildiğinin açık göstergesidir bu haber.ey türk halkı seni SATANLARI asla unutma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kendilerini Çok Açıkgöz Sanıyorar Madem Ercanın Açılmasını Kabul etmek İstemiyorsunuz O Zaman Hava Sahası Kapalı Kalacak Ve Sizin Milli Havyolu Şirketiniz Olan Cyprus Airways İse Her Sene Zarar Açıklayacak Kaçınılmaz Son Öyle Değil Böyledir. . .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000