28 Eylül 2012, Cuma 10:51:23

"ERCAN İÇİN GÜZEL BİR RAKAM ÇIKTI"

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, Ercan Havalimanı'nı için açılan ihaleye ilişkin, "Gerçekten güzel bir rakam çıktı" dedi.
  • Arkadaşlar yorum yapmadan önce biraz araştırsak okusak nasıl olur.Daha haberi doğru okumadan hemen yoruma başlıyoruz.Şimdi ihaleyi kim aldı diye sorsam hemen TAŞ Yapı dersiniz ama tek başına değil,iki ortak aldılar diğer ortağında ciddi ciddi Havalimanı alt ve üst yapı tecrübesi var.İşletme yönüne gelince yukarıda arkadaşın yazdığı gibi o işin en kolay kısmı,şuan terminal işletenlerden görüyoruz.Türkiyede tam manası ile Havalimanı işletiyorum diyebilecek babayiğit göremiyorum.
  • Bir şeyi merak ediyorum. TAV ya da LİMAK analarının karnında mı öğrendiler bu işi? Hadi TAV'ın ilk işinde konsorsiyum içinde işi bilenler vardı, peki ya Limak?? O da konsorsiyumdu ama sadece 20%lik Malezyalılar Havacılık tecrübesine sahipti. Lakin Terminal İnşaası bitiminde geldiler ilk, yani inşaat konusunda sıfır etkileri vardı. İşletmeye gelince, yine aynı şeyler diyebilirim. LİMAK-GMR çok mu tecrübeli Havalimanı İşletmesinde. Ya da diyelim ki tecrübeliler, ahan da ortada nasıl işlettikleri. KKTC İhalesinin yasallığı hakkında yorum yapamam, olabilir de olmayabilir de lakin işi alan firma ile ilgili düşüncelerim yukarıda.
  • Zaten o şirket te buradaki kaymağı göremediği için enayilikten o teklifi verdi. Her yıl TC' den onca parasal destek alan KKTC, var olan gelir kaynağını göremediğinden KKTC' nin tek havalanını 25 yıllığına yap işlet devretle bir yandaşa veri-verdi. YANİ VENİ-VİDİ-VİCİ... Hepsi yiyici. Uyan millet sırtındaki yük azalmıyor gittikçe artıyor... Kimse de sırtına binmeyeceği merkebin önüne ot koymuyor. Yayınlamaya cesaret ister bir yazı daha...
  • Şartname de 25 bin metrekare lik havalimanı inşaatı yapmış olmak ve işletmek şartı vardı. Bu şirket nereyi yapmış da işletmiş ? Duyanınız var mı ?

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, KKTC tarihinin en büyük ve önemli ihalesi olarak nitelenen Ercan Havalimanı'nın 25 yıllığına işletme hakkının devredilmesi için açılan ihaleye ilişkin, "Gerçekten güzel bir rakam çıktı" dedi.
KKTC Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Selim Gökbörü, komisyonun kararının önce Rekabet Kurulu'na, ardından Bakanlar Kurulu'na gideceğini ve onaylanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Merkezi İhale Komisyonu'nun ihaleyi sonuçlandırmasının ardından KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner toplantı salonuna gelerek sonucun "hayırlı olmasını" diledi.

Tatar, Merkezi İhale Komisyonu'na ve katılımcılara teşekkür ederek, çok başarılı bir gün geçirildiğini kaydetti. Kazanan firmayı ve tüm katılımcıları tebrik eden Tatar, tümünün KKTC'nin gelişme sürecine katkıda bulunduğunu söyledi.

Ersan Saner ise "Umuyorum bu sonuç KKTC için hayırlı olacaktır ve en büyük ihale olan Ercan Havalimanı ihalesi tarihteki ve KKTC'deki yerini alacaktır" dedi.

Kazanan firmanın ciro katkı payının yüksekliğiyle ilgili soruya karşılık Ersan Saner, "Gerçekten güzel bir rakam çıktı, çok teşekkür ediyorum" dedi.

Maliye Bakanı Tatar ise oranın yüksekliğinin KKTC'ye duyulan güveni gösterdiğini ifade ederek, "Zaten yaptığımız çalışmalarla ortaya konulan bu güzelliklerle bu ciddi hazırlıklarla bu bekleniyordu ama doğrusunu söylemek gerekirse verilen oran benim de beklentimin üzerinde. O yüzden ilgili şirkete bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Tatar, bir ay içinde sözleşme sürecinin başlayacağını, isteklerinin, sözleşme gereklerinin zamanında yerine getirilerek işin bir an önce başlaması olduğunu söyledi. Tatar, "Çünkü KKTC'nin bu ciddiyete, bu yatırıma ihtiyacı vardır" diye konuştu.

Toplantının tamamlanmasının ardından ihaleyi kazanan "Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti. ortaklığı" Direktörü Alp Delimollaoğlu ve öteki yetkililer, bakanlar ve diğer firmaların temsilcilerince tebrik edildi.

Ercan Havalimanı'nın işletme hakkının 25 yıllığına devrini öngören ihale, 350 milyon avroluk yatırımla havalimanının genişletilmesini de içeriyor.

"ERCAN İÇİN GÜZEL BİR RAKAM ÇIKTI"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Acaba 2. ortak kim? ~ 6 yıl önce
Arkadaşlar yorum yapmadan önce biraz araştırsak okusak nasıl olur.Daha haberi doğru okumadan hemen yoruma başlıyoruz.Şimdi ihaleyi kim aldı diye sorsam hemen TAŞ Yapı dersiniz ama tek başına değil,iki ortak aldılar diğer ortağında ciddi ciddi Havalimanı alt ve üst yapı tecrübesi var.İşletme yönüne gelince yukarıda arkadaşın yazdığı gibi o işin en kolay kısmı,şuan terminal işletenlerden görüyoruz.Türkiyede tam manası ile Havalimanı işletiyorum diyebilecek babayiğit göremiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TS ~ 6 yıl önce
Bir şeyi merak ediyorum. TAV ya da LİMAK analarının karnında mı öğrendiler bu işi? Hadi TAV'ın ilk işinde konsorsiyum içinde işi bilenler vardı, peki ya Limak?? O da konsorsiyumdu ama sadece 20%lik Malezyalılar Havacılık tecrübesine sahipti. Lakin Terminal İnşaası bitiminde geldiler ilk, yani inşaat konusunda sıfır etkileri vardı. İşletmeye gelince, yine aynı şeyler diyebilirim. LİMAK-GMR çok mu tecrübeli Havalimanı İşletmesinde. Ya da diyelim ki tecrübeliler, ahan da ortada nasıl işlettikleri. KKTC İhalesinin yasallığı hakkında yorum yapamam, olabilir de olmayabilir de lakin işi alan firma ile ilgili düşüncelerim yukarıda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dondurmam Kaymaaak... ~ 6 yıl önce
Zaten o şirket te buradaki kaymağı göremediği için enayilikten o teklifi verdi. Her yıl TC' den onca parasal destek alan KKTC, var olan gelir kaynağını göremediğinden KKTC' nin tek havalanını 25 yıllığına yap işlet devretle bir yandaşa veri-verdi. YANİ VENİ-VİDİ-VİCİ... Hepsi yiyici. Uyan millet sırtındaki yük azalmıyor gittikçe artıyor... Kimse de sırtına binmeyeceği merkebin önüne ot koymuyor. Yayınlamaya cesaret ister bir yazı daha...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Felaket ~ 6 yıl önce
Şartname de 25 bin metrekare lik havalimanı inşaatı yapmış olmak ve işletmek şartı vardı. Bu şirket nereyi yapmış da işletmiş ? Duyanınız var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000