13 Mayıs 2017, Cumartesi 14:22:08

Ercan Havalimanı'nda tahsilat krizi!

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T Airport, bazı havayollarından hizmet ücretlerini alamıyor. Devlete üç aylık ciro paylaşımı karşılığı 12.8 milyon TL ödemeyi yapan T&T, tahsilatta zorlanıyor.
  • Siz önce oraya profesyonel yöneticiler bulun sonra tahsilat işine girersiniz. Türkiyede iş bulamayanlar orada toplanmış.
  • İmtiyazı alan firma Türkiye'nin o meşhur Rize kasabasından çıkan birine ait. Yaptığı işler ise İstanbul'da yeşil alanlara yüksek bina dikmek. Ercan'da da iş bilmezlik, ama kurnazlıkla para kazanıyor. Hakkıyla alınmış bir ihale ile o işi almadı zaten. Aman Kıbrıs halkı dikkat edin.
  • Ercan da bazı düzenlemeler oldu. Gidiş için tüm binayı geziyorsun, alttan girip, üsten geçip, alttan gidiyorsun. Hele elinde çanta, kabin bavulu, free shop poşetleri alan varsa, tam bir keyif yaşıyorsun.(!) Ben mecburum zaten free shopun ortasından geçerek kapıya gitmeye. Eziyetin bu kadarı olur. Eski halinde, alış veriş yapmak isteyenler üst kata çıkıyordu. Şimdi, yaşlısı, bebeği, engellisi tüm binayı dolaşmak zorunda. Gördüğüm en pis ve bakımsız tuvaletler bu terminalde, pisuvara girdiğinizde ayaklarınız ıslanıyor, o kadar yani. Yeni pist yerine öncelik paralel taksi yolunda olmalıydı. Back track yüzünden kaybedilen zamanı kazanmalıydık, mesafe aynı ama inen uçağı beklemek hem taksi için bekleyeni, hem de pushback için bekleyeni bloke ediyor.(engelliyor). Hizmet ücreti, hizmet karşılığı verilir. Ne kadar para o kadar hizmet değil; ne kadar hizmet o kadar para yaklaşımı getirir. Para yoksa hizmet de yok kuralı da geçerli olmalı. Şikayet yerine eylem gerekir. Ağlama iş yap.
  • Borcunu ödemeyen şirketlerin uçagı geldimi kilitleyin. Ama uçak bazında değil şirket bazında yapın.

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T Airport, bazı havayollarından hizmet ücretlerini alamıyor. Devlete üç aylık ciro paylaşımı karşılığı 12.8 milyon TL ödemeyi yapan T&T, tahsilatta zorlanıyor.

Gündem Kıbrıs'tan Bertuğ Topal'ın haberine göre; Ercan Havalimanı’nda işletmeyi yürüten T&T Airport Şirketi, havayolu şirketlerinin bilet paralarından tahsil ederek kendisine ödemesi gereken parayı tahsil edemedi.T&T’nin havayolu şirketlerinden alacağı 6 milyon Euro’ya dayanırken, alandaki hizmetler de aksama noktasına geldi.Şirket yetkilileri, tahsilatın yolculardan yapılmasına rağmen, T&T’ye yatmadığını belirterek, kendilerinin buna rağmen, devlete olan tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirtti.Bazı havayolu şirketlerinin T&T’ye ödemesi gereken havaalanı hizmet bedelleri ve 15 Euro’luk kişi başı yolcu vergilerini ödememesi ile şirket zor duruma sokuluyor.

Devlete ilk taksit ödendi

T&T’nin devlete her yıl ödemeye başladığı ve ilk taksidini bu yıl verdiği yüzde 48.7’lik pay ödenmeye başladı.T&T Şirketi devlete ödediği ilk taksit olan 12 milyon 215 bin 810 TL’yi geciktirmeden öderken, bazı havayolu şirketlerinden tahsilat yapılamaması krizi beraberinde getirdi.

Denetimler yapılıyor

T&T Airport Şirketi’nden yapılan açıklamada devlet yetkililerinin her türlü denetimi ve kontrolü sağladığı Ercan Havalimanı’nda inşaat ve yenileme çalışmalarının devam ettiği ifade ediliyor.

Havayolları yükümlülüklerini yerine getirmiyor

T&T Airport Şirketi’nin devlete olan yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesine rağmen bazı havayolu şirketlerinin şirkete yapması gereken ödemeyi yapmaması rahatsızlığa neden oldu.

6 milyon Euro alacak var

T&T Airport, bazı havayolu şirketlerinin yükümlülüğü olan ve halen daha ödenmeyen ücretin sürekli şekilde arttığını ifade ederek bu meblağın 6 milyon Euro’yu bulduğunu kaydetti.

Öte yandan Bora Jet firmasının iflasını açıklamış olması nedeniyle T&T Airport’un 629 bin Euro zarara uğradığını açıkladı.

“Uçuş durdurma yetkimiz var”

T&T Airport yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda bazı havayollarının ödemekle yükümlü oldukları ücretleri ödememesi durumunda o havayollarına hizmet veremeyebileceklerini bu nedenle de uçuşlarının durabileceği uyarısında bulundu.

Direktörler, KKTC turizminin etkilenmemesi için böyle bir yönteme başvurmadıklarını ifade ederek yükümlülüklerini yerine getirmeyen havayolu şirketlerinin ödemelerine uymaya çağırdı.

Ercan Havalimanı'nda tahsilat krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yetkililer ~ 1 yıl önce
Siz önce oraya profesyonel yöneticiler bulun sonra tahsilat işine girersiniz. Türkiyede iş bulamayanlar orada toplanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Firmanın adı? ~ 1 yıl önce
İmtiyazı alan firma Türkiye'nin o meşhur Rize kasabasından çıkan birine ait. Yaptığı işler ise İstanbul'da yeşil alanlara yüksek bina dikmek. Ercan'da da iş bilmezlik, ama kurnazlıkla para kazanıyor. Hakkıyla alınmış bir ihale ile o işi almadı zaten. Aman Kıbrıs halkı dikkat edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 1 yıl önce
Ercan da bazı düzenlemeler oldu. Gidiş için tüm binayı geziyorsun, alttan girip, üsten geçip, alttan gidiyorsun. Hele elinde çanta, kabin bavulu, free shop poşetleri alan varsa, tam bir keyif yaşıyorsun.(!) Ben mecburum zaten free shopun ortasından geçerek kapıya gitmeye. Eziyetin bu kadarı olur. Eski halinde, alış veriş yapmak isteyenler üst kata çıkıyordu. Şimdi, yaşlısı, bebeği, engellisi tüm binayı dolaşmak zorunda. Gördüğüm en pis ve bakımsız tuvaletler bu terminalde, pisuvara girdiğinizde ayaklarınız ıslanıyor, o kadar yani. Yeni pist yerine öncelik paralel taksi yolunda olmalıydı. Back track yüzünden kaybedilen zamanı kazanmalıydık, mesafe aynı ama inen uçağı beklemek hem taksi için bekleyeni, hem de pushback için bekleyeni bloke ediyor.(engelliyor). Hizmet ücreti, hizmet karşılığı verilir. Ne kadar para o kadar hizmet değil; ne kadar hizmet o kadar para yaklaşımı getirir. Para yoksa hizmet de yok kuralı da geçerli olmalı. Şikayet yerine eylem gerekir. Ağlama iş yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LECN ~ 1 yıl önce
Ercanı rezil eden dutyfree zihniyeti. Her yer dutyfree olmuş. Para kazanmak için gözleri dönmüş bu insanların. Üstelik KKTC de bakkallarda içkiler ve diğer ürünler neredeyse yarı fiyatına. Siz siz olun alışverişi ercana bırakmayın.
Uçak ~ 1 yıl önce
Borcunu ödemeyen şirketlerin uçagı geldimi kilitleyin. Ama uçak bazında değil şirket bazında yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000