12 Haziran 2017, Pazartesi 10:53:05

Emrullah Turanlı'nın Ercan Havalimanı isyanı!

Star Kıbrıs Gazetesi yazarlarından Erçin Şahmaran, KKTC'de bir türlü gündemden düşmeyen Ercan Havalimanı'nı köşesine taşıdı. Şahmaran, havalimanın işletmecisi T&T'nin sahibi Emrullah Turanlı'ın da görüşlerine yer verdi.
  • Arkadaşlar şuradaki yorumları okunyunca sektörde hala gerilerde olduğumuz belli oluyor. Arkadaşlar sizlerin tecrübeli dediğiniz işletmeler yani (ICF eski adı Bayındır) yol inşaatı yapan bir firmaydı, hatta sarelle, istanbulda bir eğlence merkezi,Ankarada Hastanesi vardı. Bu işlerle uğraşan firma Havalimanı inşaatı yaptı ve işletti o işletme ICF adı altında hala devam ediyor ve de çok başarılılar. TAV ICF ten sonra açıldı malesefki Tepe-Akfen-Via yani TAV. Onlarda inşaat firmasıyındı yol yapıyorlar. ortadoğuda inşaat işleri yapıyorlardı.Yani demek istediğim inşaat firması değilseniz bir havalimanı yapamazsınız. Gelelim çalışanlara.Bu günlerde bir havalimanının yapım maliyeti 250 milyon- 300 milyon euro civarında olduğunu hesaplarsak.Bu parayı yatıran bir firma taktir edersinizki yoldan gecen adamları alıpta o havalimanını işletmeye çalışmaz.Bu sektörün içinde olan biri olarak Türkiyedeki ve Türk işletmecilerin işlettiği tüm havalimanlarında arkadaşlarım var ise buda ispatıdır.Saygılar
  • Taşıma su ile değirmen dönmez beyler. Daha önce hiç yapmadığınız, hiç bilmediğiniz, elinizde insan kaynağı olmayan bir işe girerseniz sonuç ortada. KKTC de toplu konut işine neden girmediniz. Sizin işiniz bu aslında. Oradan buradan toplama tecrübesiz kişilerle bu işi götürmeye çalışıyorsunuz. Siz dua edin ki KKTC sivil havacılığı bu işi bilmiyor. Aynı işi Türkiyede veya başka bir avrupa ülkesinde yapsaydınız, çoktan kontratınızı fesh etmişlerdi.
  • Türkiyede bu işi tek doğru düzgün yapan ve uluslararası mecrada bu işi Türk olarak yapabilecek tek bir firma var oda TAV. İşlettikleri her liman gerek mimari gerekse operasyonel açıdan saat gibi tıkır tıkır işliyor. Rahmetli babam her işi erbabına yaptıracaksın, belki fazla ödersin ama başın ağrımaz derdi.
  • Eğerki rum sempatisi ( yani kıbrıs rumlarından bahsediyorum) olan birine ihaleyi verecek olursanız. Yerde duran kuştan bile sorun çıkartılarlar.

Star Kıbrıs Gazetesi yazarlarından Erçin Şahmaran, KKTC'de bir türlü gündemden düşmeyen Ercan Havalimanı'nı köşesine taşıdı. Şahmaran, havalimanın işletmecisi T&T'nin sahibi Emrullah Turanlı'ın da görüşlerine yer verdi.

İşte Erçin Şahmaran'ın o yazısı:

ERCAN havaalanı özelleştirilmesi çok konuşuldu.

Hala konuşuluyor, tartışılıyor, KKTC'nin kullanılan tek hava limanı.

Hava yoluyla tek giriş kapısı.

Hiçbir kimse, hiçbir ülke, tek olan hiçbir yapısını elinden çıkarmaz.

Bu ne ekonomik, ne mantık, ne de devlet yönetimiyle bağdaşacak uygulama değil.

Üstelik 25 yıllığına, üstelik başka açılmayacak garantisi vererek.

Fakat bizde oluyor, bizde 'ben yaparım olur mantığı' her şeyden önce.

Ve oldu da, bir hükümet kararı yetti, toplumsal çıkar, mutabakat, düşünülmeden, halka bununla ilgili tek kelime söylenmeden, ben yaparım olur denilerek yapıldı.

Yapanlar gitti, yaptıkları kaldı.

Nedendir bilmem, ERCAN konusu ve Kıbrıs Türk Hava Yolları konularını birbirinden ayıramıyorum.

Hava yolları ile ilgili olduklarından dolayı mı acaba, düşünüyorum.

Bu ülkenin iki önemli değeri, biri artık bizim değil, diğeri hala daha boşluğu dolmayan, hissedilen bir acı.

Biz bu kadar beceriksiz miyiz? Yönetme, ayakta tutma, yaşatma kabiliyetimiz yok mu?

Yoksa hepsi siyasi, bilinçli, bir oyunun sonucu mu?

Yani bu ülkenin, bu devletin gücü ne ki, bu kurumlarına sahip çıkamadı, kendini aşan güçlüklere kolayca teslim oldu.

Devletle, yönetenler o kadar karıştı ki.

Yönetici konumunda olanlar bunları kendince doğru görebilir.

Peki, bu yeterli mi?

Görünen o ki yeterli ve toplumun bir bölümü de bunu dert etmiyor.

ERCAN konusuna yeniden dönersem, konu sorunlu ve sorun olmaya devam edecek.

Hele başka havaalanı açmama garantisi, tekelden keyfi yönetimle uzun süre konuşulacak.

İnşaatın yapılması, devletin üzerine düşenler, kontrolörlük için hizmet alımı yapılmasında yaşanan süreç, unutturulmak istense de, hafızalardan kolay silinmeyecek.

Şimdi 25 yıllık sözleşme, 4 yıl daha uzatılarak 29 yıla çıkarıldı.

Neden, sebebi nedir, toplumsal çıkar var mı?

Yanlış veya doğru, önyargılı değil, sadece şeffaf şekilde bu kararın sebebini öğrenmek kamuoyunun hakkı.

Konuyla ilgili ERCAN işletmesini elinde tutan şirketin sahibi Emrullah Turanlı ile bir telefon görüşmem oldu.

Daha önce yine konuşmuştuk ve 'pişman değilim' demişti.

Emrullah Turanlı bugün için şunları söylüyor;

'Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ben Kıbrıs'taki gündemi anlamakta zorlanıyorum. Ben 5 yıldır ızdırap çekiyorum. Oralarda gündem olmuşum, halimi soran yok. Bana beş yıldır zulüm ediyorlar. Bitmedi, hala daha zulüm ediyorlar. Benim makinelerim geldi. Hala gümrükte, çekilmesine izin vermiyorlar. Amaçları ne anlamadım. Artık ne istiyorlarsa yapsınlar, isteyen istediğini söylesin. Bıktım, hiçbir şey söylemiyorum artık. Sözleşme uzamış, uzamamış, ben hakkımı hukuk yoluyla, mahkemelerde arayacağım. Bana başka bir yol bırakmadılar.'
Emrullah Turanlı'nın söyledikleri bunlar.
O da kendince şikâyetçi.
Ne kadar ilginçtir ki, bu konuda memnun olan yok.

Emrullah Turanlı'nın Ercan Havalimanı isyanı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Cok Bilenlere ~ 1 yıl önce
Arkadaşlar şuradaki yorumları okunyunca sektörde hala gerilerde olduğumuz belli oluyor. Arkadaşlar sizlerin tecrübeli dediğiniz işletmeler yani (ICF eski adı Bayındır) yol inşaatı yapan bir firmaydı, hatta sarelle, istanbulda bir eğlence merkezi,Ankarada Hastanesi vardı. Bu işlerle uğraşan firma Havalimanı inşaatı yaptı ve işletti o işletme ICF adı altında hala devam ediyor ve de çok başarılılar. TAV ICF ten sonra açıldı malesefki Tepe-Akfen-Via yani TAV. Onlarda inşaat firmasıyındı yol yapıyorlar. ortadoğuda inşaat işleri yapıyorlardı.Yani demek istediğim inşaat firması değilseniz bir havalimanı yapamazsınız. Gelelim çalışanlara.Bu günlerde bir havalimanının yapım maliyeti 250 milyon- 300 milyon euro civarında olduğunu hesaplarsak.Bu parayı yatıran bir firma taktir edersinizki yoldan gecen adamları alıpta o havalimanını işletmeye çalışmaz.Bu sektörün içinde olan biri olarak Türkiyedeki ve Türk işletmecilerin işlettiği tüm havalimanlarında arkadaşlarım var ise buda ispatıdır.Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilenler ~ 1 yıl önce
Bir ICF dediğiniz firma Fraportun ortağıdır o da terminal işletmecisidir. İki TAV açıldığında Vienna ile ortaktı (Tav ın V si) o da terminal işletmecisiydi. Kısaca ortaklarla bu işleri öğrendiler. Hiç biri toplu konut firması değildi. Bilmeden yazmayalım. Ercan da çalışanların nerelerden geldiği belli. Şimdi burada ifşa etmenin bir anlamı yok. Keşke hiç bu yazıyı yazmasaydınız. Kötü oldu şimdi.
Çok Bilenlere ~ 1 yıl önce
Bre Cahil. Keşke biraz araştırıp yazsaydın. İşte sizin bilginiz bu kadar. ICF nedir ? Fraport. TAV nedir ? Tepe Akfen Vienna (idi). Fraport ve Vienna nedir ? Terminal işletmecileri. Taşyapı nedir ? Toplu konutçu. Bu kadar kafi mi ?
Çok bilenlere ~ 1 yıl önce
İşte Ercan havalimanı çalışanlarının havacılık bilgisi. Sonra da yoldan geçen adamı alıp çalıştırmaz vs diye yazılar yazmış. Bak işte yoldan geçeni almış birde yorum yazdırmış. Sivil havacılığın veya Terminalciliğin önünden bile geçmemiş. TAV ve ICF in ne anlama geldiğini dahi bilmiyor. TAV ın V si VIA değil VIE idi. Ahh ah kimler terminal işletmeciliğine soyunmuş.
Taşyapı ~ 1 yıl önce
Taşıma su ile değirmen dönmez beyler. Daha önce hiç yapmadığınız, hiç bilmediğiniz, elinizde insan kaynağı olmayan bir işe girerseniz sonuç ortada. KKTC de toplu konut işine neden girmediniz. Sizin işiniz bu aslında. Oradan buradan toplama tecrübesiz kişilerle bu işi götürmeye çalışıyorsunuz. Siz dua edin ki KKTC sivil havacılığı bu işi bilmiyor. Aynı işi Türkiyede veya başka bir avrupa ülkesinde yapsaydınız, çoktan kontratınızı fesh etmişlerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 yıl önce
.. KA KA TE CE havacılığı içinde , Ercan yenilenmesin diye , her hafta sonu gittikleri rum tarafından rüşvet alanlar desem ??
Gözyaşı ~ 1 yıl önce
Ekranlara çıkıp ağladınmı bu iş tamamdır
Bilenler'e ~ 1 yıl önce
Bi ifşa etsene lütfen.Bizde bilelim.bu arada kendinide ifşa ette millette seni bilsin.
.. ~ 1 yıl önce
http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/emrulah-turanlidan-rusvet-iddiasi.html
Kimse alınıp darılmasın ~ 1 yıl önce
Türkiyede bu işi tek doğru düzgün yapan ve uluslararası mecrada bu işi Türk olarak yapabilecek tek bir firma var oda TAV. İşlettikleri her liman gerek mimari gerekse operasyonel açıdan saat gibi tıkır tıkır işliyor. Rahmetli babam her işi erbabına yaptıracaksın, belki fazla ödersin ama başın ağrımaz derdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV ~ 1 yıl önce
TAV alsaydı burası dünya çapında bir havalimanı olmuş ve işletiliyor olurdu.
İsimsizler ~ 1 yıl önce
Eğerki rum sempatisi ( yani kıbrıs rumlarından bahsediyorum) olan birine ihaleyi verecek olursanız. Yerde duran kuştan bile sorun çıkartılarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000