29 Mart 2012, Perşembe 09:40:08

EMNİYETİN İHALESİNE FRANSIZLAR GÖZ DİKTİ

Ermeni iddialarının inkârını suç sayan yasal düzenlemeyi kabul ettiği için Türkiye ile diplomatik ve savunma alanındaki ilişkilerini koparma noktasına gelen Fransa, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca, Emniyet Genel Müdürlüğü için yürütülen "Orta Sınıf Helikopter Tedarik Projesine" göz dikti.
  • İTALYAN FRANSIZDAN ÇOK MU FARKLI??? TERÖRİST BAŞINI KİM SAKLADI??? BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ADALARIMIZI KİM YUNANLILARA VERDİ? İTALYA DA PKK NIN BÜROLARI VAR MI YOK MU? BUNLARI DA HATIRLAYARAK YORUM YAZIN...
  • bence de italyan olsun. genel maksat sikorskynin oldu, polis helikopterleri bell oldu, bunlar da agusta olursa denge olur (hos gerci sikorsky 120 civarinda bell 20 civarinda bu sadece 5 gibi olacak ama) rekabet acisindan iyi olur. bu arada fransiz alman konsorsiyumu degil, fransiz hissesi cok olan fransiz alman ortak sirketi helikopterleridir eurocopter. alman mali olanlar 135 ve 145 modelleridir. geri kalanlarin fabrikasi fransadadir. istenilen helikopterler zaten 145'ten buyuk oldugundan almanlari telaffuz etmenin anlami yok zira 155 veya 365 gibi daha buyuk olacaksa marsiyla yapimi fransiz olacaktir.. fransaya bu kadar dik cikarken direk fransiz mali almak ironi olur. (turkiye uretimi renault olsa neyse, direkt marsilya yapimi bir de!!
  • fransa'dan bize mektup bile gonderememeleri gerek ama neyse hadi..
  • Sıkorsky s 70 en ıyısı
Fransız - Alman konsorsiyumu olan Eurocopter firması, ihaleye katılmak için Almanya üzerinden "Teklife Çağrı Dosyası" aldı. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Fransa'ya karşı uygulanan yaptırımlara devam edileceğini açıklamıştı. Türk hükümetinin tavrı nedeniyle helikopter projesinin nasıl bir seyir izleyeceği merakla bekleniyor.

Alınacak 7 helikopter için ihaleye ilgi gösteren şirketler şöyle:
· AgustaWestland - İtalya
· Bell Helicopter Textron - ABD
· Eurocopter - Fransız/Alman konsorsiyumu
· Sikorsky Aircraft Corporation - ABD

'Yaptırımlar sürecek' denildi
Fransa Anayasa Komisyonu'nun sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasal düzenlemeyi iptal etmesinin, Türkiye'nin bu ülkeye karşı uyguladığı yaptırımları etkilemeyeceği açıklanmıştı. Hükümet sözcüsü Arınç, mart başındaki Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Sarkozy'nin yasayı yeniden Fransa parlamentosuna getirmesini engellemek için Türkiye'nin önlemlerinin devam edeceğini belirtmişti.

Pasaport ihalesi yaptırım dinlemedi
Ancak tüm bu açıklamalara karşın Türkiye, Fransa ile yaşanan krizin en sıcak günlerinde, pasaport ihalesini Fransız devlet şirketine vermişti.

Fransız Ulusal Meclisi ile Cumhurbaşkanlığı'nın da ana hissedar olduğu "Gemalto" şirketinin aldığı ihale ile ilgili süreç şöyle gelişmişti:
Elektronik pasaport projesinin yürütülmesinde iki adım bulunuyor. Bunlardan ilki boş pasaport kitapçıklarının üretilmesi, diğeri bu kitapçıkların pasaport haline getirilmesi, kişi bilgilerinin ve fotoğraflarının girilmesi. Kitapçıkların üretilmesi aşaması, arka kapaklara çip (yonga) yerleştirilmesini de içerdiği için stratejik öneme sahip. Bu işlem, Darphane Genel Müdürlüğü tarafından ihaleyle yapılıyor.

Üretimi, 2005'ten itibaren Malezya firması IRIS ile Türk ortağı Kunt sağlıyordu. 22 Aralık 2011'de yeni ihale açıldı. 5 teklif arasından Fransız Gemalto birinci oldu. Sonuçlar değişmezse sözleşme imzalanacak. Firma, 5 milyon adet çipli kapak üretimi karşılığında yaklaşık 7.7 milyon Avro alacak. Teknik şartnamede, önerilecek çipin müdahaleye karşı koruma sağlaması (hack edilememesi) isteniyor. Fakat Gemalto'nun önerdiği proje bu şartı taşımıyor.

(Cumhuriyet)
EMNİYETİN İHALESİNE FRANSIZLAR GÖZ DİKTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 6 yıl önce
İTALYAN FRANSIZDAN ÇOK MU FARKLI??? TERÖRİST BAŞINI KİM SAKLADI??? BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ADALARIMIZI KİM YUNANLILARA VERDİ? İTALYA DA PKK NIN BÜROLARI VAR MI YOK MU? BUNLARI DA HATIRLAYARAK YORUM YAZIN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bence de italyan olsun. genel maksat sikorskynin oldu, polis helikopterleri bell oldu, bunlar da agusta olursa denge olur (hos gerci sikorsky 120 civarinda bell 20 civarinda bu sadece 5 gibi olacak ama) rekabet acisindan iyi olur. bu arada fransiz alman konsorsiyumu degil, fransiz hissesi cok olan fransiz alman ortak sirketi helikopterleridir eurocopter. alman mali olanlar 135 ve 145 modelleridir. geri kalanlarin fabrikasi fransadadir. istenilen helikopterler zaten 145'ten buyuk oldugundan almanlari telaffuz etmenin anlami yok zira 155 veya 365 gibi daha buyuk olacaksa marsiyla yapimi fransiz olacaktir.. fransaya bu kadar dik cikarken direk fransiz mali almak ironi olur. (turkiye uretimi renault olsa neyse, direkt marsilya yapimi bir de!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
fransa'dan bize mektup bile gonderememeleri gerek ama neyse hadi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sıkorsky s 70 en ıyısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000