23 Ağustos 2015, Pazar 08:08:48

Emniyet'e İHA alınacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), artan terör olayları nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yerli insansız hava aracı (İHA) alınacağını açıkladı.
  • Artan terör tehdidi karşısında 2016 haziran da iha teslimi... Çok anlamlı
  • Ne yapacaklarmis, Tsk ile mi savasacaklar?
  • En azından binip gezmeye gidemezler :) :)
  • Hava,Kara,Deniz,Jandarma,Sahil Güvenlik,Emniyet Devletin güvenlikle uğraşan kurumlarının havacılık çeşitliliği??????????????????

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), artan terör olayları nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yerli insansız hava aracı (İHA) alınacağını açıkladı.

15 uçak ve 5 yer istasyonunun alımı iki aşamada gerçekleştirilecek. İlk etapta acil ihtiyaç kapsamında ikişer set yani Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından geliştiren 6 adet Anka ve Kale/Baykar grubunun tasarladığı 6 adet Bayraktar Taktik İHA, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek. İlk teslimat, Haziran 2016'da gerçekleştirilecek. İkinci pakette ise kalan İHA'lar 2020'ye kadar Emniyet havacılık birimlerine verilecek.

TSK KULLANIYOR

Milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar, Taktik İHA sınıfında. 8 bin metreden uçabilen araç, 24 saat havada kalabiliyor. 150 kilometrelik alanda çektiği görüntüleri yer istasyonuna iletiyor. 12 Bayraktar, geçtiğimiz aylarda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmişti. Eğitimleri tamamlanmak üzere olan Taktik İHA'lara kamera modifikasyonu da tamamlandı. Sistemlerin önümüzdeki aydan itibaren Güneydoğu'da göreve başlaması planlanıyor.

ANKA'YA ÖZEL

TAI tarafından geliştirilen Anka ise MALE (Orta İrtifa Uzun Havada Kalış) olarak adlandırılan sınıfta. Seyir irtifası 10 bin metre olan araç, 24 saat uçuyor. TAI, Anka'nın A ve B modellerinde test çalışmalarını yapmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2 yıldır Kale/Baykar imalatı, elden atılan miniİHA sistemlerini kullanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün envanterinde Kingair 350 tipi kamera ve sistemlere sahip insanlı istihbarat uçağı da bulunuyor. Ayrıca Bell 430 tipi helikoptere takılan kamera sistemleri ile gece ve gündüz takip gerçekleştirilebiliyor.

Emniyet'e İHA alınacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Vatandaş ~ 3 yıl önce
Artan terör tehdidi karşısında 2016 haziran da iha teslimi... Çok anlamlı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neee ~ 3 yıl önce
Ne yapacaklarmis, Tsk ile mi savasacaklar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iha iyidir ~ 3 yıl önce
En azından binip gezmeye gidemezler :) :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 3 yıl önce
Hava,Kara,Deniz,Jandarma,Sahil Güvenlik,Emniyet Devletin güvenlikle uğraşan kurumlarının havacılık çeşitliliği??????????????????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aaa ~ 3 yıl önce
Tum ulkelerde boyle
? ~ 3 yıl önce
Böyle mi olmalı peki? Tek bir çatıda toplansa ihtiyaca göre planlama yapılsa, bakım, onarım, yedek parça tedariki tek elden daha uygun fiyata yapılsa? Sadece kıt aklıma gelen.... İyi uçuşlar...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000