06 Aralık 2015, Pazar 16:12:25

Efsane uçak Türkiye'ye getirildi

2. Dünya Savaşı’nda Alman Hava Hava Kuvvetleri'nin en önemli avcı uçağı olarak gösterilen Messerschmitt Bf (Me) 109-G6, ilk kez Türkiye’ye getirildi.
  • 2.Dünya savaşının en çok üretilen ve en başarılı uçaklarından biridir. Gerhart Barkhorn bu uçakla tek başına 300 den fazla uçak düşürmüştür. Meraklıları için mutlaka gidip görülmesi gereken bir uçaktır.
  • Remzi ve Remsiye hak verenler.. Olum ne içiyosunuz şuraya yazın, sizin kadar kafa yapmıyor içtiklerim
  • Erich Hartmann'ın uçağının tipinden en çok uçak düşüren avcı pilot resmî olarak 352 tane
  • süper.

2. Dünya Savaşı’nda Alman Hava Hava Kuvvetleri'nin en önemli avcı uçağı olarak gösterilen Messerschmitt Bf (Me) 109-G6, ilk kez Türkiye’ye getirildi. Dünyada bilinen üç örneği bulunan efsane uçak, önümüzdeki günlerde tarih meraklılarıyla buluşacak.
2. Dünya Savaşı'nın hava harekatlarında Hitler yönetimindeki Alman Hava Ordusu’nun en güçlü silahlarından biri olarak tüm cephelerde görev yapan ve tek başına 300’den fazla uçak düşüren Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 model uçak, Amerika’da gerçekleştirilen bir müzayedede bir iş adamı tarafından alınarak Türkiye’ye getirildi.

UÇAĞIN YENİ ADRESİ CANLI TARİH MÜZESİ OLDU

İki aylık gemi yolculuğunun ardından İstanbul’a ulaşan efsane savaş uçağı, Çağlayan’daki Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi'ne getirildi. Vinç yardımıyla bulunduğu TIR’ın üzerinden özenle indirilen yaklaşık iki ton ağırlığındaki Alman savaş uçağı, kanat, kuyruk ve pervanelerinin montaj işlemlerinin yapılabilmesi için müzenin özel bir bölümüne alındı.

“TÜRKİYE’DE İLK VE TEK 2. DÜNYA SAVAŞI’NA AİT BİR ALMAN SAVAŞ UÇAĞI”

Efsane Alman savaş uçağının 2. Dünya Savaşı’nda önemli görevler üstlendiğini belirten Hisart Müzesi kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, “Bu uçağın önemli olmasını sağlayacak çok özellik var. Birincisi Almanya'nın 2. Dünya Savaşı'nda her cephede kullandığı en önemli savaş uçağı bu. Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 model ve bu uçak savaşın öncesinde de İspanya iç savaşına katılan, daha sonra savaşın sonuna kadar da üretimi aralıksız süren tek uçak. Bu uçak efsanedir. Çünkü hem havadaki başarıları ve skorlarıyla dünyada gelmiş geçmiş en büyük başarılara imza atmış savaş uçağı özelliğini taşır. Bu açıdan da önemli. İkincisi de Türkiye’de ilk ve tek 2. Dünya Savaşı’na ait bir Alman savaş uçağı olması” şeklinde konuştu.

KISA SÜRE SONRA TARİH MERAKLILARI İLE BULUŞACAK

Nejat Çuhadaroğlu, “Dünyada da bunun benzeri bilinen iki tane var. Çok az sayıda günümüze kadar gelmiş birkaç örnekten bir tanesi. Şu anda restorasyonu devam edecek ve birkaç hafta sonra ilgililere, ziyaretçilere bu bölümü açacağız. Uçak Amerika’dan geldi. Yurt dışındaki özel bir müzayededen satın alındı ve gelmesi gemiyle iki ay sürdü. Ardından ön hazırlık restorasyon çalışması yapıldı” dedi.

Efsane uçak Türkiye'ye getirildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

109-G6 ~ 3 yıl önce
2.Dünya savaşının en çok üretilen ve en başarılı uçaklarından biridir. Gerhart Barkhorn bu uçakla tek başına 300 den fazla uçak düşürmüştür. Meraklıları için mutlaka gidip görülmesi gereken bir uçaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 3 yıl önce
Remzi ve Remsiye hak verenler.. Olum ne içiyosunuz şuraya yazın, sizin kadar kafa yapmıyor içtiklerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PewDiePie ~ 3 yıl önce
Erich Hartmann'ın uçağının tipinden en çok uçak düşüren avcı pilot resmî olarak 352 tane

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 3 yıl önce
Burada aklı başında birini görmek çok güzel.
oley ~ 3 yıl önce
süper.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000