01 Aralık 2016, Perşembe 11:14:33

'Düşüyoruz, yardım edin'

Kolombiya'da final maçına giden futbol takımının yok olduğu uçak kazasında pilotun kuleyle konuşma kayıtları ortaya çıktı.
  • Ucus muhendisi denilen bir sahis var yakit kontrolu hidrolik kontrolu elekrik sistemi yani cokpitte bulunan butun indikatorlerin kontroluyla mukeleftir, Demeki dusen. Ucaktaki sahislar Kimse ilgilenmemis ucak Kendi basina terkedilmis, sonradan farkina varincayakadar isisten gecmis
  • konu ile ilgili olanda olmayanda yorum yapmış.Ölenleri Allah affetsin kalanlara sabır versin.Burda bizi ilgilendiren olayın nasıl olduğu elktrik arızası olsa bile bu tür uçaklarda yedek sistemler var siz bütün elektrik sistemini kaybetseniz de iyi bir muhakeme ile minumum sarfiyat ile yakıtı boşaltmadan sadece kontrol kulesi ile temas kurarak iniş yapabilirsiniz o anki şartları iyi değerlendirecek bir kaptan ve ona tam destek verecek uyanık bir yardımcı olmalı bu yüzden pilotaj çok önemli.
  • Yetkili olarak bu ucaklarin bakiminda hizmet vermis biri olarak hic sevmedigim calismasi zor ve teknik olarak siradisi bir ucak oldugunu soylemeliyim.Ucak alana 3-4 dk mesafede ve 15 km uzakta acil durum bildirdikten sonra 13 dk. 20000ft de hold circle yaptiriliyor.Dispatch raporunda reserve yakiti olmadigi goruluyor.Ucak 22.18' de kalkip bir bacak yaparak 02.50 civarinda yakiti bitmis generatorleri ve motorlari off olmus durumda goz gore gore dusuyor.Pilot hatasi,kule hatasi,operasyon hatasi, yanlis kararlar bu aci sonucu getiriyor. Saygilar
  • THY de ucan bir SIVIL F/O olarak yaziyorum.Oncelikle ,ucus oncesi dispatch tarafindan hazirlanan ucus planinda toplam yakit miktari kacti ? Eger dispatch in hesap yaptigi yakit dogruysa ,bu yakit kaptanlar tarafindan alindi mi,yoksa eksik mi alindi? (Short cut falan yapariz ,hava da hallederiz vs ... gibi aceleyle mi hareket edildi.) Eger eksik yakit alinmak istendiyse kaptan tarafindan ve 2 .pilot arkadas burda devreye girmediyse ,havacilgin az gelismis bolgelerde oldugu gibi,burada da CRM eksikligi kendini gostermistir.(cogu zaman bizim ulkemizde oldugu gibi.) (Malum, asiga da ki yorumu yapan asker abimiz gibiler genelde yolcu ucagini yatirir tahtitler,gerekirse cole bile indirebilir ,o zihniyettedirler.) Kalkitiktan sonra ucus boyunca yarimsar saate bir yakit kontrolu yapmak hayati onem tasir ozellikle bu tarz limitlerde yakit durumu soz konusuysa ve atc 7 dk bekleme verdiginde bunu neye dayanip kabul ettiler. Her kazadan sonra klasik pilotaj hatasi demek bence marifet degil,pilotaj hatasi bir sonuctur ve bu sonucu olusturan etkenler nelerdir bu ciddi sekilde arastirilmalidir.yil 2016 da boyle basit gorunen bir hatanin altinda eminim ki cok daha buyuk nedenler vardir .ayrica bugun dunyanin baska bir yerinde ayni kaza olsaydi ,inaniyorum ki olen pilotlarda benzer seyler yazacaklardi. Olan bir kazanin arkasindan yazmak kolay onemlu olan birdaha tekrarlanmamasini saglayacak cozumler bulabilmekte.

Kolombiya'da final maçına giden futbol takımının yok olduğu uçak kazasında pilotun kuleyle konuşma kayıtları ortaya çıktı. Yakıtın bittiğini, elektriklerin çalışmadığını söyleyen pilot çığlıklar atıyor.

Brezilya futbol takımı Chapecoense'nin Kolombiya'ya yaptığı final yolculuğu faciayla sona erdi. Bolivya'dan kalkan uçak Medellin'deki havalimanına kilometreler kala dağa çakıldı ve uçaktaki futbol takımı, yöneticiler, gazeteciler öldü.

Yalnızca altı kişinin sağ kurtulduğu kazada uçağın neden düştüğü araştırılıyor. Kule ile pilot Miguel Alejandro Quiroga Murakami'nin son dakikalarda yaptığı konuşmalar da yayınlandı.

Bolivyalı pilot önce kuleye GPS'in çalışmadığını söylüyor ve 'Ne olduğunu anlamıyorum' diyor.

Peşinden tüm elektronik sisteminin arızalandığını iki kez tekrarlıyor ve inişe devam etmek için radar yardımı istiyor.

Bir sonraki cümle 'Şimdi radarla kontağım yok' oluyor ve yeniden inişe devam etmek çırpınıyor.

Çığlıklar atarak 'Düşüyoruz. Yardım edin! Bize pist için uçuş bilgilerini verin! Uçuş bilgilerini verin!' diyen pilot Quiroga'nın kayıtlara geçen son sözleri, '1000 feet'teyiz' oluyor.

DÜŞÜŞ NEDENİ YAKITIN BİTMESİ

Dün akşam, Kolombiya dağlarında 71 kişiye mezar olan uçağın yakıtının bitmesi nedeniyle düştüğü açıklanmıştı. Kolombiya sivil havacılık yetkilileri, yakıtı havada tükenen uçağın yere çakıldığını doğruladı ve olayın soruşturulduğunu duyurdu.

İngiliz The Guardian gazetesi, bu haberin Chapecoense taraftarlarını kızdırdığını bildiriyor. Takımın kadın destekçilerinden Nataly Ferranti, "Öfke hissediyorum. Hayatlar bitti, Chapecoense bitti" sözleriyle duygularını anlattı.

'Düşüyoruz, yardım edin'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Rio ~ 1 yıl önce
Ucus muhendisi denilen bir sahis var yakit kontrolu hidrolik kontrolu elekrik sistemi yani cokpitte bulunan butun indikatorlerin kontroluyla mukeleftir, Demeki dusen. Ucaktaki sahislar Kimse ilgilenmemis ucak Kendi basina terkedilmis, sonradan farkina varincayakadar isisten gecmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
konu ile ilgili olanda olmayanda yorum yapmış.Ölenleri Allah affetsin kalanlara sabır versin.Burda bizi ilgilendiren olayın nasıl olduğu elktrik arızası olsa bile bu tür uçaklarda yedek sistemler var siz bütün elektrik sistemini kaybetseniz de iyi bir muhakeme ile minumum sarfiyat ile yakıtı boşaltmadan sadece kontrol kulesi ile temas kurarak iniş yapabilirsiniz o anki şartları iyi değerlendirecek bir kaptan ve ona tam destek verecek uyanık bir yardımcı olmalı bu yüzden pilotaj çok önemli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 1 yıl önce
Yetkili olarak bu ucaklarin bakiminda hizmet vermis biri olarak hic sevmedigim calismasi zor ve teknik olarak siradisi bir ucak oldugunu soylemeliyim.Ucak alana 3-4 dk mesafede ve 15 km uzakta acil durum bildirdikten sonra 13 dk. 20000ft de hold circle yaptiriliyor.Dispatch raporunda reserve yakiti olmadigi goruluyor.Ucak 22.18' de kalkip bir bacak yaparak 02.50 civarinda yakiti bitmis generatorleri ve motorlari off olmus durumda goz gore gore dusuyor.Pilot hatasi,kule hatasi,operasyon hatasi, yanlis kararlar bu aci sonucu getiriyor. Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serhat ~ 1 yıl önce
THY de ucan bir SIVIL F/O olarak yaziyorum.Oncelikle ,ucus oncesi dispatch tarafindan hazirlanan ucus planinda toplam yakit miktari kacti ? Eger dispatch in hesap yaptigi yakit dogruysa ,bu yakit kaptanlar tarafindan alindi mi,yoksa eksik mi alindi? (Short cut falan yapariz ,hava da hallederiz vs ... gibi aceleyle mi hareket edildi.) Eger eksik yakit alinmak istendiyse kaptan tarafindan ve 2 .pilot arkadas burda devreye girmediyse ,havacilgin az gelismis bolgelerde oldugu gibi,burada da CRM eksikligi kendini gostermistir.(cogu zaman bizim ulkemizde oldugu gibi.) (Malum, asiga da ki yorumu yapan asker abimiz gibiler genelde yolcu ucagini yatirir tahtitler,gerekirse cole bile indirebilir ,o zihniyettedirler.) Kalkitiktan sonra ucus boyunca yarimsar saate bir yakit kontrolu yapmak hayati onem tasir ozellikle bu tarz limitlerde yakit durumu soz konusuysa ve atc 7 dk bekleme verdiginde bunu neye dayanip kabul ettiler. Her kazadan sonra klasik pilotaj hatasi demek bence marifet degil,pilotaj hatasi bir sonuctur ve bu sonucu olusturan etkenler nelerdir bu ciddi sekilde arastirilmalidir.yil 2016 da boyle basit gorunen bir hatanin altinda eminim ki cok daha buyuk nedenler vardir .ayrica bugun dunyanin baska bir yerinde ayni kaza olsaydi ,inaniyorum ki olen pilotlarda benzer seyler yazacaklardi. Olan bir kazanin arkasindan yazmak kolay onemlu olan birdaha tekrarlanmamasini saglayacak cozumler bulabilmekte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZorAdam ~ 1 yıl önce
Hocam doğru söylüyorsunuz ama elektrik sorunu olduğu söyleniyor bence bu yakıtlık bir durum değil ilk önce gps gidiyor daha sonrada bütün mekanik teknik bir personel olarak şunu söylemeliyim kör uçuş yapan bir uçak düşünün pilot elinden geleni yapmış olmalı kaza yerimi ve rotasını kontrol ettiği iseniz arkasındaki dağdan sonra alçalmış veya çakılmış ben içe büyük ihtimal manuel iniş yapmaya çalıştı kulede yardım edemeyince kaza oldu ders çıkartılıp tekrar yaşanmaması için uğraşılmalı ve çalışılmalı
Bir merak eden. ~ 1 yıl önce
Bu uçağın holding yakıtı, contingency yakıtı, alternate yakıtı yokmuydu yani. Bu yakıtları almadan uçabilir mi? Yasal bir durum mu?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000