29 Temmuz 2014, Salı 14:47:41

DÜŞEN UÇAK GERİ DÖNMEK İSTEMİŞ

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, geçen hafta Mali'ye düşen Cezayir Havayolları uçağı pilotlarının geri dönüş izni istediğini açıkladı.
  • saat 04.55 ortalık aydınlanmaya başlamış radar olmasa bile önünde dağ gibi cb. ne arasın orda be adam ?
  • ee bizim 737 leri bırakıp MD kiralarsan olacağı bu işte.
  • etrafta tek bulut yok,sen en yoğun bulut kümesinin tam ortasındaki fırtına hücresine gir.keşke bulutlardan kaçınsaydılar.yazık olmuş.
  • Airfrance 447 airbus a330 faciasının aynısı kesinlikle ama yorum yapmak gerçekten bu durumda çok erken.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius "Bildiğimiz, o gece havanın çok kötü olduğu, mürettebatın, irtibat tümüyle kesilmeden önce, rotayı değiştirmek sonra da geri dönmek istediği" diye konuştu.

Uçağın iki karakutusu incelenmek üzere Fransa'ya götürüldü. Kazayla ilgili soruşturma Fransa öncülüğünde yürütülüyor. Düşen yolcu uçağında 54'ü Fransız vatandaşı 118 yolcu ve mürettebat bulunuyordu.

Haftalar sürebilir
Fransa'dan uzmanlardan oluşan bir uzman grup halen Mali'de enkaz üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Fransa Dışişleri Bakanı, enkaz üzerindeki çalışmaların çok zor koşullarda yürütüldüğünü de kaydetti, "Bu uzun zaman alan, zor ilerleyen, çok karmaşık bir iş" dedi.

Fransa, Mali ve Hollanda'dan Birleşmiş Milletler Barış gücü askerleri (MİNUSMA)Mali'nin, Burkina Faso sınırına yakın Gossi kasabasının 80km kadar güneyindeki kaza alanını korumaya aldı.

Dün bir Fransız yetkili iki karakutunun Fransa'ya ulaştığını ve uzmanlarca inceleneceğini duyurmuştu. Karakutulardan biri, enkaz yerine ulaşan görevliler tarafından hemen diğeri ise Cumartesi öğleden sonra bulunmuştu. Soruşturmayı yürüten ekibe yakın bir kaynak Fransa Haber Ajansı AFP'ye kutulardan birinin dışının hayli hasar gördüğünü söyledi. Fakat Fransa havacılık soruşturma dairesi sözcüsü Martine Del Bono karakutuların durumu hakkında yorum yapmayı reddetti ve basın mensuplarına "Bu aşamada daha fazlasını söyleyemeyiz" dedi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Thierry Mariani karakutular iyi durumda olsa bile uçuş verileri ve pilot kabinindeki konuşmaların analizinin haftalar alabileceğini söyledi.

10 kişilik aile vardı
Uçak kazasında hayatını kaybedenler için Fransa'da dünden başlamak üzere üç gün yas ilan edildi. Ölen 54 Fransız vatandaşı arasında 10 kişilik bir aile de vardı. Yolcuların önemli kısmı Fransız vatandaşıydı ancak Lübnan, Cezayir, Kanada, Almanya ve İngiltere uyruklu yolcular da vardı. Kötü hava koşulları altında Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan kalkan uçak Cezayir'in başkenti Cezayir'e gidiyordu.

Hava kontrol kulesi görevlilerinin uçak ile Perşembe sabahı kalkıştan hemen sonra kesilmişti.

McDonnell Douglas MD-83 tipi uçak, İspanya'ya ait hava yolu şirketi Swiftair'den kiralanmıştı ve 6 kişilik mürettebatın tümü İspanyol vatandaşıydı.

DÜŞEN UÇAK GERİ DÖNMEK İSTEMİŞ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
saat 04.55 ortalık aydınlanmaya başlamış radar olmasa bile önünde dağ gibi cb. ne arasın orda be adam ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
ee bizim 737 leri bırakıp MD kiralarsan olacağı bu işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bulut ~ 4 yıl önce
etrafta tek bulut yok,sen en yoğun bulut kümesinin tam ortasındaki fırtına hücresine gir.keşke bulutlardan kaçınsaydılar.yazık olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Airfrance 447 airbus a330 faciasının aynısı kesinlikle ama yorum yapmak gerçekten bu durumda çok erken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000