14 Ekim 2009, Çarşamba 15:27:58

Düşen insansız hava aracı TBMM gündeminde

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Sinop'ta düşen insansız hava araçları konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) yazılı soru önergesi verdi.
  • Şu turizm kenti yakıştırmasından gına geldi artık ya. Lütfen akıllı laflar sarf edin.
  • tamam hava aracı düştü ya hemen projeyi durduralım.milletvekili üç kuruş destek verseydi şaşardım zaten.sen hava aracına laf söyleyecegine .hergün tependen binlerce kez geçen amerikan rus uydularına ,hatta silahlarına söyle.
  • zamanında devrim arabaları şimdide insansız uçak projesi en etkili söz sonda söylenmiş bu projeyi durdurmayı düşünmüyormusunuz proje başka yere kaydırılabilir ama özlü söz projeyi durdurmayı düşünmüyormusunuz

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Sinop'ta iki ayrı uçak kazasıyla sonuçlanan 'insansız hava aracı deneme uçuşlarının sivillerin yaşadığı bölgede yapılmasına tepki gösterdi. Altay, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül tarafından yanıtlanması istemiyle bugün TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. Soru önergesinde bu tür denemelerin sivile kapalı askeri yasak bölgelerde yapıldığı bilinen bir gerçek olduğunu belirten Altay, Sinop'un bir askeri yasak bölge gibi değerlendirilerek bölgede yaşayan insanların hayatıyla kumar oynanmasının hangi taktik ve askeri stratejiyle açıklanabileceğini sordu. Altay verdiği önergede şöyle dedi:

"Silahlı Kuvvetlerimizin gelişen teknolojiye ayak uydurmak için çalışmalarını yoğunlaştırdığı İnsansız Hava Aracı Projesi'nin uygulama alanı ilimiz Sinop olarak belirlenmiştir. İki periyotluk süreçte gerçekleştirilen deneme uçuşlarının ilkinde 28 Eylül-2 Ekim 2009 tarihleri arasındaki fiili uçuşlu gösterimler sırasında, 30 Eylül 2009 tarihinde uçak Erfelek ilçesinde bir petrol istasyonuna 250 metre mesafeye düşmüştür. Aynı kapsamda 12-16 Ekim 2009 tarihleri arasında planlanan fiili uçuşlu gösterim esnasında ise 13 Ekim 2009 tarihinde yine Erfelek ilçesi Güven köyüne uçak düşmüştür. Büyük bir şans eseri can kaybı yaşanmamakla birlikte, bölge halkı arasında büyük bir panik havası oluşmuştur. Fiili uçuşlu gösterim (demo) için Sinop'un seçilmesinin özel ya da stratejik bir gerekçesi var mıdır? Bir eğitim-kültür ve turizm kenti iddiasına sahip Sinop'un hükümetinizce bir enerji adasına çevrilerek ithal kömüre kaynaklı termik santraller, nükleer santral ve nükleer atık depolarıyla donatılarak insansızlaştırılma sürecinin pilot uygulamasına, insansız hava araçları denemeleriyle mi başlatılmıştır?"

Altay, soru önergesinde ayrıca, "Deneme uçuşları ile ilgili olarak bölge halkının bilgilendirilmemesinin etik, siyasi, stratejik bir gerekçesi var mıdır? Bölge halkı tarafından şiddetli tepkilerin hızla yoğunlaştığı bu çalışmaları durdurmayı düşünmüyor musunuz?" sorularını yöneltti.

Düşen insansız hava aracı TBMM gündeminde

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Şu turizm kenti yakıştırmasından gına geldi artık ya. Lütfen akıllı laflar sarf edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
tamam hava aracı düştü ya hemen projeyi durduralım.milletvekili üç kuruş destek verseydi şaşardım zaten.sen hava aracına laf söyleyecegine .hergün tependen binlerce kez geçen amerikan rus uydularına ,hatta silahlarına söyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
zamanında devrim arabaları şimdide insansız uçak projesi en etkili söz sonda söylenmiş bu projeyi durdurmayı düşünmüyormusunuz proje başka yere kaydırılabilir ama özlü söz projeyi durdurmayı düşünmüyormusunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000