24 Aralık 2017, Pazar 09:11:38

Dünyanın en büyük uçağı sonunda piste çıktı

Futbol sahasından daha uzun kanat açıklığına sahip dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch piste çıktı. Atmosfere roket taşımak için kullanılacak devasa uçağın yavaş taksi testleri başarıyla tamamlandı.
  • Pist te halay çeken uçaklar
  • havada parçalanabilme ihtimali bencede yüksek.kanattan iki gövde irtibatlı, ama kuyruk bölgesindende bağlantı apılmalı. yoksaorta kanat bağlantılarına binen aşırı yanal yükleri kaldıamayabilir ve parçalanır. özellikle kötü bir havaya girmek zorunda kalırsa oraj içinde yüzde yüz ikiye ayrılır kanat bölgesinde.
  • .......v1.......vr... rotate.. sen mi ben mi?
  • Bu havada parçalanır

Kanat açıklığı bakımından dünyanın en büyük uçağı, motorlarını ateşleyip pisti turladıktan sonra ilk kilometre taşı testlerini tamamladı.

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’e ait Stratolaunch Systems tarafından geliştirilen dev uçak roket taşımak için üretilmiş durumda. İki gövde ve 117 metre kanat açıklığına (bir futbol sahasını kaplayacak kadar) sahip Stratolaunch isimli uçak, roketi yörüngeye girmeden önce belirli bir yüksekliğe kadar taşıyacak. Bu girişimle roket fırlatma masraflarının azaltılması hedefleniyor.

Ancak bunlardan önce uçağın önemli bir dizi testten geçmesi gerek. Şirket "yavaş taksi testi" ile uçağın direksiyon ve durma yeteneklerini gösterdi. Videoda görüldüğü gibi son testte uçak altı adet Pratt & Whitney turbofan motorunu ateşliyor ve kendi gücüyle pistte yavaş yavaş gezintiye çıkıyor. Kalkış için hızlanmasa da 45 km/s hızdaki test, uçağı tarihi ilk uçuşa bir adım daha yaklaştırmış durumda.

Tarihi ilk uçuşun ne zaman yapılacağı belli değil
Test boyunca direksiyon, frenleme, kayma önleme ve telemetri gibi tüm önemli sistemler izlenirken hepsinin beklenildiği gibi çalıştığı belirtildi. Şirket bu testlere devam edip uçağın hızını artırarak ilk test uçuşuna ve stratosferden roket fırlatma misyonuna hazır hale getirecek. Ancak diğer testlerin ve ilk uçuşun ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili henüz bilgi verilmedi.

Dünyanın en büyük uçağı sonunda piste çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

O ne la ~ 1 yıl önce
Pist te halay çeken uçaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
air ~ 1 yıl önce
havada parçalanabilme ihtimali bencede yüksek.kanattan iki gövde irtibatlı, ama kuyruk bölgesindende bağlantı apılmalı. yoksaorta kanat bağlantılarına binen aşırı yanal yükleri kaldıamayabilir ve parçalanır. özellikle kötü bir havaya girmek zorunda kalırsa oraj içinde yüzde yüz ikiye ayrılır kanat bölgesinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok biliyon ~ 1 yıl önce
cahil cahil konuşma adamlar yüz senedir uçak üretiyor.protatipleriyle birlikte 200 e varan farklı uçakları var.senin neyin var.dur tahmin edeyim o çengelli dilin
Cihan ~ 1 yıl önce
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilen yegane milletiz biz.
Fly by what? ~ 1 yıl önce
.......v1.......vr... rotate.. sen mi ben mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
—- ~ 1 yıl önce
Bu havada parçalanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kagittan ucakci ~ 1 yıl önce
Desene yazık olmuş o kadar paraya ve zamana, keske sana bir danışsa idiler.
sanmıyorum ~ 1 yıl önce
bu tür araçlar mekik taşımada kullanılıyor, ilk tasarımda Burt Rutanındır ve hala uçuyor.:))
- ~ 1 yıl önce
Tüh ya keşke başında deseydin adamlar uğraşmazdı o kadar yıllarca...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000