17 Kasım 2011, Perşembe 08:28:42

DÖRT GÜNDÜR UÇUŞLAR YAPILAMIYOR

Nepal'in güneyindeki Himalayalar'ın ve dünyanın en yüksek tepesi Everest'in eteklerinde, kötü hava koşulları nedeniyle yüzlerce doğa gezgininin mahsur kaldığı bildirildi.
  • iniş ve kalkışlar farklı yönlere doğru yapıldığı için pas geçmek istediğinde duvara toslayabilir.ama sanıyorum Lukla'da belli modelde küçük uçaklara izin verildiği için çok yükselmeden manevra şansı olan uçaklar pas geçseler de sorun yaşamıyorlardır.
  • Pas geçme yoksa, inen uçak kalkamıyor demektir. Uçak pas geçemiyorsa, normal bir takeoff imkansız anlamına gelir. Öyle bişey yoktur bence : ) ama hakkaten sakat bi alan...
  • Ben national geographics te izlemistim bu havalanini. Hakikaten inanilmaz bir pisti var. Ben izlerken korktum.
  • Hava alanının bir resmini görmenizi öneriyorum. 2800 metrede 460 uzunluğunda 20 metre genişliğinde %12 eğimli bir pist. Dünyanın en tehlikeli pistlerinden biri. İniş için yalnızca 06 pisti kullanılıyor ve "pas geçme" diye bir şansı yok pilotun, çünkü pistin sonu duvar gibi yükselen bir dağ! Yalnızca iyi havalarda Katmandu'dan uçuş var. Birazcık "genel kültür" Dünyayı daha çok sevmemizi sağlar.
Lukla Havalimanı'ndaki uçuşların yoğun sis nedeniyle 4 gündür yapılamadığı, yaklaşık 800 doğa gezgini ve rehberlerinin bölgede mahsur kaldığı belirtildi.

Bu ayın başlarında, hava koşulları nedeniyle 2 bin 500'den fazla yabancı ziyaretçi yaklaşık bir hafta Lukla'dan Katmandu'ya dönememiş, çadırlarda konaklamak zorunda kalmışlardı.

2 bin 800 metre yükseklikteki Lukla kentinde yer alan havalimanı, Everest'e çıkmak isteyen gezginlerler ile dağcılara geçit oluşturuyor.
DÖRT GÜNDÜR UÇUŞLAR YAPILAMIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 7 yıl önce
iniş ve kalkışlar farklı yönlere doğru yapıldığı için pas geçmek istediğinde duvara toslayabilir.ama sanıyorum Lukla'da belli modelde küçük uçaklara izin verildiği için çok yükselmeden manevra şansı olan uçaklar pas geçseler de sorun yaşamıyorlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Pas geçme yoksa, inen uçak kalkamıyor demektir. Uçak pas geçemiyorsa, normal bir takeoff imkansız anlamına gelir. Öyle bişey yoktur bence : ) ama hakkaten sakat bi alan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ben national geographics te izlemistim bu havalanini. Hakikaten inanilmaz bir pisti var. Ben izlerken korktum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Hava alanının bir resmini görmenizi öneriyorum. 2800 metrede 460 uzunluğunda 20 metre genişliğinde %12 eğimli bir pist. Dünyanın en tehlikeli pistlerinden biri. İniş için yalnızca 06 pisti kullanılıyor ve "pas geçme" diye bir şansı yok pilotun, çünkü pistin sonu duvar gibi yükselen bir dağ! Yalnızca iyi havalarda Katmandu'dan uçuş var. Birazcık "genel kültür" Dünyayı daha çok sevmemizi sağlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000