08 Nisan 2010, Perşembe 16:48:59

"Diyarbakır'a havaalanı istiyoruz"

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Galip Ensarioğlu, Diyarbakır'a sivil hava alanı yapılmasını istediklerini söyledi.
  • içinde d.bakır olduğu için hemen ırkçı sürtüşmeler başlamış.beyler şunu unutmayalım.o alana kürdünden çok türkü inip çıkıyor.50 binden fazla asker polis doktor öğretmen var sadece il merkezinde.bırakın şu kürt türk çatışmasını lütfen.kürtmü türk mü olmuşsun değil insan olabilmişmisin allah a kul olabilmişmiyiz faydalı olarak o önemli.
  • Olur rumuzlu arkadas bana Turkiyede nufusu 1 milyonu gecmis bir ilin asker havalani kullandigini goster seni tebrik edim, bak kocum birak bu irkci ve gerici dusunceyi orda yasayanlarda bizim insanimiz, eger Turkiye sinirlari icersinde olan bir yer varsa oraya DHMI mecburdur havaalani yapmaya, bu bilgileri o kalin gerici kafana sokmani tavsiye ederim.
  • Neden olmazin havaalanida olacak yol,tren hersey olacak ama bu ayirimci konusmalara sonnn.. Galip Tosunum sen T.C yasiyorsun T.C münasip görür ise sana Airport yapar senin istegine show yapmana bakmaz bu is!!
  • bu sadece ansarioğlun düşüncesi değil tüm d.bakırın istediği ve yıllardır dile getirdiği bir gerçektir ama malesef d.bakıra bazı siyasi nedenlerden dolayı yapılmamış ama ben inaniyorum çok yakın bir tarihte yapılacaktır çünkü ciddi bir talep var yapılan havalimanı isparta , nevşehir ve urfanın havalimanı gibi olmaz bu havaalanlarında talep yok ona rağmen kululdu

Başkan Ensarioğlu, günde 14 uçak seferinin düzenlendiği Diyarbakır Hava Alanından 2009 yılında uçan yolcu sayısının bir milyonu aştığını belirterek, Diyarbakır'ın günlük uçak ve yolcu sayısının Şanlıurfa ve Gaziantep'in toplam yolcu ve uçak sayısından fazla olduğunu söyledi.

 Yurt içi uçuşlar bakımından Diyarbakır'ın Ankara ve İstanbul'dan sonra üçüncü olduğunu bildiren Ensarioğlu, Dalaman ve Antalya'ya yurt dışından gelen yolcu sayısının fazla olduğunu,Diyarbakır'ın ise şu anda yurt içi uçuşlarda 3. sırada olduğunu kaydetti.

Ensarioğlu, Diyarbakır'ın uluslararası uçuşlara açılması halinde, Erbil, Süleymaniye, Şam ile Avrupa'nın çok sayıda ülkesine yapılacak uçuşlardan, çevre illerden gelecek yolcuların da faydalanacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Kıbrıs uçuşları buradan çok rahat yapılabilir. Ciddi bir potansiyel ve hareket var. Ayrıca sınır kapılarımızda ciddi zorluklar yaşanıyor. Bir süre önce fuarımızı yaptık. Erbil'den, Duhok'tan gelen misafirlerimiz sınır kapısında çok beklediler. Fuarlara gelen heyetler bundan çok şikayetçiler. Halbuki hava alanımız uluslararası uçuşa açık olsa bu tür problemler yaşanmaz. Çünkü alanda yolcu bekletilmiyor. Bu konuda ciddi talep var.

Diyarbakır'a sivil hava alanı istiyoruz. Şu anki hava alanımız askeri hava alanıdır. Oysa buradan kargo uçaklarının da uçabilmesi lazım. İhracatın ve ticaretin gelişmesi açısından bu da bir gerekliliktir. Hatta şöyle bir öneride bulunuyoruz. Eğer devletin kaynakları bunun için müsait değilse, bize kamulaştırma yapılsın arazi tahsis edilsin, izin verilsin biz kendimizde yaparız. İmkan sağlanırsa yap-işlet-devret modeli ile hava alanını kendimiz de yapabiliriz. Batman, Mardin, Diyarbakır üçgeninde böyle bir hava alanının yapılması için zaten daha önce belirlenmiş bir çalışma da var. Oranın hava alanı olmaya müsait olduğuna dair yapılan fizibilite çalışmaları da var. Hava alanı yapılırsa yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine ulaşırız. Bu 3 milyon yolcu bana göre başlangıç rakamıdır. Turizmin ve ticaretin artmasıyla bu paralel olarak artacak. Diyarbakır'a günde 13 ile 14 uçak inip kalkıyor, buna rağmen uçaklarda yer yok.''

(İnternethaber)

"Diyarbakır'a havaalanı istiyoruz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
içinde d.bakır olduğu için hemen ırkçı sürtüşmeler başlamış.beyler şunu unutmayalım.o alana kürdünden çok türkü inip çıkıyor.50 binden fazla asker polis doktor öğretmen var sadece il merkezinde.bırakın şu kürt türk çatışmasını lütfen.kürtmü türk mü olmuşsun değil insan olabilmişmisin allah a kul olabilmişmiyiz faydalı olarak o önemli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Olur rumuzlu arkadas bana Turkiyede nufusu 1 milyonu gecmis bir ilin asker havalani kullandigini goster seni tebrik edim, bak kocum birak bu irkci ve gerici dusunceyi orda yasayanlarda bizim insanimiz, eger Turkiye sinirlari icersinde olan bir yer varsa oraya DHMI mecburdur havaalani yapmaya, bu bilgileri o kalin gerici kafana sokmani tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Neden olmazin havaalanida olacak yol,tren hersey olacak ama bu ayirimci konusmalara sonnn.. Galip Tosunum sen T.C yasiyorsun T.C münasip görür ise sana Airport yapar senin istegine show yapmana bakmaz bu is!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu sadece ansarioğlun düşüncesi değil tüm d.bakırın istediği ve yıllardır dile getirdiği bir gerçektir ama malesef d.bakıra bazı siyasi nedenlerden dolayı yapılmamış ama ben inaniyorum çok yakın bir tarihte yapılacaktır çünkü ciddi bir talep var yapılan havalimanı isparta , nevşehir ve urfanın havalimanı gibi olmaz bu havaalanlarında talep yok ona rağmen kululdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000