09 Nisan 2010, Cuma 10:16:42

Dikkat! Pasaport çilesi kapıda...

Haziran ayından itibaren pasaportlara çip geliyor.Çipli pasaportu çok bekleyeceğiz.
  • Bu ülkede beklemediğimiz bir yer söylermisiniz.Sn içişleri bakanını halkın arasına katılıp milletin çektiği çileyi görmeye davet ediyorum.
  • dun romanya ya giris yaptim. adamlar pasaportumdaki onca shengen vizesine 10 yillik abd vizesine ragmen, 10 dakika beni sorguladilar turk oldugum icin. bunu romanya gibi bizden cok geride bir ulkede bile yasadim. diger ulkelerde ne oldugunu varin siz dusunun. pasaportumdan utanc duyuyorum. hala 1950 lerin teknolojisiyle uretilmis pasaportlarimizla yurtdisinda gulunc! duruma dusuyoruz. adamlar bizim pasaportlari isiga falan tutuyorlar, ne gormeyi bekliyorlarsa artik... ama daha onemlisi pasaportun ci[inden once o pasaportu ve ulkeyi degerli kilmak. yanimdaki kabinlerde muz cumhuriyeti vatandaslari bile vizir vizir islemlerini yaptirirken. her yabanci ulkeye giriste dakikalarca sorgulanmak cok ama cok gucume gidiyor.....
  • Önce şu parmak izi alma işini bizden birilerine ihale edeceğiz. Önce yandaşlarımız sonra siz. Ne demek çile? Beğenmiyorsanız "alıp ananızı gidin".
  • Pasaportların üzerindeki mevcut vizeler ne olacak ?

Artık milyonlarca kişinin pasaportları AB standartlarına uygun biçimde çipli olacak. Çipli pasaportlar tek bir merkezden, Ankara'dan dağıtılacak. Amaç çipli pasaportun sahtesinin yapılmasını engellemek. Yığılma ve uzun bekleme süresinin nasıl engelleneceği ise merak konusu...

Akşam Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye haziran ayı itibariyle pasaportlarda yeni döneme geçiyor. Çipli pasaportlarla ilgili Dışişleri Bakanlığı ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan kurguya göre pasaportları iller dağıtamayacak. Çipli pasaportları Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde kurulacak bir merkez dağıtacak. Amaç çipli pasaportların sahtesinin yapılmasının önüne geçmek. Ancak yeni düzenleme beraberinde büyük sıkıntı yaratacak. Türkiye genelindeki tüm müracaatların Ankara'ya yapılması nedeniyle çok yığılma olacak ve bir günde alınan pasaportlar için günlerce beklenecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Çapalı imzasıyla bütün illere pasaportlarla ilgili hazırlanan yeni düzenleme kurgusu gönderildi. Buna göre artık çipli pasaportlar için Emniyet Müdürlükleri'ne bağlı Pasaport Büro Amirlikleri, müracaatları ve gerekli evrakları aldıktan sonra Ankara'da oluşturulacak merkeze gönderecek. Pasaportlar burada hazırlandıktan sonra tekrardan gönderilen ile iade edilecek. İl Emniyet Müdürlükleri de pasaportları sahiplerine dağıtacak.

300 POLİS EĞİTİLECEK

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Çapalı imzalı yeni kurguya göre, Türkiye genelinde pasaport müracaat alma bankolarında görevli 300 kadar personele, 19 Nisan - 1Mayıs tarihleri arasında 'Pasaport Müracaat Sistemi Kullanıcı Eğitimi' verilcek.

VATANDAŞ MAALESEF MAĞDUR OLACAK

Tüm pasaportların tek bir yerden verilmesi uzmanlara göre yoğunluk ve bekleme sıkıntısı yaratacak. Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin konuyla ilgili konuştu:

Emniyet'in bugüne kadar en çok övündüğü şey süratle pasaport vermekti. Pasaportlar aynı gün içinde verilebiliyordu. Yeni sistem, pasaportları güvenli hale getirmekle birlikte vatandaşın pasaport alabilmek için uzun bir süre beklemesini mecbur kılıyor. Bu durumda yeni teknoloji vatandaşın hayatına kolaylık getireceği yerde zorlaştırıyor. Bu sisteme geçilmeden önce en azından il merkezlerinde terminaller kurulması ve personelin eğitimden geçirilerek, bu pasaportların il merkezlerinde verilmesinin sağlanması gerekirdi. Şu anki durumda vatandaş mağdur olacaktır. Batı ülkelerinde böyle uygulamalar uzun yıllar alan hazırlıklar gerektirirken bizde akşamdan sabaha alınan kararlarla uygulamaya konulan yenilikler vatandaşı maalesef mağdur etmektedir. Emniyet en fazla övündüğü konuda zor duruma düşmüştür.'

Dikkat! Pasaport çilesi kapıda...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu ülkede beklemediğimiz bir yer söylermisiniz.Sn içişleri bakanını halkın arasına katılıp milletin çektiği çileyi görmeye davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
dun romanya ya giris yaptim. adamlar pasaportumdaki onca shengen vizesine 10 yillik abd vizesine ragmen, 10 dakika beni sorguladilar turk oldugum icin. bunu romanya gibi bizden cok geride bir ulkede bile yasadim. diger ulkelerde ne oldugunu varin siz dusunun. pasaportumdan utanc duyuyorum. hala 1950 lerin teknolojisiyle uretilmis pasaportlarimizla yurtdisinda gulunc! duruma dusuyoruz. adamlar bizim pasaportlari isiga falan tutuyorlar, ne gormeyi bekliyorlarsa artik... ama daha onemlisi pasaportun ci[inden once o pasaportu ve ulkeyi degerli kilmak. yanimdaki kabinlerde muz cumhuriyeti vatandaslari bile vizir vizir islemlerini yaptirirken. her yabanci ulkeye giriste dakikalarca sorgulanmak cok ama cok gucume gidiyor.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Önce şu parmak izi alma işini bizden birilerine ihale edeceğiz. Önce yandaşlarımız sonra siz. Ne demek çile? Beğenmiyorsanız "alıp ananızı gidin".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Pasaportların üzerindeki mevcut vizeler ne olacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000