25 Eylül 2014, Perşembe 08:20:12

Dİ CAPRİO'NUN JETİ 40 MİLYON TON KARBON GAZI SALMIŞ

BM merkezindeki konuşmasında karbon emisyonuna dikkat çeken BM İklim Elçisi DiCaprio sadece bu yıl özel uçağıyla yaptığı 20 seyahatte atmosfere 40 milyon ton karbon gazı salmış

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "iklim" konusunda barış elçisi olarak seçilen hatta beratını bizzat BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un elinden alan Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio, bugünlerde konferanslardan gösterilere koşuyor.

ABD'nin New York şehrinde geçtiğimiz gün BM'nin düzenlediği Küresel Isınma Zirvesi'nde ön saflara yerleşen DiCaprio'ya magazin dünyası, petrol milyarderlerinden kiraladığı yatları sormaya başladı. Zirvedeki konuşmasında "Bugün burada ya tarih yazarsınız ya da hakkınızda kötü konuşulmasına mahkûm olursunuz" ifadesiyle gündeme oturan DiCaprio hakkında İngiliz Daily Mail gazetesi sert bir haber kaleme aldı: Haberde, New York'taki diğer 400 bin kişiyle birlikte çevre duyarlılığına dikkat çeken ünlü oyuncunun sahip olduğu dört ev, özel jetler ve petrol milyarderlerinden kiraladığı yatlar soruldu.

2020'ye kadar karbon emilimini azaltılmasına dair adım atılması amacı taşıyan zirvede konuşma yapan ünlü oyuncunun, sadece bu yıl içinde özel uçağıyla en az 20 seyahat gerçekleştirdiği ve bu uçuşlarda atmosfere toplam 40 milyon ton karbon gazı salındığı belirtildi. Özel jetin atmosfere yaydığı bu karbon miktarının, havayolu şirketleriyle yapılan uçuşlarla kıyaslandığında yılda 37 kat daha fazla çevreyi kirlettiği kaydedildi. "İklim değişikliği aktivisti" sıfatı ile çeşitli gösterilerde ön saflarda görülen DiCaprio'nun, kendi yaşam tarzının çevreye nasıl etki ettiğine yönelik sorulan soruları ise cevapsız bıraktığı ifade edildi. (Sabah)

Dİ CAPRİO'NUN JETİ 40 MİLYON TON KARBON GAZI SALMIŞ

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000