02 Aralık 2017, Cumartesi 12:55:36

DHMİ'nin Çare sistemi devrede

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, yerli ve milli Ar-Ge projeleri arasında yer alan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) projesinin 10 ilde kullanılmaya başlandığını açıkladı.
  • Aranilan sart iyi ingilizce ve uni mezunu olmak. Bu sartlari karsilasaydim zaten 2300e kani 5 para etmez sef musvettelerinin agiz kokusunu cekmezdim !
  • DHMİ'nin pazarlanacak çok ürünü var!
  • Ayni seyrüsefer cihazının zayıf akım işlerinin kurulum,bakım-onarım,test ve ölçumlerini yapan elektronik personeliyle aynı seyrüsefer cihazının kuvvetli akım işlerinin kurulum,bakım-onarım,test ve ölçumlerini yapan elektrik personelinin tazminatı eşit olmalıdır. Tek CARE budur.
  • bir oyun vardı call of duty 2 diye çok severek oynardım. o kadar gelişti ki pc ekranları kaldırmayacak düzeye geldi grafik ve diğer özellikleri yüzünden. demek istediğim bir şeyin talebi olmazsa arzında bir değişiklik olmaz. geliştirebilmemiz için çok zaman var ama bir yerden de başlamak lazım

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, yerli ve milli Ar-Ge projeleri arasında yer alan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) projesinin 10 ilde kullanılmaya başlandığını açıkladı. Yerli yazılımla büyük tasarruf sağlayan proje toplam 35 havalimanında hayata geçirilecek.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, yerli ve milli imkanlarla üretilerek bir süre önce Anadolu’daki bazı havalimanlarında kurulumuna başlanan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) projesinde gelinen aşamaya ilişkin bilgiler verdi. Ocak, sistemin hali hazırda kurulumu tamamlanan 10 havalimanında faal olarak çalıştığını kaydetti.

Radar verisini yerli yazılımla ekrana aktarıyor

Sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada ÇARE sistemimin işlevine ilişkin bilgileri aktaran Funda Ocak, "Yerli ve Milli Ar-Ge projelerimiz arasında yer alan Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE)’nin havalimanlarına kurulumu hızlı bir şekilde devam ediyor. ÇARE Sistemi, Mevcut radarlardan gelen uçuş verilerinin ATC Sistemlerinde işlenmesi sonucunda ortaya çıkan nihai radar verisini tamamen yerli bir yazılım ile ekran üzerine iz bilgisi şeklinde aktaran bir sistem" ifadelerini kullandı.

Milli imkanlarla üretilerek tasarruf sağlandı

Çok Amaçlı Radar Ekranı projesinin hayata geçirilmesiyle yurt dışı kaynaklı olarak alınan sistemlerden tasarruf sağlandığına dikkat çeken Ocak, "Ekran üzerine aktarılan trafik verisi üzerinden kule kontrolörleri uçakların son yaklaşmalarını güvenli şekilde gerçekleştiriyor. Dış alımlarla yüksek meblağlar ödenerek temin edilen benzer sistemlerin yerine devreye alınan bu yerli yazılımla çok büyük miktarda tasarruf sağlandı" vurgusunu yaptı.

25 havalimanına daha ÇARE sistemi kurulacak

Toplamda 35 havalimanına kurulumu öngörülen proje kapsamında yapımı tamamlanan 10 havalimanında ÇARE sistemi çalışmaya başladı. Sistemin devreye alındığı illeri de sıralayan Funda Ocak, "Antalya Gazipaşa, Diyarbakır, Isparta Süleyman Demirel, Kahramanmaraş, Kastamonu, Nevşehir Kapadokya, Sinop, Sivas Nuri Demirağ, Şanlıurfa GAP ve Uşak Havalimanı’na kurulan sistem faal olarak çalışıyor. Kısa bir süre içinde 25 Havalimanımıza daha ÇARE’nin kurulumu tamamlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

DHMİ'nin Çare sistemi devrede

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Uni mezunu ~ 9 ay önce
Aranilan sart iyi ingilizce ve uni mezunu olmak. Bu sartlari karsilasaydim zaten 2300e kani 5 para etmez sef musvettelerinin agiz kokusunu cekmezdim !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazarlama ~ 9 ay önce
DHMİ'nin pazarlanacak çok ürünü var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek ÇARE miz eşit işe eşit ücret ~ 9 ay önce
Ayni seyrüsefer cihazının zayıf akım işlerinin kurulum,bakım-onarım,test ve ölçumlerini yapan elektronik personeliyle aynı seyrüsefer cihazının kuvvetli akım işlerinin kurulum,bakım-onarım,test ve ölçumlerini yapan elektrik personelinin tazminatı eşit olmalıdır. Tek CARE budur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çare ~ 7 ay önce
Bu yazıyı her yerde görür olduk.Aynı cihazın kuvvetli akım işleri ne demek.Elektronik ve Elektrik birimlerinin yaptığı işler net bir çizgiyle ayrılmış.Elektrik birimi neden Elektronik birimi ile birleşmeye çalışıyor anlamıyorum.Fakat bu demek değil ki Elektrik birimi Yaklaşma hizmeti vermiyor.PAPI leryaklaşma hizmeti veriyor.Elektrik birimi de kendi lisansını alabilir.
RADAR ~ 9 ay önce
bir oyun vardı call of duty 2 diye çok severek oynardım. o kadar gelişti ki pc ekranları kaldırmayacak düzeye geldi grafik ve diğer özellikleri yüzünden. demek istediğim bir şeyin talebi olmazsa arzında bir değişiklik olmaz. geliştirebilmemiz için çok zaman var ama bir yerden de başlamak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000