06 Mayıs 2016, Cuma 18:52:16

DHMİ ve SHGM uçuş okullarıyla görüştü

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldrım ve ve SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçuş okulu yöneticileri ile IFTE fuarındaki çalıştayda bir araya geldi.
  • Uçuş okulları ortalama 2-3 ton uçak kullanırlar. DHMİ hangarda konaklama ücreti hiç almaz. Apronda ise; trafiği yoğun havalimanlarında 24 saat için 3x1,25=3,75 TL konaklama ücreti, 3x0,90= 2,70 TL konma ve 5.-TL yaklaşma ücreti alınır. Trafiği yoğun olmayan havalimanlarında 3x0,60= 1,80 TL konaklama, 3x0,45= 1,35 TL konma ve 5.-TL yaklaşma ücreti uçuş okullarına konmada % 75 indirim (1,35 % 25= 0,33 Krş), konaklamada % 50 indirim (0,90 Krş) yapılır. Touch and go yapılmasından ücret alınmaz. Hizmetten faydalananın, karşılığını ödemesi temel prensip olmasına rağmen, DHMİ uçuş okullarından son derece düşük sembolik ücretler alıyor. Bu durum 4736 sayılı Kanuna aykırılık teşkil ediyor. Vatandaşın sırtına dolaylı vergi olarak yansıyan bu durumun düzeltilmesi, havalimanlarını kullananlardan en az maliyetin alınması önem arz etmektedir.
  • Kesinlikle devletin aldıgı paralar artirilmali. Ucuş okulları trilyonlarca kâr ederken elektriginden personelinden apronundan herseyinden faydalandikları havalimanları trilyonlarca zarar ediyor. 1930 yılında pilot açığı varmış teşvik vermişler. Yıl olmuş 2016 hala teşvik,indirim peşindeler. Bu ülkede asgari ücretli bile vergisini öderken kusura bakmasınlar uçuş okullarıda devlete gerektiği kadar para vermeliler.
  • Hezarfen ucretler tek motorlu aylik apronda konaklama 1000 tl,hangarda konaklama 1450 tl,konma 50 tl,plan 20 tl,ctr ve trainin area egitim 350 tl,yikama dis temizlik 350 tl,kamera cekim aprona gecis 150 tl,meydan saati uzatma 500 tl,esya dolabi bulundurma 150 tl begenmeyen hezarfene gitsin,5 tl nin hesabini yapmasin.
  • Bu kadar aç gozluluk olmaz,dhmi nin sembolik aldigi rakamlari bile cok goruyorlar,zaten devlete full zararsiniz,devlet daha ne yapsin,neredeyse size ozel apron yapiliyo,geceleri ucus icin koca limanin isiklari aciliyo,parklama ucreti yok,inis kalkis 50kr,gidin hezarfenede gorun yaklasma,parklama vb.diger hizmetleri,isyeyen hezarfen ucret tarifesini okusun.neymis pilot ihtiyaciymis,hadi ordan,pilot olamiyacak insanlari bile kursa al sirf parasi icin....

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldrım ve ve SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçuş okulu yöneticileri ile IFTE fuarındaki çalıştayda bir araya geldi. AFA, Er-Ah, Tarkim, Ayjet, Topair gibi okulların yöneticileri ile bir değerlendirme toplantısı yapan iki otorite çözüm önerilerini dinledi.

Uçuş okullarının 2016 yılından itibaren uygulamaya konulan 5 TL'lik yaklaşma ücretlerinin kaldırılması talebini değerlendiren DHMİ, ücretin sembolik olduğunu ve hizmet verilen işin karşılığı olarak alındığını belirtti. Ancak, önümüzdeki yıl konunun yeniden değerlendirmeye alınabileceği belirtildi. Bir okulun in-kalk eğitimleri ile birlikte yılda yaklaşık 400 bin TL yaklaşma ücreti ödediğini öne süren uçuş okulları, sembolik de olsa yaklaşma ücretinin okullar için ağır yük getirdiğini vurguladılar.

DHMİ Genel Müdür Serdar Hüseyin Yıldırım, konma-konaklama ücretlerinde 0-6 ton için uygulanan ücretin 0-2 olarak güncellendiğini hatırlatarak okullara kolalıklar sağlandığını vurguladı. Avgas'daki KDV indirimi konusunda ise maliyeye bildirim yapıldığını hatırlattı. Yıldırım, Uçuş Eğitim Organizasyonlarının eğitim sahalarının ise 26 Mayıs'tan itibaren yeniden güncellendiğini ve yeni VFR rotalarının belirlendiğini kaydetti. Öte yandan okullara, 2014 yılındaki IFTE fuarında yapılan çalıştayda görülen konuların birçoğunda ilerleme sağlandığı belirtilerek, güncel durumlarla ilgili bilgiler verildi.

SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ise SHT-ŞERİT talimatının 15 gün içerisinde yayımlanacağını, air street adı verilen hava alanlarının işletilmesi konusunun karara bağlanacağını açıkladı. Basına kapalı gerekleştirilen toplantı yaklalk 2 saat sürdü.

©AirportHaberDHMİ ve SHGM uçuş okullarıyla görüştü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Hizmet-Maliyet ~ 2 yıl önce
Uçuş okulları ortalama 2-3 ton uçak kullanırlar. DHMİ hangarda konaklama ücreti hiç almaz. Apronda ise; trafiği yoğun havalimanlarında 24 saat için 3x1,25=3,75 TL konaklama ücreti, 3x0,90= 2,70 TL konma ve 5.-TL yaklaşma ücreti alınır. Trafiği yoğun olmayan havalimanlarında 3x0,60= 1,80 TL konaklama, 3x0,45= 1,35 TL konma ve 5.-TL yaklaşma ücreti uçuş okullarına konmada % 75 indirim (1,35 % 25= 0,33 Krş), konaklamada % 50 indirim (0,90 Krş) yapılır. Touch and go yapılmasından ücret alınmaz. Hizmetten faydalananın, karşılığını ödemesi temel prensip olmasına rağmen, DHMİ uçuş okullarından son derece düşük sembolik ücretler alıyor. Bu durum 4736 sayılı Kanuna aykırılık teşkil ediyor. Vatandaşın sırtına dolaylı vergi olarak yansıyan bu durumun düzeltilmesi, havalimanlarını kullananlardan en az maliyetin alınması önem arz etmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesap Ortada ~ 2 yıl önce
Uçuş okulları üç köfte beş kuruş olsun istiyorlar.
Lobi faaliyetleri ~ 2 yıl önce
Uçuş okulları lobi faaliyetleriyle devletin üzerine yük olmaya devam ediyor. Havalimanlarından aldıkları hizmetin bedelini ödemekten imtina etmekteler, ancak öğrencilere fahiş fiyatlar uygulayarak haksız kazanç sağlıyorlar.
Hk ~ 2 yıl önce
Kesinlikle devletin aldıgı paralar artirilmali. Ucuş okulları trilyonlarca kâr ederken elektriginden personelinden apronundan herseyinden faydalandikları havalimanları trilyonlarca zarar ediyor. 1930 yılında pilot açığı varmış teşvik vermişler. Yıl olmuş 2016 hala teşvik,indirim peşindeler. Bu ülkede asgari ücretli bile vergisini öderken kusura bakmasınlar uçuş okullarıda devlete gerektiği kadar para vermeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 2 yıl önce
Hezarfen ucretler tek motorlu aylik apronda konaklama 1000 tl,hangarda konaklama 1450 tl,konma 50 tl,plan 20 tl,ctr ve trainin area egitim 350 tl,yikama dis temizlik 350 tl,kamera cekim aprona gecis 150 tl,meydan saati uzatma 500 tl,esya dolabi bulundurma 150 tl begenmeyen hezarfene gitsin,5 tl nin hesabini yapmasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 2 yıl önce
Bu kadar aç gozluluk olmaz,dhmi nin sembolik aldigi rakamlari bile cok goruyorlar,zaten devlete full zararsiniz,devlet daha ne yapsin,neredeyse size ozel apron yapiliyo,geceleri ucus icin koca limanin isiklari aciliyo,parklama ucreti yok,inis kalkis 50kr,gidin hezarfenede gorun yaklasma,parklama vb.diger hizmetleri,isyeyen hezarfen ucret tarifesini okusun.neymis pilot ihtiyaciymis,hadi ordan,pilot olamiyacak insanlari bile kursa al sirf parasi icin....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000