14 Aralık 2015, Pazartesi 08:45:40

Dev uçaklar gözden düştü

Havacılık dünyasının efsane uçaklarından, ABD başkanlarının da kullandığı çift katlı ilk uçak olan Jumbo jetlerin sonuna geldiğine işaret edildi.
  • istanbul konum itibari ile cok avantajli, emirates, katar veya ethiat in genis govde ile gidebildigi yerlere dar govde ile gidebiliyor, yakiti en pahali kullanan ulke olsak bile bu maliyetler diger buyuk sirketlere gore cok dusuk… birkac seneye en buyuk bayrak tasiyan firmalardan birisi olacak thy… 380 gibi prestij ucaklarini alacak elbette ancak sadece avusturalya gibi yerlere direk ucus icin.. bi de hizmet sektorunde yerimiz belli artik,dunya ulkelerinin yollarini alisveris merkezlerini yapmak,dunyanin insanini tasimak ve turizm.. bunlar bizim isimiz, elbette thy buyuyecek.. enerji ve degerli maden konusunda da yer bulabilsek keske…
  • Cok sacma adam diyor ki 4 motorlu iyi degil mis 2 motorlu iyimis hayir 4 iyi niye mi? Hadi istanbuldan Los angelas gidiyorsun ondan sonra yari yolda 1 motor bozuldu ve calismiyor 3 tanesi daha goturur ama B777 2 moturlu 1 tanesi bozulsa kesin yere veya deniz dusen olun 4 moturlu 1000x daha iyi! Lutfen durmasin!!
  • thy bence 747 den şaşmaması lazım a380 külfetli bi araç ve sefer kısıtlaması yapılmasa dolmaz buda zarar demektir
  • Geçenlerde B777 ve A380 uçaklarının geniş kapsamlı bi araştırmasını okumuştum. Özetleyecek olursam araştırma sonuçlarına göre B777 yolcu başına yakıt konusunda daha verimli olduğu ortaya çıkmış. Peki Emirates yada Etihad gbi büyük firmalar niçin Hala A380 i kullanıyor. Adamların müşteri portföyü çok farklı. A380 de Bussines ve First Class koltuk sayısı B777 ye göre çok olmasından kaynaklı oarak, arapların bu koltukları pazarlayabildiğinden iki uçağın arasındaki yakıt farkını kapatabiliyor hatta daha karlı bile olabiliyor. Malaysia gördüğünüz gbi işletemedi A380 lerini. TK'in de müşteri portföyü araplar gbi olmadığından, yakıt farkını Bussines ve First Class koltuk sayısındaki satışlardan kapatamayacağından mantıklı bulunmuyor. B777X ve A350 çok daha mantıklı olacaktır.

40 yılı aşkın süredir göklere hakim olan uçakların, değişen havacılık kuralları, havayolu şirketlerinin stratejileri ve geliştirilen turbofan motor teknolojilerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde sonunun gelebileceği belirtildi.

ABD’li havayolu şirketi Boeing tarafından 1969’da üretilen uçak, insanların seyahat ediş şekillerini değiştirdi.

500’den fazla yolcuyu taşıyabilen uçak, hem bilet fiyatlarını düşürdü hem de havayollarının daha uzak mesafelere gidebilmesine yardımcı oldu.

Boeing’in ardından, diğer uçak şirketleri de iki katlı uçakları üretmeye başladı.

Fransız şirket Airbus 2005 yılında iki katlı A380-800 modelini üretti ve ABD’li Boeing'in en büyük rakibi oldu.

SIKINTILAR ARTTI

Ancak bugünlerde hem Boeing hem de Airbus, her iki uçağı için yeni alıcı bulmakta zorlanıyor.

Uçakların en büyük sıkıntısı bu kadar büyük kapasiteli olması ve çok fazla yakıt tüketmesi.

Uçaklara ilginin azalmasının bir diğer nedeni de değişen havacılık koşulları.

Havayolu şirketleri artık daha etkin yakıt kullanan modelleri tercih ediyor.

Business Insider sitesinde yer alan haberde, Boeing’in son sekiz yılda sadece 45 uçak sattığı ifade edildi.

ABD’li şirket bu yılın başında çift katlı uçakların üretimini bu yıl her ay bir taneye indirdiklerini duyurdu.

“BİZDEN BU KADAR”

Airbus en son iki yıl önce havayolu şirketi Emirates’e bir adet çift katlı uçağından satmıştı.

Emirates’in en büyük rakibi Etihad’ın CEO’su Business Insider’a yaptığı açıklamada, dört motorlu uçaklarla ilgili olarak şöyle dedi:

“Bizden bu kadar. Biz artık iki motorlu uçakları tercih ediyoruz. Onlar çok da etkin yakıt kullanıyor.”

ABD’li şirket Virgin Atlantic’in CEO’su Craig Kreeger ise bu yılın başında Airbus şirketinin çift katlı uçağı için alıcı bulamamasına şaşırdığını söylemişti.

Dev uçaklar gözden düştü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

380 ~ 2 yıl önce
istanbul konum itibari ile cok avantajli, emirates, katar veya ethiat in genis govde ile gidebildigi yerlere dar govde ile gidebiliyor, yakiti en pahali kullanan ulke olsak bile bu maliyetler diger buyuk sirketlere gore cok dusuk… birkac seneye en buyuk bayrak tasiyan firmalardan birisi olacak thy… 380 gibi prestij ucaklarini alacak elbette ancak sadece avusturalya gibi yerlere direk ucus icin.. bi de hizmet sektorunde yerimiz belli artik,dunya ulkelerinin yollarini alisveris merkezlerini yapmak,dunyanin insanini tasimak ve turizm.. bunlar bizim isimiz, elbette thy buyuyecek.. enerji ve degerli maden konusunda da yer bulabilsek keske…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok sacma ~ 2 yıl önce
Cok sacma adam diyor ki 4 motorlu iyi degil mis 2 motorlu iyimis hayir 4 iyi niye mi? Hadi istanbuldan Los angelas gidiyorsun ondan sonra yari yolda 1 motor bozuldu ve calismiyor 3 tanesi daha goturur ama B777 2 moturlu 1 tanesi bozulsa kesin yere veya deniz dusen olun 4 moturlu 1000x daha iyi! Lutfen durmasin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AA ~ 2 yıl önce
777 bu ön yargıları yıkmıştı zamanında, bu en çok pasifik uçuşlarında tedirginlik veriyordu zamanında ama böyle bir kaza milyonlarca uçuşa rağmen olmadı.yeni nesil uçaklar akıl almaz derecede güvenli yeter ki bakımları tam olsun.
urfair ~ 2 yıl önce
thy bence 747 den şaşmaması lazım a380 külfetli bi araç ve sefer kısıtlaması yapılmasa dolmaz buda zarar demektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 2 yıl önce
Geçenlerde B777 ve A380 uçaklarının geniş kapsamlı bi araştırmasını okumuştum. Özetleyecek olursam araştırma sonuçlarına göre B777 yolcu başına yakıt konusunda daha verimli olduğu ortaya çıkmış. Peki Emirates yada Etihad gbi büyük firmalar niçin Hala A380 i kullanıyor. Adamların müşteri portföyü çok farklı. A380 de Bussines ve First Class koltuk sayısı B777 ye göre çok olmasından kaynaklı oarak, arapların bu koltukları pazarlayabildiğinden iki uçağın arasındaki yakıt farkını kapatabiliyor hatta daha karlı bile olabiliyor. Malaysia gördüğünüz gbi işletemedi A380 lerini. TK'in de müşteri portföyü araplar gbi olmadığından, yakıt farkını Bussines ve First Class koltuk sayısındaki satışlardan kapatamayacağından mantıklı bulunmuyor. B777X ve A350 çok daha mantıklı olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa TURAN ~ 2 yıl önce
EMIRATES QATAR ETİHAT bunlar bu AİRBUS 380-800 LERİ PETROLLERİ BOL OLDUĞU İÇİN ALDILAR AVRUPALI HAVAYOLLARI SADECE ELLERİNDE BU UÇAKLARDAN 10 YADA 15 TANESİ VAR ÇÜNKÜ MALİYETLİ UÇAKLAR BİZDE İSE BOEİNG 777 LER BİLE THY Yİ ZORLUYORKİ BİRDE 380 ALSA ELİNDE PATLAR GELECEĞİN UÇAKLARI BOEİNG 787 -8-9 777 XX AİRBUS A350XWB 800 900 MODELLERİ EN ÇOK SİPARİŞ ALAN YENİ NESİL UÇAKLAR

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000