13 Nisan 2011, Çarşamba 08:15:25

DEV UÇAK GEMİSİ TÜRKİYE'DE PARÇALANACAK

İngiltere’nin emekliye ayırdığı HMS Invincible adlı uçak gemisi sökülmek üzere Aliağa’ya getirildi. 1976’da kurulan Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi’nde ilk kez bir uçak gemisi parçalanacak.
  • acaba bu gemide radyasyon varmidir .bununda arastirilmasi gerekiyor olabilir ..belki bunun icin ingilizler kendi gemilerini sokmek istemediler .
  • kanserojen madde içerdiği ve diğer ülkeler insanlarını düşündüğü için dünyada bu pis işi çinlilere ve bize yıktılar. nasıl olsa "bize bişey olmaz"
  • Neden gelecek buraya sökülmek için, kanserojen de ondan! hey patronlar nelere kadirsiniz,
  • teknoloji baslikli yaziyi yazan ardas cok dogru soyledi sonucda araba gbi deildr bu ucak gemileri AR-GEleri cok pahali oldugunda pek fazla deimemisdir gunumezde turkiye silahli kuvetlrininde boyle bir gemeiye ihtuyaci vardr

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Atık Yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, İngiltere’den römorkörlerle getirilen Invincible’nin Leyal Tersanesi’de söküleceği bilgisini verdi.

Türkiye seçildi

İngiliz Donanması’nın geminin söküleceği yeri seçmek için Çin ve Türkiye’de incelemelerde bulunduğunu aktaran Çeviker, çevreci uygulamaları ile ön plana çıktığı için Aliağa’nın seçildiğini dile getirdi. Daha önce de İngiliz Donanması’ndan bazı gemilerin bölgeye geldiğini belirten Çeviker, “Buradan alınan olumlu referansla şimdi yine bizi tercih ettiler. İlk kez bölgede bir uçak gemisini parçalayacağız. Bu gemiden yaklaşık 18-19 bin ton demir-çelik elde edilmesi bekleniyor” dedi.

Rekora bir adım

Çeviker, uçak gemisindeki asbest dahil çevreye zararlı tüm maddelerin ve silah donamından arındırılarak getirildiğini  sözlerine ekledi. 2002-2008 arasında Aliağa’da yılda ortalama 145 bin ton gemi söküldüğünü belirten Çeviker, miktarın 2009’da 300 bin, 2010’da ise 423 bin tona çıktığını kaydetti. Bu yılın ilk yarısında da 90 gemi ile 140 bin tonluk söküm yaptıklarını dile getiren Çeviker, “Yılsonu hedefimiz ise 600 bin ton. Bu miktar ile 1995’te gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 650 bin ton söküm rekoruna yaklaşmayı planlıyoruz. Bizim 900 bin tonluk bir kapasitemiz var” dedi. (Hürriyet)

DEV UÇAK GEMİSİ TÜRKİYE'DE PARÇALANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

gemiler ~ 4 yıl önce
acaba bu gemide radyasyon varmidir .bununda arastirilmasi gerekiyor olabilir ..belki bunun icin ingilizler kendi gemilerini sokmek istemediler .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
kanserojen madde içerdiği ve diğer ülkeler insanlarını düşündüğü için dünyada bu pis işi çinlilere ve bize yıktılar. nasıl olsa "bize bişey olmaz"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Neden gelecek buraya sökülmek için, kanserojen de ondan! hey patronlar nelere kadirsiniz,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
teknoloji baslikli yaziyi yazan ardas cok dogru soyledi sonucda araba gbi deildr bu ucak gemileri AR-GEleri cok pahali oldugunda pek fazla deimemisdir gunumezde turkiye silahli kuvetlrininde boyle bir gemeiye ihtuyaci vardr

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000