23 Ekim 2010, Cumartesi 08:34:43

"Destek olun F-16 dosyası açılsın!"

Milliyet Gazetesi yazarlarından Derya Sazak, özellikle darbe döneminde yapılan F-16 alımlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarının yeniden irdelenmesi gerektiğini belirtiyor. Peki, Sazak başka neler dedi? İşte o yazı...
  • "T.Şahinkaya1-2-3" e:hırsızın senin tarafı benim tarafı yok kardeşim hırsız HIRSIZdır.kim hırsız hakkında soruşturma açıyorsa ben onun yanındayım.sen yıllar önce bazı bahanelerle yurtdışına kapağı atmışsın tuzun kuru .ben hala bu ülkenin sıkıntıları ile boğuşuyorum.benim çocuklarım bu hırsızların yürüttüğü vergiler yüzünden halen 70 kişilik sınıflarda okumak zorunda.oradan atıp tutmak kolay.kim hırsızı yakalayıp çaldıklarını geri alacaksa ben onun yanındayım.dileğim bunu dışında KERİZ FENERİninde aydınlatılmasıdır.
  • Simdi kalkiyorsunuz. Sol gözümü kaybetmeme sebep olanlara degil. Sag gözümü koruyanlara,vatani ve milletin bekaa ve ülküsü icin gece gündüz calismis kisilere dil uzatiyorsunuz. Ve zannediyorsunuz ki; Bu kisiler sahipsiz.YANILIYORSUNUZ. Biz Atatürkün cocuklari, onun bizlere emanet ettigi Hv.Kuvvetleri pilotlarina hep sahip cikacagiz. AC ,ACIKTA KALACAGIZ.Ama sahip cikacagiz. Ben belki garip bir gurbetciyim. Ama onlara verebilecegim.Aslan gibi bir yüregim ve 1 dariem ve yazligim var .Onlarda onlarin emrinde. Önce kendi aynaniza bakin. Tükrügünüz dönüp sizi geri buluyor. Hemde iskalamadan...
  • 12 eylül ,öncesi evimden cikip ,liseyedahi gidemezdim. 17 yasinda iken okula giderken bir mahalle sagci diger mahalle solcu,bir tren istasyonu sagci digeri solcu idi. 6km uzaklikta olan okuluma gitmek okadar zordu ki,Ankaradan istanbula otobüsle daha erken varirdiniz.Rahmetli babam,oglum okula giderken ,önünü cevirilerse EKMEK partisindeyim de dedi. Bende öyle dedim. MAO cular yolumu kestiginde ,sol gözüme TUGLA yemistim.17 yasinda sol gözümün görüs seviyesini kaybettim. Ayni gün okuldan dönerkende Ülkücülerden tekme yemistim. Ya sagci Yada solcu olacaksin dediler. Ekmek partiside ne imis dediler. Bu TUGLA Hv.Hrp Okuluna girmememe sebep oldu,Cünki sol gözümü 17 yasinda görüs seviyesini kaybetmistim.
  • Hv.kuvvetlerinmizin ,ASLAN PARCALARINI farelere yedirmeyiz. Bu millette bu asalet ve bu kudret yeterince vardir.Sesimiz cikmayabilir ama bu olmadigimiz anlamina asla gelmez. ATATÜRK ün evlatlari,Bu ülkenin bagrindan cikmis bu pilotlara ac kalir,acikta kalir yine yanliz birakmaz. Senin önergeni yeyim ben.. Önce ispatla sonra önergeni ver. Basite kacma. Kahraman pilotlarimiz gibi IS ÜRET ,laf DEGIL...

12 Eylül referandumuyla kaldırılan 1982 Anayasası’nın geçici 15. maddesi nedeniyle dokunulamayan, örtbas edilen dosyalar yeniden açılıyor.

DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit’in öncülüğünde 21 milletvekili 12 Eylül darbesinin Hava Kuvvetleri Komutanı ve Konsey üyesi Tahsin Şahinkaya hakkında “F-16 uçaklarının alımındaki yolsuzluk iddialarının” araştırılmasını isteyen bir önergeyi Meclis Başkanlığı’na sundu.

TIME dergisine “dünyanın en zengin generalleri”nden biri olduğu gerekçesiyle kapak olan Şahinkaya olayı, 1986 yılında SHP’li Cüneyt Canver tarafından Meclis’e getirilmiş, ancak geçici 15. madde nedeniyle ANAP tarafından gündeme alınmadan reddedilmişti.

Muhalefet şimdi 12 Eylül’ün “akçalı” konularına giriyor.

Tarihi önergenin gerekçesi şöyle:

“12 Eylül 1980’den sonra ülkemizde uzunca bir süre parlamento denetiminden uzak bir dönem yaşanmıştır. Bu dönemde, gemicilikten havacılığa kadar birçok alanda usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları ortaya atılmış; ancak pek çoğu resmiyete intikal ettirilmediği için, inceleme ve araştırma dışı kalmıştır. Bu iddiaların en çok yoğunlaştığı kişilerden biri, emekli Orgeneral Sayın Tahsin Şahinkaya olmuştur.

Şahinkaya ile ilgili iddialar, F-16 uçaklarının alımında yolsuzluk yapmak, Hava Kuvvetleri Komutanı iken bu kuvvetin ihale ve alımlarının belli şirketlere verilmesi için nüfuz kullanıp çıkar sağlamaktan, haksız iktisap yoluyla çok sayıda taşınır ve taşınmaz mal edinilmiş olmaktan, yurtdışında ve sırdaş hesaplarda parası olmaya kadar uzanmaktadır.

Sayın Şahinkaya’nın ayrıca birtakım holdinglerle ortaklık ilişkisi içinde olduğu iddiaları vardır.

Silahlı Kuvvetler’in ihale ve alımlarında yolsuzluklar yapıldığına ilişkin iddiaları, ilk kez Sayın Tahsin Şahinkaya ile de ortaya çıkmamıştır. Locheed, ITT gibi şirketlerin de Türkiye’de rüşvet dağıttıkları öne sürülmüş ve bu iddialar yargıya intikal ettirilmiştir. Bu nedenle bu tür araştırmaların Silahlı Kuvvetler’i rahatsız edeceği yolundaki söylentiler haklı olamaz. Tersine, bu gibi iddiaların ortada bırakılması, Silahlı Kuvvetler’in sağlam gelenekleri ile bağdaşmaz. Esasen bu tip yolsuzluk iddiaları, hiçbir gerekçe ile örtbas da edilemez.

Sayın Şahinkaya’nın mal varlığı ile ilgili açıklamaları da tatmin edici olmaktan uzaktır. F-16 uçakları ile ilgili anlaşma, yalnız uçak üretimine ilişkin değildir. Bu anlaşma ülke ekonomisinin boyutlarında bir dizi çıkar bağlantısını ve ipoteklerini de gündeme getirmiştir.”

Önergede İş-Kur, Denizcilik Bankası ve Bagfaş arasındaki ilişkiler de Şahinkaya ve F-16 ihalesiyle bağlantılı olarak sorgulanıyor. Meclis Araştırma Komisyonu kurulması isteniyor.

12 Eylül’le hesaplaşmak isteyen AKP’ye işte bir fırsat daha: Destek olun F-16 dosyası açılsın!

Derya SAZAK
MİLLİYET

"Destek olun F-16 dosyası açılsın!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
"T.Şahinkaya1-2-3" e:hırsızın senin tarafı benim tarafı yok kardeşim hırsız HIRSIZdır.kim hırsız hakkında soruşturma açıyorsa ben onun yanındayım.sen yıllar önce bazı bahanelerle yurtdışına kapağı atmışsın tuzun kuru .ben hala bu ülkenin sıkıntıları ile boğuşuyorum.benim çocuklarım bu hırsızların yürüttüğü vergiler yüzünden halen 70 kişilik sınıflarda okumak zorunda.oradan atıp tutmak kolay.kim hırsızı yakalayıp çaldıklarını geri alacaksa ben onun yanındayım.dileğim bunu dışında KERİZ FENERİninde aydınlatılmasıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Simdi kalkiyorsunuz. Sol gözümü kaybetmeme sebep olanlara degil. Sag gözümü koruyanlara,vatani ve milletin bekaa ve ülküsü icin gece gündüz calismis kisilere dil uzatiyorsunuz. Ve zannediyorsunuz ki; Bu kisiler sahipsiz.YANILIYORSUNUZ. Biz Atatürkün cocuklari, onun bizlere emanet ettigi Hv.Kuvvetleri pilotlarina hep sahip cikacagiz. AC ,ACIKTA KALACAGIZ.Ama sahip cikacagiz. Ben belki garip bir gurbetciyim. Ama onlara verebilecegim.Aslan gibi bir yüregim ve 1 dariem ve yazligim var .Onlarda onlarin emrinde. Önce kendi aynaniza bakin. Tükrügünüz dönüp sizi geri buluyor. Hemde iskalamadan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
12 eylül ,öncesi evimden cikip ,liseyedahi gidemezdim. 17 yasinda iken okula giderken bir mahalle sagci diger mahalle solcu,bir tren istasyonu sagci digeri solcu idi. 6km uzaklikta olan okuluma gitmek okadar zordu ki,Ankaradan istanbula otobüsle daha erken varirdiniz.Rahmetli babam,oglum okula giderken ,önünü cevirilerse EKMEK partisindeyim de dedi. Bende öyle dedim. MAO cular yolumu kestiginde ,sol gözüme TUGLA yemistim.17 yasinda sol gözümün görüs seviyesini kaybettim. Ayni gün okuldan dönerkende Ülkücülerden tekme yemistim. Ya sagci Yada solcu olacaksin dediler. Ekmek partiside ne imis dediler. Bu TUGLA Hv.Hrp Okuluna girmememe sebep oldu,Cünki sol gözümü 17 yasinda görüs seviyesini kaybetmistim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hv.kuvvetlerinmizin ,ASLAN PARCALARINI farelere yedirmeyiz. Bu millette bu asalet ve bu kudret yeterince vardir.Sesimiz cikmayabilir ama bu olmadigimiz anlamina asla gelmez. ATATÜRK ün evlatlari,Bu ülkenin bagrindan cikmis bu pilotlara ac kalir,acikta kalir yine yanliz birakmaz. Senin önergeni yeyim ben.. Önce ispatla sonra önergeni ver. Basite kacma. Kahraman pilotlarimiz gibi IS ÜRET ,laf DEGIL...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000