04 Kasım 2012, Pazar 08:19:04

DEDEMAN "FELIX GİBİ" UÇACAK

İş adamı Murat Dedeman’ın uzay turisti olma hayali kilo testine takıldı. Roketli yolculuk izni çıkmayan Dedeman uzaya dünya rekoru kıran Felix’in kullandığına benzer balonla çıkacak.
  • Havacılığımız gelişiyor. (105 kilo olmuş şimdiden. :P )

 

Hollandalı Space Expedition Cooperation (SXC) firmasının 2014’te uzaya göndereceği turistik rokette yer ayırtan iş adamı Murat Dedeman’ın sağlık kontrolü negatif çıktı. Uzay seyahati için 95 bin dolar ödeyerek başvuran Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı, astronot kıyafetli kilo limitini aşınca roketle yolculuğuna izin verilmedi. Dedeman uzaya aynı firmanın ‘Bloon Yakın Uzay Gemisi’yle çıkacak.
 
ÇIKIŞ 2.5, İNİŞ 1 SAAT SÜRECEK
 
Hollandalı firmanın Türkiye satış temsilciliğini yapan VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu, uzay için geçen hafta dünya rekoru kıran Avustralyalı Felix Baumgartner’in kullandığına benzer balonlu programları da olduğunu söyledi. Pirinçcioğlu “Balon programıyla 36 kilometre yüksekte   2 saat süreyle bir seyir yapılacak. Çıkışı 2.5 saat, aşağı inişi de 1 saat sürüyor. Türkiye’den birkaç kişi daha var balonla gitmeyi planlayan” dedi.
 
ASTRONOT OLAMAYACAKLAR
 
Bloon yakın uzay gemisinde bir kapsül bulunduğunu ifade eden Pirinçcioğlu “O kapsülün içinde oturuyorsunuz. Orada 4 kişi ve 2 pilot var. Uzay çizgisinde tam bir optimum nokta. Buna biz ‘yakın uzay’ diyoruz. Buraya çıkan astronot olamayacak. LYNX uzay roketine katılanlar 100 kilometreyi geçtiği için astronot oluyor” diye konuştu.
 
AHU AYSAL’IN DENEME UÇUŞU BAŞARILI
 
Karayipler’in Çuracao Adası’ndan yapılacak uzay uçuşları için Türkiye’den Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanı Ali Şen, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman ve iş kadını Ahu Aysal başvurdu. Uzay turisti olmak isteyenlerin 105 kilonun altında olması gerekiyor. Tıbbi testleri geçen iş kadını Aysal önceki hafta ilk deneme uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi. Jet uçağıyla 15-20 kilometre havalanan Aysal, 2013 yılının ilk aylarında da yer çekimsiz parabolik uçuş eğitimi alacak. Ali Şen’in ise henüz sağlık kontrolleri yapılmadı.
 
AY MANZARALI OTEL 2015’TEN SONRA
 
Uzay yolcuları seyahatleri sırasında kameraları olan başlıklar takacak. Onların gördüklerini, yakınları da aynı anda izleme imkanı bulacak. Yolculuklar internet üzerinden de izlenebilecek. Turistik seyahatlerin yanı sıra kendilerine uzaya yerleşme gibi taleplerin de geldiğini anlatan VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu “Geçenlerde otelci bir arkadaşımız, ‘Ben kariyerimi uzaydaki oteli işletme üzerine yapmak istiyorum’ dedi. O çok hoşuma giden bir konu oldu. O da 2015 yılı itibariyle mümkün olabilecek” dedi.
DEDEMAN "FELIX GİBİ" UÇACAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Azılı TGS li ~ 6 yıl önce
Havacılığımız gelişiyor. (105 kilo olmuş şimdiden. :P )

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000