08 Mart 2010, Pazartesi 13:24:03

DAYIN VAR MI, DAYIN?

Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan, bu haftada bilgilendirici ve doyurucu yazısıyla haftaya başlıyor. İşte İnan'ın bu haftaki yazısı...
  • bu sektörde torpilin yoksa bir hiçsin. istersen birinci ol istersen boeing airbus jeppesen kitabı yaz. ne insanlar uçak uçuruyor bilinse kimse uçağa binmez.
  • sayın sefa inan eski bir hava trafik kontroloru olarak bende pilotaj kuursunu bitirdim başıma gelmeyen kalmadı bir şirkette istihdam edildim ve daha sonra da farklı bahanelerle tip eğitimini tamam lamadan işten ayrılmak zorunda bıraklıldım boyle bir program yaparsanız her türlü gelip konuşmaya hazırım ne yüzümü saklarım ne adımı
  • Simdi pilotaj isinin icinde olup olmadigini bilmiyorum ama su an ucan yuzlerce torpilli arkadasimizin coffin corner ne desen sabit mach ile tirmanirken tas ne olur desen kac tip spoiler var acikla desen hangisinin cevap verebilecegini sen daha iyi biliyorsun.Ben bunu kastetmek istedim,yoksa iki ay egitim verilince o ucagi maymun bile indirip kaldirabiliyor.Bilmem anladin mi?Yoksa bu ticari pilotluk isi senden chandelle lazy-eight immelman Split S hammer-head istemez,glide slope ve localizer takibi ister en fazla onu da ucagin nasil uctugunu bilmeyenler de yapiyor zaten!Asil onemli olan mesela Jeppesen okuyabilmektir,iki haftalik flight planning dersinde Jeppesenin kapagini acamazsin,sira gelmez.Umarim yardimci olmustur!
  • pilotun kendi kendini yetiştirmesi nasıl oluyor ? her derede bir at öldürdükten sonra, ya da her istasyonda bir kaza yaptıktan sonra mı tecrube kazanıp kendi kendini yetiştiriyor ?? mubin yazar

Geçen haftalarda hatırlayacağınız üzere yabancı pilot sorununa eğilmiş ve yabancı pilotların ülkemizde çoğalmasını, havacılığımıza ipotek koyma olarak yorumlamıştım. Bu yazımın yayınlanmasının ardından AirportTV’deki Kara-Kutu programıma Ayjet’in yöneticilerini davet etmiş ve kamuoyunun önünde telefon ve SMS bağlantıları alacağımı belirterek bir program yapmıştım. Bu programa, pilot okullarında öğrenci olanların veya mezunların katılımını beklememe rağmen, beklenen katılım gerçekleşmedi. Ancak program sonunda evime gittiğimde, mail box’ım pilot okullarında okuyan ve mezun olanların mesajlarıyla dolmuştu. Ne yazık ki, gençlerimiz parasını vererek okudukları okulların yönetiminden bile çekinir olmuş. Bilgisayarımın başına geçtim ve kendilerine bana anlattıkları olumsuzlukların ortaya çıkabilmesi ve kamuoyu desteği sağlayabilmek, SHGM’nin dikkatini çekebilmek için mutlaka TV’de bir program yapalım önerisini götürdüm, çoğunlukla Tamam dediler.

Ancak program  günü yaklaştıkça “Tamam” diyenler; tek, tek çekilmeye ve özür dilemeye başladıklarında, ben de bu programı yapamayacağım diyerek yeni konuk arayışlarına başlamıştım ki, 3 yeni pilot olmuş arkadaşın; “biz geliyoruz “  diye gönderdikleri mesaj ve telefon beni yine ümitlendirdi. Ancak, bu gençler TV’ye geldiklerinde, kendilerine program boyunca maske takarak ve seslerini değiştirerek yayın yapacağımızı söylememe rağmen, kendilerine arkadaşlarından ve eşlerinden gelen telefonlardan sonra, tek kişiye kadar düştüler. Sonuçta isminin deşifre edilmemesi şartıyla bu yeni pilotumuz telefonla katılım sağladı.

Sonuç olarak; peş peşe iki hafta bu yabancı pilot sorunu ve pilot okullarımızın yeterliliğini sorgulayan iki program yaptım ve sonunda biri birinden çok farklı sonuçlar çıktı. Okul yönetimi; “biz çok iyi pilot yetiştiriyoruz” derken, Diğeri;  “mezun olduk ama çok yetersiziz” diyor.

Bu aşamada, Ayjet bir ilan vererek, DLR eğitimi vereceğini duyuruyor. Ben bu DLR testlerinin aslında pilot okullarına girişte yapılması gerektiğini düşünüyorum.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

DAYIN VAR MI, DAYIN?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 8 yıl önce
bu sektörde torpilin yoksa bir hiçsin. istersen birinci ol istersen boeing airbus jeppesen kitabı yaz. ne insanlar uçak uçuruyor bilinse kimse uçağa binmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayın sefa inan eski bir hava trafik kontroloru olarak bende pilotaj kuursunu bitirdim başıma gelmeyen kalmadı bir şirkette istihdam edildim ve daha sonra da farklı bahanelerle tip eğitimini tamam lamadan işten ayrılmak zorunda bıraklıldım boyle bir program yaparsanız her türlü gelip konuşmaya hazırım ne yüzümü saklarım ne adımı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Simdi pilotaj isinin icinde olup olmadigini bilmiyorum ama su an ucan yuzlerce torpilli arkadasimizin coffin corner ne desen sabit mach ile tirmanirken tas ne olur desen kac tip spoiler var acikla desen hangisinin cevap verebilecegini sen daha iyi biliyorsun.Ben bunu kastetmek istedim,yoksa iki ay egitim verilince o ucagi maymun bile indirip kaldirabiliyor.Bilmem anladin mi?Yoksa bu ticari pilotluk isi senden chandelle lazy-eight immelman Split S hammer-head istemez,glide slope ve localizer takibi ister en fazla onu da ucagin nasil uctugunu bilmeyenler de yapiyor zaten!Asil onemli olan mesela Jeppesen okuyabilmektir,iki haftalik flight planning dersinde Jeppesenin kapagini acamazsin,sira gelmez.Umarim yardimci olmustur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
pilotun kendi kendini yetiştirmesi nasıl oluyor ? her derede bir at öldürdükten sonra, ya da her istasyonda bir kaza yaptıktan sonra mı tecrube kazanıp kendi kendini yetiştiriyor ?? mubin yazar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000