22 Aralık 2009, Salı 07:52:08

Davutoğlu'ndan Avrupa'ya vize resti

Türkiye ile Avrupa Birliği'nin üyelik müzakerelerinde 12. faslı açtığı dünkü hükümetlerarası konferansa, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ağır sözleri damgasını vurdu.
  • elin sirp i daha muzakerelere baslamamis, elini kolunu sallayip giriyor, turkiye 9 yildir muzakere ediyor, vatandaslar olarak bizler halen konsolosluklara vize parasi oduyor, eziyet cekiyor, ustelik konsolosluktaki sozde turk olan ama yabanci ulke adina calisan sozde insanlardan azar ye, ustelik o kadar masrafa ragmen, vizeden red al, neymis sayin bakanimiz tepki vermis kimin umurunda, sen de vize uygula bakalim,onlar ne yapacak, neymis turizm bacasiz sanayiymis , ben gidemiyosam onlarda gelmesin, ama kimin umurunda, sayin davutoglunda nasilsa kırmızı pass var. :@
  • kim bu adam yahu kendini ne sanıyor? hemşerim heriflerin tepesini attırma yoksa alman polisi senin ne pasaportunun rengine nede türkiyedeki pozisyonuna bakar.sana standart bir TÜRK VATANDAŞI muamelesi çeker ve ardından geri yollar ozaman anlarsın hanyayı-konyayı.ikide bir zırvalayıp durumunu dahada zora sokma.
  • "Türk vatandaşlarına vize kalkmazsa bunu çifte standart olarak değerlendireceğiz", Sanki senin değerlendirmeni çok takacaklar da :)
  • Sevgili editörler. İki defa okudum, bu arkadaş ne diyor anlamadım. Siz anladınız da mı yayınlıyorsunuz bu yorumu ben de bunu anlamadım. Bir de yorum gönderdikten sonra bir ibare çıkıyor. Siz hiç okudunuz mu bunu sayın editörler.

Ankara, üyelik müzakerelerine dahi başlamamış olan Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a geçen hafta vize muafiyeti getirilirken 12. faslı müzakerelere açan Türkiye'ye hâlâ çok ağır vize şartları uygulayan AB'ye, Brüksel'de patladı. Davutoğlu, gerekli bütün mevzuat değişikliklerinin ardından Avrupa'nın yine de Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırmakta direnmesi durumunda çifte standart uygulamış olacağı uyarısı yaparken, AB'nin bahanesinin de kalmayacağını vurguladı. Kıbrıs meselesinde de sert açıklamalar yapan Davutoğlu, AB'nin, kısa süre içerisinde Kıbrıs konusunda "stratejik bir kararın eşiğine geleceğini" savundu. Davutoğlu, Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra geniş bir bürokrat grubuyla Brüksel'e gelen Türkiye heyeti, AB cenahından Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve AB Komisyonu Genişleme Komiseri Olli Rehn'in hazır bulunduğu HAK'ta sürecin en girift başlıklarından olan çevre faslını müzakerelere açmış oldu.

"AB'NİN KÜRESEL OYUNCULUĞUNU TÜRKİYE BELİRLEYECEK"

HAK'ın ardından yapılan ortak basın toplantısında Davutoğlu, üyelik müzakerelerine dahi başlamamış ülkelere vize muafiyeti getirilirken, nüfuslarının büyük bir kısmı Müslüman olan Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova ve Türkiye'nin bu haktan mahrum edilmesine sert tepki gösterdi. "Gerçekten AB'nin Schengen bölgesine vizesiz seyahat için ne tür teknik hazırlıklar istediğini bilmek istiyoruz. Geri kabul anlaşması istiyorlar. 'Evet' dedik, hazırlıkları devam ediyor. Birkaç ay içinde değil çok kısa sürede, 1-2 ay içinde buna hazır oluruz. Biyometrik pasaport gibi diğer teknik hazırlıkları ve diğerlerini, dost Batı Balkan ülkelerinin yerine getirdiği tüm kriterleri karşılamaya hazırız. Tüm bu kriterleri yerine getirdikten sonra AB'nin Türkiye'ye vizesiz seyahat politikasını uygulamaması için hiçbir bahanesinin kalmayacağını düşünüyoruz. Samimi olarak söylemem gerekirse bütün bunlara rağmen Türk vatandaşlarına AB vizesi kalkmazsa bunu çifte standart olarak değerlendireceğiz." diyen Davutoğlu'na doğrudan tepki vermekten kaçınan Bildt ve Rehn, vize meselesinin toplantıda gündeme geldiğini söylemekle yetindi. Rehn, AB'nin Türkiye'den de Batı Balkan ülkelerinden istedikleri kriterlerin aynısını talep etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Genişleme komiserliği görevini devretmeye hazırlanan Olli Rehn, katıldığı son HAK'ta Türkiye'nin müstakbel üyeliğine kuvvetli destek verdi. Brüksel'in Türkiye'nin üyelik sürecinde takınacağı tavrın AB'nin küresel bir oyuncu olup olmak istemediğinin en büyük testi olacağını vurgulayan Rehn, Türkiye'nin stratejik ehemmiyetinin Avrupa'da artık anlaşıldığını kaydetti.

Davutoğlu'ndan Avrupa'ya vize resti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 8 yıl önce
elin sirp i daha muzakerelere baslamamis, elini kolunu sallayip giriyor, turkiye 9 yildir muzakere ediyor, vatandaslar olarak bizler halen konsolosluklara vize parasi oduyor, eziyet cekiyor, ustelik konsolosluktaki sozde turk olan ama yabanci ulke adina calisan sozde insanlardan azar ye, ustelik o kadar masrafa ragmen, vizeden red al, neymis sayin bakanimiz tepki vermis kimin umurunda, sen de vize uygula bakalim,onlar ne yapacak, neymis turizm bacasiz sanayiymis , ben gidemiyosam onlarda gelmesin, ama kimin umurunda, sayin davutoglunda nasilsa kırmızı pass var. :@

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
kim bu adam yahu kendini ne sanıyor? hemşerim heriflerin tepesini attırma yoksa alman polisi senin ne pasaportunun rengine nede türkiyedeki pozisyonuna bakar.sana standart bir TÜRK VATANDAŞI muamelesi çeker ve ardından geri yollar ozaman anlarsın hanyayı-konyayı.ikide bir zırvalayıp durumunu dahada zora sokma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"Türk vatandaşlarına vize kalkmazsa bunu çifte standart olarak değerlendireceğiz", Sanki senin değerlendirmeni çok takacaklar da :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sevgili editörler. İki defa okudum, bu arkadaş ne diyor anlamadım. Siz anladınız da mı yayınlıyorsunuz bu yorumu ben de bunu anlamadım. Bir de yorum gönderdikten sonra bir ibare çıkıyor. Siz hiç okudunuz mu bunu sayın editörler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000