21 Eylül 2012, Cuma 08:50:06

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ABD'nin başkent Bişkek'teki Manas Hava Üssü'nün, 2014'den sonra sivil havalimanına dönüştürüleceğini açıkladı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Atambayev, "Görüşmemizde ABD hava üssü gündeme gelmedi. Ancak şunu söylemek isterim ki, 2010 yılından itibaren Geçici Hükümet Başkanı Yardımcısı, daha sonra 2011'de Başbakan olarak ve şimdi de Cumhurbaşkan olarak her zaman “Manas”ın sivil havalimanı olması gerektiğini söylüyorum. 2014 yılından itibaren “Manas” havalimanı sivil havalimanına dönüştüreceğiz. Bunu ABD temsilcilerine de her zaman dile getirdim" ifadelerini kullandı.

Putin de, ABD hava üssüyle ilgili konunun görüşmede ele alınmadığını belirterek, "Rus hava üssü ile ilgili konu gündeme geldi. Bunun hangi şartlarda faaliyet göstermesi gerektiğini müzakere ettik" dedi.

Putin, Kırgızistan'da ister ABD, ister Rus yahut başka yabancı bir ülkenin hava üssü olsun, bu konudaki kararın bağımsız Kırgızistan'a ait olduğunu dile getirdi.

ABD askerlerinin ülkeden ayrılmasının ardından, Manas havalimanının ekonomik olarak faaliyet göstermesi için Kırgızistan'la

işbirliği yapacaklarını söyleyen Putin, "Havalimanının ekonomik olarak gelir elde etmesi ve ülkenin kazanması için katkıda bulunacağız" dedi.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000