12 Ekim 2014, Pazar 12:04:19

ÇUKUROVA HAVALİMANI İNŞAATI DURDU

Türkiye’nin 2. büyük havalimanı özelliğindeki Uluslararası Çukurova Havalimanı’nın inşaatı kredi temininden dolayı durdu.
  • Yaptığı harcamaları kimlerin parasını ödemeden yaptı. Alırsan milletin ahını sonuç bu olur.
  • harç bitti yapı paydos yakında aynı şeyleri ist 3.cü havalimanı içinde duyarız. tüsiad eski başkanı demişti hukuk olmayan yere yatırımcı mı gelir!!! usd 2.40 olur yakın zmaanda
  • E bitmez tabi, bitirtilmez. Neden mi, 2014 yılında 2 önemli seçim yaşadık. Kredi işlerini doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkileyen iktidar elemanları, Belediye seçimlerinde bölgedeki 4 ilden(Adana, Ocmaniye, Hatay, Mersin) 3 ünü MHP' ye, 1 ini de CHP' ye kaptırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise bu 4 ilin hiçbirisinden şimdiki Cumhurbaşkanına diğer adaydan daha fazla oy çıkmadı. Şimdi siz iktidar partisine hizmet etmeyen halka iktidar partisi tarafından hizmet götürüleceğini mi sanıyorsunuz? Bu iktidar başta iken rüyanızda görürsünüz. Bakın Ordu-Giresın havaalanına, tüm engeller nasıl aşırtılıyor. Önümüzdeki yıl genel seçimler var ve bu 4 ilin önümüzdeki seçimde yapacağı tercih bu projenin geleceğini (en azından bir sonraki 5 yıl için) belirleyecektir emin olabilirsiniz. Dip not; Türkiye' nin ilk bölgesel nitelikli havaalanı Çukurova değil, Zafer havaalanıdır ve o da çoktan tamamlanmış ve hizmete girniştir.
  • Önüne gelen yandaş havalimanı yaparım diye ortaya çıkarsa sonuç bu olur. İkinci facia da kktc ercan havalimanı. Taş yapı başlayamadı bile

Türkiye’nin 2. büyük havalimanı özelliğindeki Uluslararası Çukurova Havalimanı’nın inşaatı kredi temininden dolayı durdu.

Bugüne kadar 60 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını belirten Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Avcılar, “2015’te bitirilmesi hedefleniyordu. Şimdi atıl bir halde bekliyor.” dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı özelliğindeki Uluslararası Çukurova Havalimanı’nın inşaatı ‘kredi teminindeki’ tıkanıklık dolayısı ile durdu. Zaman'da yer alan habere göre; Yüzde 20’ler seviyelerindeki inşaatın devamı için firmanın kaynak arayışını sürdürdüğü öğrenildi. Mersin’in Tarsus ilçesinde 28 Mayıs 2013 günü temeli atılan Türkiye’nin ilk bölgesel nitelikli Çukurova Havalimanı inşaatının 36 ayda tamamlanması planlanıyor.

Koçoğlu Grubu’na bağlı Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme Anonim Şirketi’nin ‘yap-işlet-devret’ modeliyle üstlendiği ve 357 milyon Euro’ya mal olması düşünülen havalimanında geride kalan 14 ayda (Temmuz 2014) terminal binasına ait kazı işleri, terminal binası zemin iyileştirme çalışmaları, otopark temel betonarme imalatları önemli oranda tamamlandı. 30 milyon yolcu kapasiteli proje kapsamında iki tane 3 bin 500 metre uzunluğunda pist yapılacak. 1000 civarında işçinin istihdam edildiği havalimanı inşaatı ile çevresindeki tarım arazi fiyatları 4-5 kat artmıştı. Ara verilen çalışmalar sebebiyle 850’si ücretsiz izne ayrıldı, iş makineleri ise parka çekildi. Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Avcılar, kredi sorunu nedeniyle inşaatı duran Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın yapımını üstlenen Koçoğlu firması yetkilileriyle görüşerek, sorunu yakından takip ettiklerini belirterek, “Alanda yaptığımız incelemeler sırasında ilgililer ‘kredi bulamadıklarını’ ifade etti. Aradan o kadar zaman  geçti, bir gelişme yok. Tek isteğimiz hangi koşulda olursa olsun havalimanının acilen bitirilmesidir.” dedi.

Firmanın bugüne kadar havalimanında 60 milyon Euro’luk yatırım yaptığını kaydeden Avcılar, kredi temininde hükümetin devreye girebileceği veya güçlü bir şirketle ortaklık kurulabileceğini kaydetti. Avcılar, “Havalimanı inşaatının tekrar başlaması için çaba gösteriyoruz. Buranın 2015 sonu itibarıyla bitirilmesi hedefleniyordu. Maalesef şimdi atıl bir halde bekliyor. Anladığımız kadarıyla firma buranın kullanım süresini uzatmayı hedefliyor. Fakat bizim beklentimiz hangi koşullarda olursa olsun alanın bir an önce devreye girmesidir.” dedi.

Türkiye’nin önemli lojistik üssü olan Çukurova Havalimanı’nın yanında 610 bin metrekarelik alanda serbest bölge kurulması düşünüldüğünü hatırlatan Avcılar, kara ve denizyolu bağlantılı yolları için yapılacak ilave yatırımlarla 500 milyon Euro kadar çıkacağı açıklanan projenin önemi üzerinde durdu.

Projenin yüzde 20’sine yakın kısmının yapıldığını kaydeden Avcılar, “Mersin’de planlanan Tarsus-Kazanlı turizm merkezleri oluşturma fikirleri, kış turizmi için kurulması öngörülen Karboğazı, Tarsus’un inanç turizmi potansiyeli ile bölge cazibe merkezi olacak. Çukurova’da üretilen ürünlerin, ihracata dönük ürün şeklinde geliştirilmesi için havalimanı inşaatının hızlı bir şekilde devam etmesi gerekir. Firmanın kredi sorununu çözmesi için desteklenmeli. İlgili kurumların müdahil olmasını bekliyoruz. Bölgemizin en önemli projesinin bu şekilde atıl olarak beklemesine kimse seyirci kalmamalıdır.” dedi.

ÇUKUROVA HAVALİMANI İNŞAATI DURDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

kocaman Bir yalan ~ 4 yıl önce
Yaptığı harcamaları kimlerin parasını ödemeden yaptı. Alırsan milletin ahını sonuç bu olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para para:) ~ 4 yıl önce
harç bitti yapı paydos yakında aynı şeyleri ist 3.cü havalimanı içinde duyarız. tüsiad eski başkanı demişti hukuk olmayan yere yatırımcı mı gelir!!! usd 2.40 olur yakın zmaanda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oy oy oy ~ 4 yıl önce
E bitmez tabi, bitirtilmez. Neden mi, 2014 yılında 2 önemli seçim yaşadık. Kredi işlerini doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkileyen iktidar elemanları, Belediye seçimlerinde bölgedeki 4 ilden(Adana, Ocmaniye, Hatay, Mersin) 3 ünü MHP' ye, 1 ini de CHP' ye kaptırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise bu 4 ilin hiçbirisinden şimdiki Cumhurbaşkanına diğer adaydan daha fazla oy çıkmadı. Şimdi siz iktidar partisine hizmet etmeyen halka iktidar partisi tarafından hizmet götürüleceğini mi sanıyorsunuz? Bu iktidar başta iken rüyanızda görürsünüz. Bakın Ordu-Giresın havaalanına, tüm engeller nasıl aşırtılıyor. Önümüzdeki yıl genel seçimler var ve bu 4 ilin önümüzdeki seçimde yapacağı tercih bu projenin geleceğini (en azından bir sonraki 5 yıl için) belirleyecektir emin olabilirsiniz. Dip not; Türkiye' nin ilk bölgesel nitelikli havaalanı Çukurova değil, Zafer havaalanıdır ve o da çoktan tamamlanmış ve hizmete girniştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hobi ~ 4 yıl önce
ne şamın şekeri nede arabın yüzü demiş atalarımız sen türkiyenin en verimli topraklarını böyle heba edersen bunun adınıda hizmet koyarsan nasıl hizmetse onuda anlayamadık oy verme olayına gelince çukurovanın insanlarının ne kadarda haklı oldukları şimdi daha iyi anlaşılıyor işte oy verenlerin yeni türkiyesi darmadagın oy verenler kına yakın
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Önüne gelen yandaş havalimanı yaparım diye ortaya çıkarsa sonuç bu olur. İkinci facia da kktc ercan havalimanı. Taş yapı başlayamadı bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000