09 Şubat 2018, Cuma 09:03:18

Çin'de tarihi uçuş

İnsansız hava araçlarında şehiriçi yolcu taşınması hayaline bir adım yaklaşıldı. Çinli EHang firması 184 adını verdiği sürücüsüz araçla 15 km süren test yolculuğunu başarıyla yaptı
  • AIRBUS'IN VAHANASINI DA UNUTMAYIN...
  • Her şey yolunda gittiği müddetçe sorun yok. Acil durum usülleri nedir acaba ??? Mesela bir motorun arızalanması vs gibi.
  • Adamlar neler yapiyor, tek kisilik ucus araci tasariliyor, bizim millet gaz cikarmak orucu bozar mi diye tartisiyor, televizyonda os**uk konusunda platformlar aciyor

İnsansız hava araçlarında şehiriçi yolcu taşınması hayaline bir adım yaklaşıldı. Çinli EHang firması 184 adını verdiği sürücüsüz araçla 15 km süren test yolculuğunu başarıyla yaptı.

Yerdeki sürücüsüz araçlar henüz geliştirilme safhasındayken Çinli bir firma dünyanın ilk yolculu uçan taksisini hem de otonom özellikle üretmeyi başardı.

2 yıl önce Vegas'ta yapılan CES fuarında drone şirketi Ehang tarafından konsept olarak tanıtılan ve 184 ismi verilen aracın insanlı uçuşunun videosu yayımlandı.

Dört pervaneli dev bir robot helikopteri andıran aracın kontrol paneline bir varış noktası girilmesi yeterli oluyor. Pilot gereksinimi duymayan araç otonom teknolojisi sayesinde yolcuyu istenen noktaya ulaştırıyor. 

Henüz olgunlaşmamış olan teknolojiyle ilgili güvenlik kaygılarını gidermek adına sürücüsüz hava aracının yolcu koltuğuna Ehang CEO'su Huazhi Hu oturdu ve test uçuşunu gerçekleştirdi.

İnsanlı testler aracın güvenliğini ve istikrarını göstermemiz açısından önemli. EHang 184 testiyle hava taşımacılığında gelecekte bizi neyin beklediğini görmek heyecan vericiHuazhi Hu

Hu, havada oldukça rahat görünürken aşağıda bekleyen teknik ekibin gerginliği ise gözlerden kaçmadı ancak araç havada gayet stabil bir deneyim yaşattı.

İki versiyona sahip olan 184 hava aracının orijinalinde 1 koltuk ve 8 pervanenin bulunduğu 4 kollu bir yapı hakim. Aracın ismi de buradan geliyor. İkinci ve son tasarımda ise oturma alanı genişletilmiş. Pervane sayısı 16, kol sayısı ise 8.

SAATTE 130 KM HIZLA GİDEBİLİYOR

Guangzhou merkezli şirket şu ana dek 1000 kez test uçuşu yapıldığını ve bu testlerde 230 kilogram yükle 300 metre dikey tırmanış gerçekleştirildiğini belirtti. 15 kilometre süren uçuşlarda saatte 130 km azami hıza ulaşıldı. Çinli firmanın iddiasına göre araç 7. derecede sert rüzgarlara dayanabiliyor. Beaufort ölçeğinde sarı alarma denk gelen bu ölçekte rüzgarın hızı 50-61 km.

EHang 184 alanında ilk olsa da rakipleri de boş durmuyor. Geçtiğimiz günlerce Fransız havacılık devi Airbus, hava taksisi adını verdiğini Vahana'nın ilk deneme uçuşunu yapmıştı. Uber, Volocopter gibi firmaların da çalışmaları devam ediyor. (Habertürk)

 

Çin'de tarihi uçuş

Facebook Yorum

Yorumlar

AIRBUS ~ 11 ay önce
AIRBUS'IN VAHANASINI DA UNUTMAYIN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 11 ay önce
Her şey yolunda gittiği müddetçe sorun yok. Acil durum usülleri nedir acaba ??? Mesela bir motorun arızalanması vs gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mumin ~ 11 ay önce
Adamlar neler yapiyor, tek kisilik ucus araci tasariliyor, bizim millet gaz cikarmak orucu bozar mi diye tartisiyor, televizyonda os**uk konusunda platformlar aciyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000