15 Aralık 2010, Çarşamba 08:04:56

Charter şirketlerine fiyat baskısı

Alman tur operatörleri 2011 kârlılıklarını arttırmak için stratejilerini charter şirketleri üzerine kurdu. Tur operatörleri, talebin üzerinde koltuk kapasitesine sahip olan charter şirketleri ile fiyat konusunda sıkı pazarlık yapıyorlar.
  • Sıkı pazarlık sadece bu yılı özgü bir sey değil, bu iş hep böyledir. Herkes ucuza almak ister.

Alman turizm endüstrisinin en etkili dergilerinden olan FVW'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre ülkenin önde gelen tur operatörleri 2011 yılı için charter şirketleri ile sıkı pazarlığa girişecek. Bu konuda tur operatörlerinin elindeki en önemli kozu ise charter şirketlerinin talebin üzerindeki koltuk kapasitesi oluşturuyor.

Tur operatörleri, 2010 yılında fiyatları yüzde 5-7 aralığında düşürmelerine rağmen tatil talebinin artışı sayesinde ciddi kâr elde ederken uçak şirketlerinin kâr marjı çok düşük seviyede kalmıştı. Alman pazarına yeni giriş yapan destinasyon odaklı yeni charter şirketleri koltuk arzını arttırırken tur operatörlerinin de elini kuvvetlendirmiş oldu.

FVW'nin haberine göre, geçtiğimiz haftalarda yeni kataloglarını tanıtan Alman seyahat pazarında 2011 yılı için ön plana çıkan en önemli trend full charter anlaşmaları. Tur operatörleri full charter şirketleriyle anlaşarak daha fazla risk almakla birlikte tur paketinin ulaşım ayağını çok daha ucuza mâl etme şansına kavuşuyor.

Yeni trendi değerlendiren TUI Almanya Uçuş Planlama Birimi Başkanı Martin Steinkühl, TUI'nin 2011 yaz uçuş kapasitesini yüzde 6 oranında arttırdığını söylerken FTI Turizm Direktörü Boris Raoul, koltuk garantisi verme zorunluluğunun olmamasının tur operatörlerine tasarruf açısından önemli katkı sağladığını dile getiriyor.

Rewe Touristik Kapasite ve Gelir Birimi Başkanı René Herzog ise tüketicilerin 50 Euro fazladan para ödeyerek Alman şirketleri ile uçmak istemediklerine ifade ediyor.

Özellikle Türkiye ve İspanya uçuşlarında rekabetin iyice kızıştığına dikkat çekilen FVW araştırmasında, Condor ve Sun Express'in Antalya uçuşlarında kapasite artışıyla ciddi bir rekabete girdikleri vurgulanıyor. Sun Express ve Sky Airlines'ın Almanya'nın farklı noktalarından Türkiye uçuşlarını arttıracak olmaları da havayolu pazarında değişen dengelere örnek olarak gösteriliyor.

Charter şirketlerine fiyat baskısı

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Sıkı pazarlık sadece bu yılı özgü bir sey değil, bu iş hep böyledir. Herkes ucuza almak ister.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000