09 Temmuz 2013, Salı 10:01:57

'CEVABI HAYAL GÜCÜNE BIRAKIYORUM'

Gazetevatan yazarlarından Asaf Savaş Akat, köşesinde 3. havalimanı ile ilgili bazı tespitlere yer verdi...
  • 6 adet pist,diğer taxiway ve apronla birlikte devasa bir proje.Gerçek fizibilitesi yapılmadan çıkılmış ihale ve toplamda 10 milyar m3.dolgu.Sayın yetkililer ve firma,oraya 2 tane paralel pist yaparlar sonrada sen sag ben selamet derler. iyi bir fizibilite ve planlamayla bu kadar fazla piste ihtiyac yoktu.Sonunda onlarda anlayacaklardır.show yaptıklarınla kalacaklardır.
  • sayin yazarlarin yorumlarina katilamiyorum. bir kere duz mantik iliskisi ile bu analizi yaparsak hatali olacagi fikrindeyim. bir kere havalimanlari iki amaca hizmet ederler.1, hinterlandi icindeki yaklasik 120km lik bir cember dusunelim bu alandaki yolcu tarafigi icin. ikincisi ise transfer merkezi olarak.Ornegin Doha/katar havalimani, abudhabi/birlesik arap emirlikleri ve ornekte bahsedilen Atlanta havalimani. Eger transfer merkezi ise siz bir sekilde bir yerlerden yolcu toplayip baska yere bu alandan dagitim yaparsiniz. dohada belki transfer yolcu 80%, yerel yolcu, sehirden gelen yada kalacak yolcu %20dir. istanbul AHL de su anda transfer yolcu 30% bile degil. sebebi ise ne istanbulun yeri ne havalimani kapasitesi. THY transfer yolcu atagina son 5 yilda hiz verdi. elinde ise zaten yuksek trafik getirecek cift koridor ucak az sayida (sanirim su siralar 30 civarinda). yeni alinacak ucaklarla transfer yolcu katlanarak artacaktir.ancak bu ihtiyac AHL ile mevcut durumda karsilanamaz.
  • Qyorumlarin hepsi siyasi duruslara gore yapilmis.ahl de calisan havatrafikle ilgilenen bir bolumdeki bir arkadastan yardim alinsa daha objektif yorum yapilirdi.ahl de iki pist aktif olarak kullaniliyot.lodos olunca tek piste dusuyor.suan gunlik 1200 yakin trafik var.buraya ilave pist yaparak sorun cozulmez.lodosta birbirini kesmeyen pist yapilmasi lazim.oda suanda imkansiz
  • Eger hukumet sirf birilarine rant saglamak icin bu projeyi yapiyorsa, mevcut havalimanini genisleterek te ayni rant sagalnabilir diye dusunuyorum. Eger okuzun altinda buzagiu arayacaksak size up uzun bir liste sunabilirim ancak ben yesilkoyde havalimaninin olmasini sacma buluyorum. Yasam bolgesinin bu kadar icinde bir havalimani ne alaka. Bu durumda havalimani kuruldugunda buralar cayiridi cimen idi diyebilirsiniz.. Ama artik degil. Butun attakoyu, floryayi ve bilimum diger yerleri yerlesim bolgesi olmaktan cikarmak sizin icin makul bir fikir ise, o konuda birsey diyemeyecegim. Lutfen bilimsel arastirma yapiyorsaniz yada yapilmis bir arastirmayi paylasiyorsaniz, siyasi olmadan paylasin bir kiymeti olsun.

İstanbul’a yeni bir havaalanı gerekli miydi? İhalesini büyük tantana ile gerçekleştiren hükümet doğal olarak evet diyor. İktisatçılar arasında Yeşilköy’de kapasite artırımına gidilmesini daha akılcı bulanlar var.

Bu konuda BETAM’ın önemli bir araştırması yayınlandı (betam.bahcesehir.edu.tr). Seyfettin Gürsel ve Tuba Doru-Delibaşı hazırlamış. Başlığı şöyle: “Mega Havalimanının Kaderi Büyümeye Bağlı”.

Kullandıkları modelin belirleyicilerinden biri Türkiye’nin ortalama büyüme hızı. İyimser büyüme varsayımları altında hedeflenen kapasiteye ulaşılıyor. Böylece proje sahipleri kâr ediyor. Aksi hâlde kapasite boş kalıyor. Proje zarar ediyor.

Bu kadar arazi...

Araştırma çok yararlı bilgiler içeriyor. Karşılaştırmayı yolcu trafiği açısından dünyanın en büyük havaalanı Atlanta Hartfield Johnson ile yapıyor. İşletme gelir ve giderlerini de ayrıntılı şekilde hesaplıyor.

Bir nokta ilgimi çekti. Atatürk Havaalanı 45 milyon yolcuya 1.178 hektar alanda, Atlanta 100 milyon yolcuya 1.900 hektar alanda hizmet veriyor. Yenisinin hedefi 150 milyon yolcu; yani azami 3.500 hektar yeterli duruyor.

Halbuki yeni havaalanı 7.400 hektar üzerinde planlanıyor. Arada 3.900 hektar fark var. Araştırma şu ifade ile bitiyor: “Aradaki 3900 hektarın neden tahsis edildiğinin ayrıca açıklanması yararlı olur.” Sanırım cevabını sizin hayal gücünüze bırakabilirim.

'CEVABI HAYAL GÜCÜNE BIRAKIYORUM'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 5 yıl önce
6 adet pist,diğer taxiway ve apronla birlikte devasa bir proje.Gerçek fizibilitesi yapılmadan çıkılmış ihale ve toplamda 10 milyar m3.dolgu.Sayın yetkililer ve firma,oraya 2 tane paralel pist yaparlar sonrada sen sag ben selamet derler. iyi bir fizibilite ve planlamayla bu kadar fazla piste ihtiyac yoktu.Sonunda onlarda anlayacaklardır.show yaptıklarınla kalacaklardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
deniz ~ 5 yıl önce
sayin yazarlarin yorumlarina katilamiyorum. bir kere duz mantik iliskisi ile bu analizi yaparsak hatali olacagi fikrindeyim. bir kere havalimanlari iki amaca hizmet ederler.1, hinterlandi icindeki yaklasik 120km lik bir cember dusunelim bu alandaki yolcu tarafigi icin. ikincisi ise transfer merkezi olarak.Ornegin Doha/katar havalimani, abudhabi/birlesik arap emirlikleri ve ornekte bahsedilen Atlanta havalimani. Eger transfer merkezi ise siz bir sekilde bir yerlerden yolcu toplayip baska yere bu alandan dagitim yaparsiniz. dohada belki transfer yolcu 80%, yerel yolcu, sehirden gelen yada kalacak yolcu %20dir. istanbul AHL de su anda transfer yolcu 30% bile degil. sebebi ise ne istanbulun yeri ne havalimani kapasitesi. THY transfer yolcu atagina son 5 yilda hiz verdi. elinde ise zaten yuksek trafik getirecek cift koridor ucak az sayida (sanirim su siralar 30 civarinda). yeni alinacak ucaklarla transfer yolcu katlanarak artacaktir.ancak bu ihtiyac AHL ile mevcut durumda karsilanamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3.hvlmni yapildin ~ 5 yıl önce
Qyorumlarin hepsi siyasi duruslara gore yapilmis.ahl de calisan havatrafikle ilgilenen bir bolumdeki bir arkadastan yardim alinsa daha objektif yorum yapilirdi.ahl de iki pist aktif olarak kullaniliyot.lodos olunca tek piste dusuyor.suan gunlik 1200 yakin trafik var.buraya ilave pist yaparak sorun cozulmez.lodosta birbirini kesmeyen pist yapilmasi lazim.oda suanda imkansiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatih ~ 5 yıl önce
Eger hukumet sirf birilarine rant saglamak icin bu projeyi yapiyorsa, mevcut havalimanini genisleterek te ayni rant sagalnabilir diye dusunuyorum. Eger okuzun altinda buzagiu arayacaksak size up uzun bir liste sunabilirim ancak ben yesilkoyde havalimaninin olmasini sacma buluyorum. Yasam bolgesinin bu kadar icinde bir havalimani ne alaka. Bu durumda havalimani kuruldugunda buralar cayiridi cimen idi diyebilirsiniz.. Ama artik degil. Butun attakoyu, floryayi ve bilimum diger yerleri yerlesim bolgesi olmaktan cikarmak sizin icin makul bir fikir ise, o konuda birsey diyemeyecegim. Lutfen bilimsel arastirma yapiyorsaniz yada yapilmis bir arastirmayi paylasiyorsaniz, siyasi olmadan paylasin bir kiymeti olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000