19 Nisan 2009, Pazar 08:05:48

Çanakkale'de kendi imal ettiği uçakla test uçuşu yaptı

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde elektrik işleri ile uğraşan Erkan Çapar, kendi yaptığı uçakla deneme uçuşu yaptı.
  • Bundan yıllar önce aynı gayretleri bizler de acizane göstermiştik.Daha sonra elimize şu yazı geçti buyrun yıllar sonra.evinizde yapacağınız uçakla mavi göklere çıkabilirsiniz.www.googl'da yaz =john moody ultralıght easy rıser airshow sussex. +tıkla =iki kanat bir motor sizleri bekliyor iyi uçuşlar.
  • Araştıran çabalayan insanlara her zaman ihtiyacımız var. Basarılarının devamını dilerim.
  • eskiden kendi uçağını yaptıda noldu fabrikayı kapattılar kanadaya uçak bile sattık haberiniz yoktur eminim araştırın bulun size bir ip ucu NURİ DEMİRAĞ bu adam adam gbi adamdı
  • Ne güzel İşte yurdum insanı kendi çapında birşeyler yaratmaya çabalıyor. Bugün vasat birşey yapar ancak gelecekte bir bakmışsın türkiye kendi uçağını yapıyor hor görmemek desteklemek lazım. Uçmak adı gibi kolay birşey değildir.

1 yıldır uğraştığı planör tipi uçak imal eden Çapar, ilk deneme uçuşunu yaparak uçağın denge ayarlarını kontrol etti. Önümüzdeki günlerde motoru da uçağa monte ederek uçuş yapacak olan Erkan Çapar, daha önce de bu tür deneme uçuşu yaptığını, fakat rüzgarın ters yönden gelmesi sonucu yaklaşık 10 metreden yere çakıldığını söyledi.

Çapar, bu kazanın ardından bir süre uçuşlara ara verdiğini de belirterek, "Yaklaşık bir yıl önce yine böyle bir çalışma yapmıştım. Bu tür icatlara meraklıyım. Daha önce de bir kar aracı yapmıştım. Bu kez daha temkinli hareket ediyorum. İlk denememde paraşüt kullanmamıştım. Bu kez bu tedbiri de aldım.

Bu deneme uçuşunda uçağın denge ayarlarını görmek istedim. Şu an her şey yolunda. Önemli bir aksaklık yok. Sadece gövde biraz ağır geldi. Motoru da taktığımda kalkış sorunu yaşayabilirim diye düşüncem var. Bu nedenle gövdeyi biraz daha motor ağırlığı kadar hafiflettiğimde uçuşuşu gerçekleştireceğime inanıyorum" dedi.

Çanakkale'de kendi imal ettiği uçakla test uçuşu yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bundan yıllar önce aynı gayretleri bizler de acizane göstermiştik.Daha sonra elimize şu yazı geçti buyrun yıllar sonra.evinizde yapacağınız uçakla mavi göklere çıkabilirsiniz.www.googl'da yaz =john moody ultralıght easy rıser airshow sussex. +tıkla =iki kanat bir motor sizleri bekliyor iyi uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Araştıran çabalayan insanlara her zaman ihtiyacımız var. Basarılarının devamını dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
eskiden kendi uçağını yaptıda noldu fabrikayı kapattılar kanadaya uçak bile sattık haberiniz yoktur eminim araştırın bulun size bir ip ucu NURİ DEMİRAĞ bu adam adam gbi adamdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ne güzel İşte yurdum insanı kendi çapında birşeyler yaratmaya çabalıyor. Bugün vasat birşey yapar ancak gelecekte bir bakmışsın türkiye kendi uçağını yapıyor hor görmemek desteklemek lazım. Uçmak adı gibi kolay birşey değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000