13 Mayıs 2010, Perşembe 09:13:44

Camiye çarpmamak için çaba göstermiş

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinden Libya'ya giden Afriqiyah Havayolları'na ait 104 kişiyi taşıyan Airbus tipi uçak Libya'nın Trablusgarb Havaalanı'nda piste sadece birkaç metre kala düşmüştü. Uçakla ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.
  • YA BIR KAZA OLDUGUNDA NEDEN SADECE UCAK TIPI TARTISILIR ANLAMAM,,,BU ISINDE ICINDE OLAN BILIR..TEKNIK, KOKPIT YANISIRA KABIN NIDE COK ETKENI VAAR,,,YANI PARAYA KIYIP 777 ALSA BU KAZA OLMAYACAKMIYDI..BUUNUN GARANTISINI KIMSE VEREMEZ..BAZI SIRKETLERIN NASIL UCTUGU VE NE SARTLARA RAGMEN UCTUGU ORTADA..BUNUN TAM TERSINE COK IYI BIR TEKNIK ALTYAPIYA SAHIP MILLI HAVAYOLU SIRKETLERINDEDE NEDENSE BOEING KAZASI OLUYOR VE ARASTIRILDIGINDA KAPTAN HATASI OLDUGU ORTAYA CIKIYOR..YANI OZETLE AGZI OLAN KONUSMASIN..BILEN KONUSSUN...
  • Metal yorgunluğunun neolduğunu çok iyi bilirim ama şuda bir gerçek 1yaşındaki bir uçak bakımsızlıktan düşebildiği gibi 15yaşındaki bir uçak bakımı yapıldığı sürece sorunsuz uçabileceğini bilmicek kadar cahil değilim lütfen yorum yaparken dikkatli olun..
  • Sanki ucakta buyuk bir (veya birkac tane) bomba patlamis gibi bir goruntu sergiliyor. piste 800/1000 m'deki =1/2 mil olan bir ucak irtifasi en fazla 200 feet yapar, bu yolcu sayisiyla ucagin hizi 130knot olur ve goruntelerden tek tanilinabilinen empennage(bile degil, sadece dikey kismi). Bu irtifada differential pressure'da sifirlanmak uzere oldugundan dolayi tek kucuk bir bomba bile boyle bir etki yaratamaz. dolayisiyla 130kt'la ucan ve 200 feetten dikey bir sekilde cakilsa dahi, boyle bir hale hicbir pilot getiremez.
  • airbus a330

Camiye çarpmamak için mi?

Piste sadece bir metre kala düştüğü iddia edilen uçak aralarında bir caminin de bulunduğu yerlerini pas geçtikten hemen sonra kaza yaptığı belirtildi. Bazı kaynaklarda pilotun camiye çarpmamak için son anda bir manevra yapmış olabileceği belirtilirken piste 800 metre kala düştüğü de iddialar arasında.

Karakutu hemen bulundu...

Uçağın karakutusu görevliler tarafından kısa sürede bulundu ve incelenmek üzere uzmanlara teslim edildi. Kazanın ardından enkaz parçaları uzun süre yanmaya devam ederken, sadece uçağın kuyruğundaki logo okunabiliyordu.

Camiye çarpmamak için çaba göstermiş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
YA BIR KAZA OLDUGUNDA NEDEN SADECE UCAK TIPI TARTISILIR ANLAMAM,,,BU ISINDE ICINDE OLAN BILIR..TEKNIK, KOKPIT YANISIRA KABIN NIDE COK ETKENI VAAR,,,YANI PARAYA KIYIP 777 ALSA BU KAZA OLMAYACAKMIYDI..BUUNUN GARANTISINI KIMSE VEREMEZ..BAZI SIRKETLERIN NASIL UCTUGU VE NE SARTLARA RAGMEN UCTUGU ORTADA..BUNUN TAM TERSINE COK IYI BIR TEKNIK ALTYAPIYA SAHIP MILLI HAVAYOLU SIRKETLERINDEDE NEDENSE BOEING KAZASI OLUYOR VE ARASTIRILDIGINDA KAPTAN HATASI OLDUGU ORTAYA CIKIYOR..YANI OZETLE AGZI OLAN KONUSMASIN..BILEN KONUSSUN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Metal yorgunluğunun neolduğunu çok iyi bilirim ama şuda bir gerçek 1yaşındaki bir uçak bakımsızlıktan düşebildiği gibi 15yaşındaki bir uçak bakımı yapıldığı sürece sorunsuz uçabileceğini bilmicek kadar cahil değilim lütfen yorum yaparken dikkatli olun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sanki ucakta buyuk bir (veya birkac tane) bomba patlamis gibi bir goruntu sergiliyor. piste 800/1000 m'deki =1/2 mil olan bir ucak irtifasi en fazla 200 feet yapar, bu yolcu sayisiyla ucagin hizi 130knot olur ve goruntelerden tek tanilinabilinen empennage(bile degil, sadece dikey kismi). Bu irtifada differential pressure'da sifirlanmak uzere oldugundan dolayi tek kucuk bir bomba bile boyle bir etki yaratamaz. dolayisiyla 130kt'la ucan ve 200 feetten dikey bir sekilde cakilsa dahi, boyle bir hale hicbir pilot getiremez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
airbus a330

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000