16 Ekim 2011, Pazar 13:23:49

BÜYÜK TEHLİKE KAPIDA!

Avrupa'da hava ulaşımını felç eden kül kâbusu geri geliyor. İzlanda'da uyanan Katla volkanının haftalarca göğü kapatabileceği uyarısı yapıldı.
İzlanda'da geçen yıl patlayan Eyjafjallajokul volkanı yüzünden havacılık sektöründe 2 milyar dolar zarar eden Avrupa, yeni ve daha korkunç bir kül bulutu tehlikesiyle karşı karşıya. En son olarak 1918 yılında patlayan İzlanda'daki Katla yanardağı patlama emareleri göstermeye başladı. Son bir ay içinde 3 depreme neden olan yanardağın patlaması durumunda Avrupa semalarında aylarca sürebilecek kül kabusu yaşanabileceği, ekonomik boyutunun ise geçen yıla oranla kat kat daha fazla olabileceği uyarasında bulunuldu. 

İzlandalı bilim adamı Pall Einarsson, Katla'nın faaliyete geçmesi durumunda geçen yıla oranla çok daha fazla kül püskürteceğini ifade etti. İzlandalı uzman, "Kayıtlara göre en son 93 yıl önce faaliyete geçen Katla'dan püsküren küllerin bir ay boyunca bir aydan uzun süre boyunca gökyüzünü kara bulut gibi kapladığı, bitki örtüsünün ve hayvanların öldüğü belirtiliyor. Eyjafjallajokul'a oranla daha fazla lav barındıran Katla yakında faaliyete geçecek. Avrupa hava sahası aylarca hizmet dışı kalabilir" dedi.

PATLARSA GÜNDÜZÜ GECEYE DÖNÜŞTÜRÜR

İzlanda'nın en büyük dördüncü buzulunun altında bulunan Katla yanardağı yüz yılda iki kez faaliyete geçiyor. Ancak 1955 yılındaki patlaması çok kısa süreli oldu. Bilim adamları Katla'nın 1918'deki patlamasında, gündüzü geceye dönüştürdüğü uyarısında bulundu.

Vatan 
BÜYÜK TEHLİKE KAPIDA!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000